Cepleri fena yakacak! iPhone X'in Apple'a maliyeti ne kadar? | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Cepleri fena yakacak! iPhone X'in Apple'a maliyeti ne kadar?

fearof

Forum Ustası
Cepleri fena yakacak! iPhone X'in Apple'a maliyeti ne kadar?

Apple'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği lansmanının en dikkat çeken ürünü kuşkusuz iPhone'un 10'uncu yılına özel geliştirdiği iPhone X oldu. Peki ABD'de 999 dolardan başlayacak fiyatlar ile Kasım ayında radflardaki yerini alacak olan iPhone X, Apple'a ne kadara mal oluyor.
1-Bugünlerde herkes yeni iPhone’u konuşuyor. Ancak iPhone X hakkındaki en büyük tartışma ismi veya özellikleri değil, fiyatı.2-


27 Ekim'de ön siparişe açılacak iPhone X’in başlangıç fiyatı ise 999 dolar olarak açıklandı.

3-


Hatta Apple CEO’su Tim Cook, katıldığı Good Morning America adlı programda "iPhone X’in ortalama bir Amerikalının alım gücünün üzerinde olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusa telefonun başlangıç fiyatını değerlendirdi.

4-


Cook soruya "Almakta olduğunuz teknoloji için makul bir fiyat" dedi. Ardından çoğu insanın etiket fiyatını ödeyemeyeceğini açıkladı.

5-


Cook, "İnsanlar artık uzun süreler boyunca telefonlar için para ödüyor, başlangıçta telefonun fiyat etiketini çok az kişi ödeyecek. Çoğu kişi mevcut telefonlarını satıyor. Takas seçenekleri ise fiyatı daha da aşağıya çekiyor. Bunlara ek olarak, operatörler de özel teklifler ve fırsatlar sunuyor." dedi.

6-Geçtiğimiz günlerde ise ABD basınında iPhone X'in maliyeti ortaya çıktı.
7-


iPhone X’un en pahalı parçası, şirketin Samsung'dan aldığı 5,8 inçlik OLED ekran.

8-


Apple bu ekranlardan her biri için Samsung'a 80 dolar ödüyor.

9-


Listede yer alan en pahalı ikinci parça ise paslanmaz çelik ve ekrandan oluşan kasa.

10-


Bu kasanın maliyeti ise 53 dolar ile en büyük ikinci kalemi oluşturuyor.

11-


Yeni iPhone’un en pahalı üçüncü parçası NAND flaş bellek.

12-


TrueDepth kamera sistemi ve algılayıcıların toplam değeri 25 dolar.

13-


Apple’ın tasarladığı ve TSMC’nin ürettiği A11 işlemci ise 26 dolara mal oluyor.

14-


ABD dışına satılan iPhone X’lerin 3G ve 4G bağlantılarını kuran Intel XMM 7480 model modem 18 dolar fiyat etiketine sahip.

15-


Bu fiyatları topladığımıza iPhone X’un temel parçalarının toplam maliyeti 404,75 dolar.


iPhone X’i satın almadan önce bilmeniz gereken 10 şey

1


1- En başta telefonun ismini açıklığa kavuşturalım. iPhone X nasıl okunur? iPhone (Ayfon) kısmı tamam da X kısmı muallak. İks, Eks, On veya Çarpı diyenler var. Evet, siz de onlardan birisiniz. Telefonun ismi iPhone’ların 10'uncu yılına ithafen iPhone X yani iPhone 10 (on). Hani Roma rakamıyla 10 olan X. İşte X oradan geliyor.

2


2 - Telefonunuzu sürekli düşürüp kıran biriyseniz iPhone X sizin için pek uygun olmayabilir. Çünkü hem önü hem de arkası cam. Apple’ın iddiasına göre ise tamamı cam ön ve arka yüzey bir akıllı telefonun şimdiye kadar sahip olduğu en dayanıklı camdan oluşuyor. Çevresindeki paslanmaz çelikten şerit ise iPhone X’i güçlendiriyor.

3


3 - iPhone X’in önü tümüyle ekran. Harfi harfine. Ekran, kameranın üst kısmındaki küçük şerit hariç, cihazın tüm yüzünü kaplıyor. Ekran çapraz olarak 5.8 inç büyüklüğünde. Bu ekranda çok güzel Narcos ya da Game of Thrones izlenir gibi geliyor.

4


4 - Şöyle de bir durum var. Evet ekranı çok güzel ama bunun için ana ekran tuşundan vazgeçildi. Ne yazık ki artık fiziksel bir ev düğmesi iPhone X’te yok. Bunun yerine kullanıcılar, ana ekrana dönmek veya uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranın altından hızlıca yukarı doğru kaydırabilirler.

5


5 - Apple'ın diğer iPhone'ları, cihazı ve birçok uygulamayı parmağınızı okutarak kilidinizi açmanızı sağlıyor. iPhone X ise farklı bir şey sunuyor: Yüzünüzü taratarak kilidinizi açma. Diğer adıyla Face ID.

6


Apple'ın dünya çapındaki pazarlama SVP'si Phil Schiller, bunu "akıllı telefonlarımızın kilidini açıp hassas bilgilerimizi nasıl koruduğumuzun geleceği" olarak nitelendirdi. Bunu başarmak için Apple, yüzlerin matematiksel bir modelini oluşturmada kızılötesi, nokta projektör ve sinir ağlarına dayanan yeni bir kamera sistemi kullanıyor.

7


Her ne kadar bu teknoloji tanıtım sırasında çalışmasa da gelecek güncellemelerle düzeltileceğini düşünüyorum.

8


6 - Animoji ile emojiler birer animasyon haline geliyor. Yüzünüzü üç boyutlu tarayan cihaz, sizi bir emojiye dönüştürüyor. Yani konuşan bir panda, tek boynuzlu at veya robot olabilirsiniz. Kullanmak için sabırsızlanıyorum.

9


7 - Apple, iPhone X'in iPhone 7'den 2 saat daha fazla pil ömrü sunduğunu söylüyor. Fakat Cupertino’lu şirket cihazın batarya kapasitesi hakkında bilgi vermedi. Bu sürenin ne kadar doğru olduğunu iPhone X piyasaya çıktıktan sonra öğreneceğiz.

10


8 - iPhone X sadece iki renkte geliyor: Gümüş ve uzay gri. iPhone 8 ve 8 Plus bunların yanında altın renklerini de sunuyor.

11


9 - iPhone ve Android’in ilk kez bir konuda ortak noktada buluştuğu yere geldik. iPhone X, 8 ve 8 Plus gibi kablosuz şarj desteği sunuyor. Apple, kablosuz Qi teknolojisini en son cihazlarına ekleyerek en iyi şeyi yapmış olabilir. AirPower adlı kablosuz şarj cihazı Apple Watch, iPhone X ve AirPod’u aynı anda şarj edebilecek.

12


10 - Dikkate değer bir gecikme var. iPhone 8 ve 8 Plus bu ay satışa çıkarken, iPhone X 27 Ekim'e kadar ön sipariş için kullanılamayacak. iPhone X, 3 Kasım Cuma gününden itibaren satışa sunulacak.

13


iPhone X, bu zamana kadar satışa sunulan en pahalı iPhone modeli olarak karşımıza çıkıyor. 999 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak olan iPhone X’in ülkemize giriş fiyatı yüksek ihtimalle 5500 ila 6 bin TL arasında olacak.

14


KAYNAK:
 
Son düzenleme:
Üst