Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım karşı karşıya mı?:

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  8,732
  Beğeni:
  3,048
  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım karşı karşıya! Hollanda krizi sonrası flaş iddia

  Başbakan Binali Yıldırım'ın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı Hollanda ziyareti için 'Ben gidilmeyecek demedim mi?' diye azarladığı iddia edildi. Böylece ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım arasında görüş ayrılığı yaşandığı öne sürüldü.

  [​IMG]

  Hollanda Türkiye krizi sonrası Başbakan Binali Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez karşı kaşrıya geldiği iddia edildi. Hollanda'nın Rotterdam şehrine 'başkanlık referandumu' için ziyareti krize yol açan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Başbakan Binali Yıldırım'la ilgili olarak bugün ortaya çıkan detaylar gündeme bomba gibi düştü. Başbakan Binali Yıldırım'ın Kaya'yı Hollanda ziyareti için 'Ben gidilmeyecek demedim mi?' diye azarladığı, Kaya'nın "Talimatı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan aldım" dediği iddia edildi. Yaşanan diyalog, kulislerde Başbakan Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez karşı karşıya gelmesi olarak yorumlandı.

  Aydınlık gazetesinin iddiasına göre Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "Ben gidilmeyecek demedim mi?" diye fırçaladı. Haberde, “Hükümet’te Saray’la doğrudan temasta olan bakanların Başbakan’ı devre dışı bırakarak hareket ettikleri ortaya çıktı” ifadeleri yer aldı. Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın karşılaştığı Hollanda’daki olayı İzmir’de öğrendi. Aydınlık’ın İzmir’de Başbakan Binali Yıldırım’a eşlik eden kaynaklardan edindiği bilgilere göre olay şöyle gelişti:

  Başbakan Yıldırım 11 Mart günü İzmir’deydi. Balıkesir’den geldi. İzmir’de ilk olarak bir süre önce yeni yerine taşınan AKP İl Başkanlığı binasının açılışını yaptı. Saat 19.36’da Yıldırım için özel olarak hazırlanan balkondan, bina önünde toplanan vatandaşlara hitap etti. Arkasından Hilton otelinde Romanlarla buluştu. Yıldırım’ın o gece İzmir’den ayrılması bekleniyordu. Ama Hollanda krizinden haberdar olunca geceyi İzmir’de geçirme kararı aldı. Yaşanan krizle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya ile de görüştü. Yıldırım, henüz kriz devam ederken, Hollanda’daki Kaya’yı telefonda “Ben size demedim mi 15 Mart’tan önce gidilmeyecek diye. Neden gittiniz?” diye fırçaladı. Bu arada gazeteciler peşindeydi. Hollanda’da yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapması bekleniyordu. Kameralar hazırdı. Ama o yazılı açıklama yapmayı tercih etti.

  HOLLANDA’DA KAMPANYA SEÇİMDEN SONRA

  Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda ile krizin ilk işaretleri ortaya çıkması sonrasında 6 Mart günü ATV ile A Haber’in ortak canlı yayınında açıklama yapmıştı. Yıldırım, 15 Mart’ta Hollanda’da seçimlerin olduğunu anımsatmış ve “Hollanda’da bu ay seçimler var, biraz ona yönelik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü mevcut iktidar partisiyle aşırı Wilders’in partisi arasında çok az fark var, onun için seçimden önce Hollanda’da bir etkinlik yapılması çok mümkün gözükmüyor ama seçimden sonra Hollanda böyle bir kısıtlama üzerinde durulacağını zannetmiyorum” demişti.

  Başbakan’ın bu açıklamasına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hollanda’ya gitme kararı verdi. AKP kulislerinde kararın Yıldırım’ın bilgisi dışında olduğu konuşuldu. Hollanda Çavuşoğlu’na etkinlik izni vermeyip, uçağına iniş yasağı koyunca Almanya’da bulunan Bakan Kaya’dan Rotterdam’a kara yoluyla geçmesi istendi.

