Çok Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

northtry
Çırak
Vücudumuzun % 70 ini oluşturan bu sıvı hayati bir değer taşımaktadır. Bu mucizevi sıvı sağlığımız için son derece önemli olup bol su içmenin faydaları oldukça fazladır. İlk faydalarından birine baktığımızda su dokuların ve hücrelerin beslenmesinde büyük rol oynar bunun yanı sıra vücutta ki zararlı maddeleri dışarı atmaktadır. Düzenli ve bol su içmeye başladığınızda ilk olarak sindirim sisteminde etkileri görülür ve düzene girer, besinlerin hızla parçalanmasını sağlarken sindirim sisteminde ki sorunların yavaş yavaş son bulduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte yumuşak ve parlak saçlara kavuşmak için bol su tüketilmelidir. Saçların sağlığını kazanması, saç köklerinde ki sinir uçlarının aktif hale gelmesini sağlar ve bu sayede daha kısa sürede saçlarınız uzarken dökülme oranı azalır.

Bol su içmenin faydaları arasında yaşlanma konusu da dikkat çekmektedir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için bol su içmek yaşlanmayı da yavaşlatarak daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Cildin kaybettiği nemi kazanmasında etkisi büyüktür ve bu sayede cilt esnekliğini oranında tutar.

Yeterli su tüketimi sayesinde beyin fonksiyonları düzenli çalışırken unutkanlık gibi konular geri plana atılabilir. Susuz kalmanız halinde dikkat problemleri yaşanırken, unutkanlık beraberinde gelmektedir. Bu sebeple gün içinde yeterli su tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. suyun metabolizma üzerinde ki etkisi de yadsınamaz bir gerçektir. Eğer kilo vermek istiyor iseniz bu noktada suyu gün içinde bolca tüketmelisiniz. Su aynı zamanda vücuttan ödemin atılmasını da sağladığı için hızla kilo vermek mümkündür. Bunun yanında suyun onlarca farklı ve önemli faydası da yer almaktadır.
 
74.
Çırak
ishal iseniz mesela vücudunuz su kaybettiği için sanılanın aksine bol bol su içmelisiniz.
Aynı şekilde bir yaralanma, kaza, kırık vb olduğunda yine bol su içmelisiniz çünkü kana karışan ödem, içilen ilaçlar kana karışır ve böbreklerde süzülmesi gerekir, eğer yeterli sıvı alınmaz ise böbreklerde süzülmez, eğer bol su içerseniz böbreklerde süzülür ödem, iltihaplanmalar idrar yoluyla vücuttan atılmış olur.
 
Üst