Deniz GEZMİŞ

 1. carlito08

  carlito08 En Agresif Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2006
  Mesaj:
  4,936
  Beğeni:
  3
  70'li yılların Efsanelerinden biri olan Deniz Gezmiş'in kim olduğunu ve neler yaptığını kısa bir şekilde anlatacağım.

  ÖNEMLİ: Bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen tartışma çıkaracak yorumlardan kaçınınız .

  Deniz Gezmiş Kimdir?
  1965’ten sonra Türkiye'de gelişen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)'nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmiş, 24 Şubat 1947'de Ankara'nın Ayaş ilçesinde doğdu. Öğretmen bir ailenin çocuğu olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini çeşitli kentlerde, liseyi İstanbul'da okudu.

  1966'da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine giren Gezmiş, henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu. 1965'de Türkiye İşçi Partisi (TİP)'nin Üsküdar ilçesine üye oldu. İlk kez 31 Ağustos 1966'da Ankara'dan İstanbul'a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik isçilerinin Taksim Anıtı'na çelenk koymaları sırasında isçileri destekleyen ve Türk-İş yöneticilerini protesto eden gösteri sırasında gözaltına alındı.

  Ardından 19 Ocak 1967'de Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) binasının yedd-i emine verilmesi sırasında çıkan olaylarda yakalandı ve bir gün sonra iki arkadaşıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 22 Kasım 1967'de öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsani ile birlikte ABD bayrağını yaktıkları gerekçesi ile gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılan Deniz Gezmiş, Hukuk Fakültesi'nde birlikte okuduğu arkadaşlarıyla birlikte 30 Ocak 1968'de Devrimci Hukuklular Örgütünü kurdu. 7 Mart 1968'de İÜ Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan Devlet Bakanı Seyfi Öztürk'ü protesto ettiği için tutuklandı.

  2 Mayıs'a kadar tutuklu kalan Gezmiş, 30 Mayıs'ta 6. Filo'yu protesto ettiği için yargılandı ve beraat etti. Öğrenci eylemleri içinde etkinliği giderek artan Deniz Gezmiş, 12 Haziran 1968'de İstanbul Üniversitesi'nin işgal edilmesinde önderlik etti. İşgal Konseyi adına İÜ Senatosu ile Baltalimanı'nda yapılan görüşmelere katılan öğrenci heyetinin içinde yer aldı; öğrenci haklarının elde edilip işgalin sona erdirilmesinde etkili oldu. İşgalden kısa bir süre sonra İstanbul'a gelen 6. Filo'yu protesto eylemlerinde yer alan Gezmiş, 30 Temmuz'da bu eylemlerden dolayı tutuklandı ve 20 Eylül'de serbest bırakıldı. TİP içinde yoğunlaşarak, ayrılıklara ve tartışmalara yol açan ideolojik sorunlarda Milli Demokratik Devrim (MDD) görüşünü benimseyen Deniz Gezmiş, bu görüşün özellikle devrimci öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu. Ekim 1968'de eylemlerde birlikte olduğu Cihan Alptekin, Mustafa İlker Gürkan, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Cevat Ercişli, M. Mehdi Beşpınar, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Ömer Erim Süerkan'la birlikte Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB)'ni kurdu. 1 Kasım 1968'de TMGT, AÜTB, ODTÜÖB ve DÖB'ün başlattığı Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü'nü düzenledi. Ardından 28 Kasım 1968'de ABD büyükelçisi Kommer'in gelişi sırasında Yeşilköy Havaalanı'nda düzenlenen protesto gösterileri nedeniyle tutuklandı ve bir süre sonra serbest bırakıldı.

