Cevizin Muhteşem Faydaları

eflatunn
Moderator
Yönetici
Cevizin muhteşem faydaları


 • Spor yapanların sağlıklı beslenmesi üzerine bilgi veren Uzman Diyetisyen Dilara Koçak “Cevizin içindeki yağ midede daha uzun süre kaldığı için emilim açısından baktığınızda tokluk hissini uzatıyor” dedi.
  Önemli miktarda omega-3 yağ asidi içeren tek sert kabuklu yemişin ceviz olduğunu vurgulayan Dilara Koçak, ceviz tüketiminin özellikle spor yapanlar için sağlıklı beslenmede büyük etkisi olduğunu belirti. Koçak, bununla birlikte özellikle çocuklarda ceviz tüketmenin bilişsel zeka gelişimi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

  Sağlık ve kilo kontrolü üzerine farklı birçok faydasıyla bilinen cevizin fonksiyonel bir gıda olduğunu vurgulayan Dilara Koçak ve Gymstop spor eğitmenleri, katılımcılarla ceviz tüketmenin insan sağlığı için oluşturduğu 10 önemli noktayı şöyle paylaştı.

  1) Ceviz, Omega 3 (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir.

  2) Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin yüzde 30, inme riskinin ise yüzde 49 azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır.

  3) Batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir.

  4) Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yerfıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir.

  5) Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır.

  6) Günde 42 gram ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b'yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir.

  7) Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir.

  8) Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda alzaymır gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve halk sağlığı açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün olduğu ifade edilmiştir.

  9) Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık yüzde 9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.

  10) Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır.
kaynak

ÖZELLİKLE İLKOKUL ÇAGINDA OLAN ÇOCUKLARIMIZA ZEKA GELİŞİMİ İÇİN YEDİRELİM :)
 
wardomdrn
Cool Çırak
Ceviz kalp krizine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltabilir. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
 
PeggyVega
Çırak
Ceviz, omega-3 yağında diğer somunlardan önemli ölçüde daha yüksektir ve 28 gramlık porsiyon başına 2.5 gram sağlar (6, 7 Güvenilir Kaynak).

Ceviz dahil bitkilerden elde edilen Omega-3 yağına alfa-linolenik asit (ALA) adı verilir. Bu temel bir yağdır, yani onu diyetinizden almanız gerekir.

Tıp Enstitüsüne göre, yeterli ALA alımı 1.6 ve 1.1'dir. sırasıyla text to speech erkekler ve kadınlar için günlük gram. Tek bir ceviz porsiyonu bu kurala uygundur (8 Güvenilir Kaynak).

Gözlemsel çalışmalar, günde yediğiniz her gram ALA'nın kalp hastalığından ölme riskinizi% 10 azalttığını göstermiştir (9 Güvenilir Kaynak).
 
Son düzenleme:
Üst