Çükündürük | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Çükündürük

nesta_34

Super Moderator
Site Yetkilisi
Sipariş Verirken Utanç Yaratıp Yüz Kızartan 20 Yiyecek

Türk mutfağı derya deniz, ülkenin her tarafından mis gibi yemekler çıkıyor.

Tatlısından tuzlusuna, ana yemeğinden ara sıcağına midemizi bu kadar mutlu eden bir mutfakta bazen yüzümüzü kızartan yemekler de çıkmıyor değil.

Bahsettiğimiz yemekler sizi kız ya da erkek arkadaşınızla dışarı çıktığınızda ve sipariş verdiğinizde bir anlık duraksamayla yüzünüzü kızartacak olan yemekler.

Bazıları yerel söylemlerin kelimeleri büktüğü, yepyeni anlamlar kazandırdığı, bazılarıysa genel olarak kendi yapılışından ortaya çıkan yemekler.

Ancak ne olursa olsun karşınızdakine “Öyle bir Çükündür yedim ki aklın şaşar.” demek tamamen “o ölümcül sessizlik.”Yani karşınızdakini hafiften dumura uğratma, söyledikten sonra pişman olma, yemeğe bu ismi verene içten saydırma moduna geçebilirsiniz.


Çükündür
Terbiyesiz. Değil değil, kendisi yöresel olarak şeker pancarına verilen isim ancak yaratıcılık konusunda kıtlık yaşanan günlere denk gelmiş olacak ki çükündür adını almış. Hatta bazıları kendisine çükündürük de diyormuş. Yok daha neler?

Midemiz bir garip: KuskusYemesi keyifli ancak ismi bir garip. Kuskus. Akla gelen şeyler hiç iştah açıcı değil ama yemeğin kendisi iştah açıyor. İlk buluşmada tercih edilmemesi gereken bir yemek. Bizce en basit çözüm kuskusu sessiz sakin evde yapıp yemek. Boşuna üzülmeyin.Evet doğru okuyorsunuz: Genç kız rüyasıHakaretten daha ağır isim. Demir gibi, kurşun gibi. Genç kız rüyası, görüntüsüyle yanlış çağrışımlar yapıyor. Halbuki ne güzel yabancı kardeşlerimiz ona “banana split” demiş. Muzu ikiye bölüp içine her şeyi doldurmuş.
Garsona genç kız rüyası istediğinizi söylediğinizde gözlerindeki ifadesizlik sizin suçunuz değil :eek:


Löp löp olacak şekilde: Kadınbudu Köfte
Nedir bu kadınların şeflerden çektiği. Kadının etinden size ne, budundan size ne? Olmaz efendim, bu köfte içine pirinç girip üstü yumurtayla kaplanınca kadınbudu olacak, kadının buduna benzeyecek. Ama benzemiyor işte. İmalı yemek ismi bulmuşsunuz, biz de onu afiyetle yiyoruz.


İnanmaya bin şahit lazım: DomalanAllah allah, neler duymaya devam ediyoruz. Farklı bölgelerde çıkan mantarlar birbirinden farklı isimlerle anılabiliyor. Biz döbelen ya da höbelen ismine yeni alışmışken erotik çağrışımlı bu mantar neyin nesi? Bir de lezzetli bu meret, yedikçe yediriyor. Izgara üzerine kaşar çok güzel gidiyor.

Kısa ve tombul: Vezir parmağıAşk, ihtiras, dedikodu, padişah, vezir, sultan… Karmakarışıklaşmaktayız. Vezir parmağı kendi içinde bizim gibi “tertemiz” akıllarda farklı çağrışımlar yapabiliyor. Ayrıca bu vezir neyiyle iyi ünlü, neyiyle kötü ünlüydü? Bir düşünmek gerek. :rolleyes:

Öpmek için değil: Dilber dudağıDudağa da benzemiyor, dilberlikle de alakası yok ancak ilk yapan şef dilber seviyor olacak ki üzerine bir de dudağını katmış. Güzel kadın dudağı olarak da tam Türkçeleyebiliriz kendisini. Güzel kadınların dudaklarını bu yiyecekten sonra incelemeye başlıyoruz.

