Chankast Dreamcast Emulator Kullanımı

GaMe'R

Cool Çırak
3- Mount image yazan yere tıkladıktan sonra çıkan pencerede cdi uzantılı oyunun cd image dosyasını Virtual Daemona gösteriyoruz.Aç Butonuna bastığımız anda sanki K cdrom sürücüsüne Street Fighter 3 Third Strike oyununun cdsini takmış oluyoruz.4- Şimdi emülatörü Chankast_alpha_25.exe dosyasına çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Emülatör aşağıdaki gibi çalışıyor.

5- Options tan Configure Drive vasıtasıyla oyunun hangi cdrom sürücüde olduğunu emülatöre aşağıdaki gibi gösteriyoruz.

6- Ana Menüden Run -->Run GDrom vasıtasıyla emülasyonu başlatıyoruz.
7- A,S,D,Z,X,C , ENTER tuşu ve yön tuşları ile oyunları oynuyoruz. Bazı oyunlarda yön tuşları I,J,K,L oluyor buna dikkat.
Oyun aşağıdaki gibi çalışıyor.
 

GaMe'R

Cool Çırak
Menülerdeki Önemli AlanlarCapcom Hack : Capcom firmasının ürettiği oyunlarda hızlanma sağlıyor.
Cable Type : VGA ve NTSC olmak üzere 2 seçenek var Bazı oyunlarda AV Cable Error verdiği zaman diğer seçeneği seçin sorun çözülecektir.
Configure Video : Bu menüde Video Mode tan çözünürlük ve Tam ekran yapma işlemleri yapılıyor. Tam ekran yapmak için Sol Alt tuşu + Enter tuşuna basarsanız Tam Ekran oyunları oynayabilirsiniz. Tam ekrandan çıkmak için yine Sol Alt tuşu + Enter kombinasyonunu kullanıyoruz.

Use ZWrite ve Use AlphaTest Zwrite : Bu 2 alan bazı oyunlarda oyun içinde menüde ve oyun grafiklerinde düzelme sağlıyor.
Configure Controls: Bu menüden de oyun tuşlarını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz.
 

GaMe'R

Cool Çırak
Oyunlarda Hile Yapmak

Oyunlarda hile yapmak için oyun çalışırken Game Buster menüsüne tıklıyoruz.Çıkan pencerede aşağıdaki gibi oynadığımız oyunun ismini bulup istediğimiz hileleri aktif hale getirip. Lock Memory bölmesini seçili hale getiriyoruz ve buraya dikkat bu pencereyi kapatmıyoruz oyun penceresine dönüyoruz. Pencereyi kapatırsanız hileler aktif olmuyor.

Oyunları Hızlandırmak


Oyunları hızlandırmak için bir çare var tabi bu belli bir noktaya kadar hızlandırıyor. Oyun sırasında Sayısal Klavyede (Numlock'un olduğu kısım)
- (eksi) ve + (artı) tuşlarını kullanarak hızlandırma ve yavaşlatma yapabiliyoruz. - (eksi)ye bastığımız zaman oyunlarda hızlanma oluyor. Ekrandada bunu CPU yazan yerin 100 den geriye doğru azalması şeklinde görüyoruz.Oyunları Kaydetmek ve Yüklemek(Save ve Load)Oyunların kaydedilmesi özellikle Shenmue gibi oyunlarda çok gerekli. Kayıt işlemi oyun içinde save yaptığımız zaman VMS.BIN dosyasına oyun bilgisi kaydediliyor. Bir oyunu oyun içinde kaydettiğimiz zaman daha sonra oynamak için VMS.BIN dosyasını bir yere kopyalamalıyız çünkü başka bir oyunu yüklediğimizde emülatör bu kaydın üzerine yazabiliyor. Daha sonra kaldığımız yerden devam etmek için yine bu dosyayı geri kopyalamalıyız ve oyunu normal bir şekilde başlatmalıyız. Oyun içinde oyun menüsünden Load bömesinden bu kaydı yükleyerek kaldığımız yerden devam edebliyoruz. Boş save dosyası ihtiyacımızı bos_save_dosyası dizinindeki dosyaları ana dizine kopyalayarak karşılıyoruz.


---------------------------------------------------