  İstanbul Üniversitesi'nde sağcı güçlerin 16 Mart'da girişmiş olduğu hareketlere öğrenci kitlesiyle birlikte karşı koyan Gezmiş, bu eylemi gerekçe gösterilerek 19 Mart'ta yeniden tutuklanarak 3 Nisan'a kadar hapis yattı. Ardından 31 Mayıs 1969'da İÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinin, reform tasarısının gerçekleşmemesini protesto için giriştikleri işgale önderlik etti. Üniversitenin kapatılıp, polise teslim edilmesi nedeniyle çıkan çatışmalarda yaralandı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı olmasına rağmen hastaneden kaçan Gezmiş, Haziran'ın sonunda Filistin'e gitti. Filistin'e gitmeden önce 23 Haziran 1969'da TMGT'nin topladığı 1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı'na kendisi gibi haklarında tutuklama kararı olan FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir mücadele programı gönderdi. Eylül'e kadar Filistin'de gerilla kamplarında kalan Deniz Gezmiş,1 Eylül 1969'da, 10 Haziran'da "üniversiteyi işgal" ettiği gerekçesiyle Hukuk Fakültesi'nden ihraç edildi.

  Hakkında tutuklama kararının olduğu bu dönemde gazetecilere gizlendiği yerden demeçler verdi. 23 Eylül 1969'da Hukuk Fakültesi'nde olduğu sırada haber verilen polislerin de fakülteye gelmesi üzerine teslim olan Gezmiş, 25 Kasım'da serbest bırakıldı. Ancak Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi'nde Battal Mehetoğlu'nun sağcılar tarafından öldürülmesinden sonra okulda yapılan aramada, ele geçirilen dürbünlü bir tüfeğin Gezmiş'e ait olduğu öne sürülerek hakkında yeniden tutuklama kararı alındı. 20 Aralık 1969'da yakalanan Gezmiş, kendisiyle birlikte tutuklanan Cihan Alptekin'le birlikte 18 Eylül 1970'e kadar tutuklu kaldı. Bundan sonra öğrenci eylemlerinden uzaklaşarak, mücadelesini değişik alanlarda sürdürmeyi planladı. Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan'la birlikte THKO'yu kurdu. 11 Ocak 1971'de THKO adına Ankara İş Bankası Emek Şubesi'nin soygununu gerçekleştirenler arasında yeraldı. 4 Mart 1971'de dört ABD'li erin Balgat'taki Tuslog Tesisleri'nden kaçırılması eyleminde de bulunan Gezmiş, erlerin serbest bırakılmasından sonra Sivas'ın Sarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde Yusuf Aslan'la birlikte yakalandı. 68
  16 Temmuz 1971'de başlayan THKO-1 Davası'nda TCK'nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971'de idam cezasına çarptırıldı.
  Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara merkez kapalı cezaevinde idam edildi.

  İdam edilmeden önce son isteğinin Rodrigo'nun Aranjuez konçertosunu (muhtemelen Adagio'sunu) dinlemek ve bir bardak demli çay içmek olduğu söylenir, ama bu isteğinin yerine getirilmediği bilinmektedir. İdam kemendi boynundan geçirilirken de, hücresinden alınıp apar topar darağacına götürülürken giymesine izin verilmeyen botlarının askerlere bırakılmamasını, ailesinden birinin almasını istediğini belirtmişti. Son sözleri: “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun Emperyalizm!" oldu.


  [​IMG] Deniz Gezmiş ; parkası ile...

  [​IMG]Sivas'ta yakalandıktan sonra ;Ankara'da Mahkeme salonuna götürülürken.

  [​IMG] Arkadaşları ; Yusuf Arslan Ve Hüseyin İnan ile...

  [​IMG] Babası Cemil Gezmiş ile konuşurken.


  Deniz Gezmiş'e ve Diğer idam mahkûmlarına İthafen yazılmış Şarkı: Grup yorum- şarkışla

  Deniz Gezmiş Anısına...

  Deniz Gezmiş'i anlatan ; Türksolu Dergisi tarafından hazırlanan slayt gösterisi
  İNDİR,

  Bu Post'u açmamın nedeni, Onları unutmamanız içindir...
  Unutmayın ; onlar bizim için , bağımsız bir Türkiye'de yaşamamız için, sömürüye, zulme boyun eğmeden ölümün üzerine yürüdüler...
  Unutmayın, unutturmayın...
   