İsminden rahatsızmış: Şıllık tatlısıDurun !!!
Şimdi değil, sipariş verme sırası şıllıkta değil. Ne istedi bu tatlıcağız sizden?

Ne diye şıllık dediniz adına. Bazı yerlerde şıllıki dense de çok fark etmiyor zihinde yarattığı şeyler. Zihnimiz karalama defterine döndü, birileri güneşli havada bacası tüten ev çiziyor.

Argo sözlük birinci madde: Kol böreğiArgoya kaymasak çok daha güzel olabilirdi her şey. Bu kelime argoda kullanılmasıydı belki de daha temiz kalabilirdi şanı. Ayrıca rulo yapılıp labirent gibi döşenen böreğin nesinin kola benzediğini de çözemedik. Hem labirent böreği daha havalı.

Kayınçona talibiz: YengenAkrabaları bu işe karıştırmadan halletseydik daha iyi olurdu.

Yoksa biz de biliriz “baban” demeyi.

Yengeni bir yedim, ilaç gibi geldi.” dese birisi ağız burun dalmak isteyebilirsiniz.
Ayrıca buradan yola çıkarak kayınçon diye de bir tost üretilmesini istiyoruz.

Hepsi bir arada olunca: Analı kızlıAkraba yetmedi ailenin içine girdik. Birisi büyük birisi küçükmüş bu hamur topçuklarının diye analı kızlı olmuş. Keşke irili ufaklı olsaydı. Anayla kızını bir araya getirip yemeğe alet etmeseydiniz, analar ve kızları bu yemeği sadece yapıp yeseydi.

İki ele iki tüh: Tükürük köftesiAmaaaaan. Ne yaptınız yahu?

Maç öncesi, maç çıkışı, içki öncesi, içki sonrası derken adını duysak rahatsız olacağımız tükürük köftesini bir güzel yedirdiniz bize.

Afiyet olsun tabii ama arkadaş arasında nasıl diyelim: Canım tükürük köftesi çekti.:confused:

Olduğu yerde bırakmalık: OturtmaBir vurdum mu! Oturturum.

Şu patatesleri de borcama oturtayım üzerine de kabak mabak bir şeyler ekleyeyim. Sinirli bir aşçının elinden çıkmış yemek gibi.

Lezzetiyle döver o ayrı ama keşke sizler o ismi oraya “oturtma”saydınız.

Hüzün dolu: KısırBeddua gibisin sevgili yemek.

Böyle şey olmaz.

Toplum içinde söylenmez. Fakat altın günlerinin favori yemeğisin. Pazar günleri evde yemek yoksa hemen yapılıp afiyetle yenensin. Yine de sen bilirsin, kısır dedirteceksen kendine.

Alışmamalı: Kerhane tatlısıSeviye düştü arkadaşlar, uzaklaşalım.

Şeklinden desek şeklinden değil, yapılışından desek yapılışından değil.

Neye bağladınız da böyle bir isim verdiniz canım halka tatlısına. Bakınız ne kadar güzel Samantha’yı hatırlatan halka ismi var.

Ayıp kelimeler kullanıyorsunuz.o_O


 

morko58

Forum Ustası
Sağlam yengen yapan olursa varya çok güzel gidiyor.

Oturtmada çok güzel heleki güveç'de pişerse daha güzel oluyor.
 

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Konuyu açanın kim olduğuna bakmadım bile.

Çükündürük başlığını görür görmez; Ahan da, biri daha benim lügatımdan konuşmaya başladı diye heyecan yaptım :)

Konuya girdim...

Ve her zamanki gibi vicdan azabıyla konudan ayrılıyorum.

Ayıp ya.. İnsan olan insana bunu yapar mı?

Kınıyorum. Esefle kınıyorum :p
 

DJ_HarrY

Forum Kalfası
Alışmamalı: Kerhane tatlısı

Bir ara kafamız güzeldi tatlı yemeye gittik girdik pastaneden bir arkadaşımız hemen bağırdı " Ben keraneee tatlısı istiyorum " diye o gün bugündür her tatlı yediğim de aklıma gelir.
Aynı arkadaşın markete girmesi var bide Markete girip " ne satılıyor lan burda " demişliği var :)
 
Üst