  Bu arada Bakan Kaya’nın Almanya’dan Hollanda’ya geçişi konusu da tartışmalı. İddialara göre aynı tarihte Almanya’da iki bakan bulunuyor. Biri Kaya, diğeri de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç. Ama Hollanda’ya erkek bakan yerine Kaya’nın geçişi uygun görülüyor. İddialara göre Kaya’nın Hollanda’ya geçişi gizlice yapılıyor. Hatta bakanın da içinde olduğu grup birkaç koldan hareket ederek Hollanda polisi şaşırtılıyor.

  ‘ERDOĞAN’DAN TALİMAT ALDIM’

  Hollanda’ya nasıl gittiği tartışılan Kaya’nın açıklamalarıyla olay açıklığa kavuştu. Sürecin başından sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’la irtibatlı olduğunu söyleyen Kaya “Eğer ki bana Ankara’dan Sayın Cumhurbaşkanımızdan ‘Artık dönebilirsin’ denilmeseydi orada ölecektim ve oradan ayrılmayacaktım. Bundan emin olabilirsiniz” dedi.

  ERDOĞAN İLE YILDIRIM KARŞI KARŞIYA GELDİ

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Hollanda'ya gittim" demesi, kulislerde Başbakan Yıldırım ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez karşı karşıya gelmesi olarak yorumlandı.

  ‘8 KEZ NE GÖRÜŞTÜNÜZ?’

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, kriz günü Başbakan Yıldırım’la Hollanda Başbakanı Mark Rutte arasında 8 kez telefon görüşmesi yapıldığını belirterek “8 kez neyi konuştunuz? Umarım gizli değildir, çıkın bunu millete anlatın” dedi.

  ‘BİRKAÇ KEZ GÖRÜŞTÜK’

  Başbakan Binali Yıldırım’ın Show Tv, Habertürk Tv ve Bloomberg Tv ortak yayında Hollanda krizi ile ilgili söyledikleri de dikkat çekiciydi. Hollanda Başbakanı ile birkaç sefer telefonda görüştüklerini belirten Yıldırım, “O görüşme esnasında biz bu noktaya gelmesini istemiyorduk, kendine göre haklı gerekçelerini sıraladı. Beraber oturalım yemek yiyelim dedik. Biz herhangi bir karşılık vermedik. Bizim konuşma tonumuzdan böyle bir teklifte bulunma ihtiyacı oldu. Oradaki yaşanan olayın getirdiği can sıkıntısı ile bazı şeyler konuştuk. Karşılıklı o da sesini yükseltti, biz de sesimizi yükselttik” ifadelerini kullandı.


  KAYNAK:
   
  #1
 2. Tekkelii

  Tekkelii Forum Kalfası

  Katılım:
  1 Eylül 2009
  Mesaj:
  1,075
  Beğeni:
  36
  Ne görüş ayrılığı binalinin görüşüde mi varmış :eek:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #2
 3. DJ_HarrY

  DJ_HarrY Genel Moderator

  Katılım:
  17 Temmuz 2005
  Mesaj:
  1,275
  Beğeni:
  248
  Daha neler :D
  Biri evet diğeri hayırcımı oldu acaba :D
   
  #3
 4. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  24,698
  Beğeni:
  3,514
  evet çıkarsa deliğe süpürüleceği dank etti belkide...
   
  #4
 5. YazılımMimarı

  YazılımMimarı Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesaj:
  6,901
  Beğeni:
  199
  "flaş iddia" :)

  haber niteliği bile yok! iddialar/hayaller ile yaşasaydık.. ohoo
   
  #5
 6. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  59,551
  Beğeni:
  3,907
  Yılın postu bu işte :)
   
  #6
 7. CekoReis

  CekoReis Daimi Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  699
  Beğeni:
  68
  Hayır çıkarsa binali gidecek demektir bu hayırlı olsun gelen gideni aratmasın inşallah.
   
  #7
Yükleniyor...