  #1
  - Yönetici düzenlemesi: : 20 Nisan 2007
 2. carlito08

  carlito08 En Agresif Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2006
  Mesaj:
  4,936
  Beğeni:
  3
  devam...

  Deniz'in , Babası Cemil Gezmiş'e yazdığı mektup.

  Baba;

  mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum.ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. fakat bu durumu metanetle karşılamani istiyorum, insanlar doğar,büyür,yaşar ölürler,önemli olan cok yasamak degil,yaşadiğı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir.bu nedenle ben erken gitmeyi normal karsiliyorum.ve kaldı ki benden evvel giden arkadaslarim hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir.benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın,oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunda da bu olduğunu biliyordu.seninle düşüncelerini ayri ama beni anlayacagini tahmin ediyorum.sadece senin degil, türkiye’de yasayan kürt ve türk halklarının da anlayacagina inaniyorum.cenazem için avukatlarıma gerekli talimati verdim.ayrica savcıya da bildirecegim.ankara’da 1969’ olen arkadasim taylan özgür’un yanina gömülmek istiyorum.onun icin cenazemi istanbul’a götürmeye kalkışma, annemi teselli etmek sana düşüyor.kitaparımı küçü kardeşime bırakıyorum.kendisine özellikle tembih et,onun bilim adami olmasini istiyorum,bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir,son anda yaptiklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi,abimi,kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarim.
  oğlun deniz gezmis
   
  #2
 3. BaSKaN ®

  BaSKaN ® Forum Kalfası

  Katılım:
  12 Temmuz 2005
  Mesaj:
  916
  Beğeni:
  0
  Tbrk güzel paylaşım...+ k
   
  #3
 4. resette

  resette Elit Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2006
  Mesaj:
  2,375
  Beğeni:
  0
  çok güzel hazırlamışsın arkadaşım
  ellerine sağlık +k
   
  #4
 5. Kumral-Linux

  Kumral-Linux Banned

  Katılım:
  28 Mayıs 2006
  Mesaj:
  712
  Beğeni:
  0
  THKO-C değilmiydi örgütün adı?
  Türkiye Halkı Kurtuluş Ordusu -Cephesi!

  ve emeğine sağlık kardeşim.
  biz uğraşamıyoruz internet yok evde böyle konular sizin işiniz.
   
  #5
 6. HukukSever

  HukukSever Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Mayıs 2005
  Mesaj:
  1,929
  Beğeni:
  0
  Seni bütün DEVRİMCİLİĞİMLE kutlarım!
  Sağol!
   
  #6
 7. Sherlock_

  Sherlock_ Forum Ustası

  Katılım:
  20 Ekim 2006
  Mesaj:
  4,678
  Beğeni:
  2

  kardeşim THKO aklında yalnış kalmış....


  Paylaşım için teşekkürler sağol karmaladım......+k
   
  #7
 8. turquase

  turquase Daimi Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2005
  Mesaj:
  267
  Beğeni:
  0
  Tebrik ederim güzel bir çalışma ..
   
  #8
 9. Amele-3

  Amele-3 Banned

  Katılım:
  12 Eylül 2006
  Mesaj:
  2,172
  Beğeni:
  0
  güzel bir çalışma olmus tşk'ler
   
  #9
 10. SL047

  SL047 Forum Kalfası

  Katılım:
  19 Mart 2005
  Mesaj:
  1,089
  Beğeni:
  0
  Eline sağlık güzel çalışma olmuş.Onlar sonraki nesillerin unutmaması gereken insanlardır. Zaten istedikleri de buydu.Küçük bir kıvılcım;) Aşk olsun sana çocuk...
   
  #10
 11. zekeboy

  zekeboy Banned

  Katılım:
  8 Mart 2005
  Mesaj:
  1,714
  Beğeni:
  0
  sorgulayan kişi konuştu geçen gazetede okudum. " hüseyin ve denizin konuşmalarını anlayamıyorduk" diyor. Sorgulayan kişi en basitinden FKF'yi bile bilmiyormuş. kafamıza göre savunma yazdık dedi.

  nerede satılıyor bu devrimci yeşil parkalar??
   
  #11
 12. zekeboy

  zekeboy Banned

  Katılım:
  8 Mart 2005
  Mesaj:
  1,714
  Beğeni:
  0
  Thko sadece. cephesi yok. Cephenin olması için birde partinin olması gerekli.
   
  #12
 13. TIGER-X

  TIGER-X Banned

  Katılım:
  15 Haziran 2006
  Mesaj:
  638
  Beğeni:
  0
  Atatürk kominist değildi, Faşistte değildi.
  Her ikisinden de nefret ederdi.
  Bu yüzden benimde sevdiğim bir insan değildir Deniz Gezmiş...
  Bana kızmayın Atalarım ne düşündüyse bende aynısını düşünüyorum...
  Çünkü Sol-Sağ kavramı bu ülkeye acı ve karmaşa getirdi.
  Çok yiğidi toprağa verdik...
  Bunu yürekten söylüyorum acısını en iyi bilenlerdenim çünkü Maraşlıyım...
  Bence Şuan Milletçe çok daha önemli problemlerimiz var emin olun...
   
  #13
 14. carlito08

  carlito08 En Agresif Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2006
  Mesaj:
  4,936
  Beğeni:
  3
  Onun adı DHKP-C
  devrimci halkın kurtuluş partisi- cephesi .
  konularım devam edecek. takdirinize layık olmaya çalışacağım
  Sen de sağol kardeşim…
  Teşekkürler.
  sağolun.
  ben de çok aradım , ama bulamadım yeşil parka… bulan varsa bana pm atsın.
   
  #14
 15. Franticorpse

  Franticorpse Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  6,160
  Beğeni:
  3
  Ayakta alkışlıyorum ve bu paylaşımınızdan ötürü sizi tebrik ediyorum !

  Saygılar.
   
  #15
 16. SL047

  SL047 Forum Kalfası

  Katılım:
  19 Mart 2005
  Mesaj:
  1,089
  Beğeni:
  0
  :cool:

  Aktüel de yazmıştı.Deniz ; "Siz benim savunmamı bu gidişle zor alırsınız bana bir F klavye daktilo getirin yazayım siz altına imza atarsınız."demiş
   
  #16
 17. metatron

  metatron Super Moderator

  Katılım:
  23 Kasım 2005
  Mesaj:
  22,823
  Beğeni:
  74
  Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, "demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek"

  Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir."

  İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

  Mustafa Kemal Atatürk
  Bursa, 5 Şubat 1933

  [​IMG]

  kaynak


   
  #17
 18. Sherlock_

  Sherlock_ Forum Ustası

  Katılım:
  20 Ekim 2006
  Mesaj:
  4,678
  Beğeni:
  2

  Oyle diyorlardı ya zaten."Bu mahkeme kellemizi almak içi hazırlanmıştır.Ne söylersek boş" mahkemeyi adet yerini bulsun diye uyduruktan yapmışlar.Yapılan savunmanın bir manası olsa idi mahkeme gercektende adil bir şekilde yapılıyor olsaydı en azından bu insanlar "VATAN HAİNLİĞİ SUÇU İLE YARGILANMAZLARDI"

  mont'a gelince ben goremedim Dedem de var istiyorum vermiyor:D :D  metatron abi yerinde doğru bir cevap olmuş her zaman olduğu gibi yine tam zamanında soylenecek laf'ı soylemişsin....
   
  #18
 19. alpi_09

  alpi_09 En istikrarlı üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2006
  Mesaj:
  15,941
  Beğeni:
  577
  deniz gezmiş sonuna kadar devrimciydi... koministti... Atatürkte devrimciydi....ama ülkeye kominizmi getirmeye çalışmıyordu... neyse fazla tartışmayacağım... isteyen istediğini sever... istediğini sevmez....
   
  #19
 20. BrieR

  BrieR Banned

  Katılım:
  9 Ağustos 2006
  Mesaj:
  3,925
  Beğeni:
  0
  canım benim ellerine sağlık çok güzel hazırlamışsın
  teşekkürler:)
   
  #20
Yükleniyor...