Dikkat Adım Adım Turkix Linux | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Dikkat Adım Adım Turkix Linux

HaLuKIroN

Daimi Üye

Tekrar Merhabalar :)
Ekran Görüntüsünün İngilizce Olduğuna Bakmayın.
Şuan Turkix'in web sitesi çökmüş o yüzden başka siteden almak zorunda kaldım.
Yoksa Tamamen TÜRKÇE'dir. Ayrıca Çok Geniş bir Dil Seçeneği Mevcuttur.

Exploit ile ilgileniyorsanız :)
Belli bir seviyeye geldikten sonra ihtiyacınız olacak bir şey vardır ki.
Aslında En çok ihtiyacınız olan Şeydir Bu...
...LINUX...

Bu işletim sistemi hakkında ne kadar çok bilginiz varsa. O kadar hakim olursunuz bu işe...

Size Türklerin yaptığı Turkix 3.0 ( Mandrake Alt-tabanlı olarak KDE 3.1 üzerine kuruludur) Kurulumunu anlatıcam...

Turkix'in en büyük özelliği, Gavur arkadaşların çalışmalarında olduğu gibi bu da windows ile aynı hard-disk üzerinde çalışabilir.
Yani ayrıca bir Partiton Olayına girmeniz gerekmez. ( Gerekli ama Kısmi olarak :) )

Turkix 3.0 indir

iso, dosyası olarak indirdikten sonra.
DeepBurner ( Ücretsiz bir cd yakma programı :) Performansı sizi şaşırtacak , Ben neroya tercih ederim.)
Gerekli Cd Yakma programı ile ISO cdsi yapmamız gerekiyor.
ISO dosyaları, Bootable yani önyüklenebilir cd anlamındadır.

Bilgisayarınızı CD-ROM ile aç. (Biostan ayarlanır. Biosu tanımıyorsanız. Girmeyin! Demiycem :) Girin abi Hiç Bişey olmaz :) Az Gezin için de görürsünüz Boot Seçeneklerini Genel Ayar şu Şekildedir : Floopy, IDE 0(HDA) , CD-ROM,...
Yani ilk Disket Sürücüden Bakar Bilgisayar Açılışta. Biz Bu sırayı Şu şekilde Yapmalıyız. : Cd-Rom, HDA, Floopy....

( bilgisayarınız yeni sistemse çoğu bu şekilde ayarlıdır. )

Bu adımları Geçtik. CD'mizi yaptık. Ve Bilgisayarımızı Cd-ile Boot yaptık.
Artık Turkix Açılıyor.
Hiç Birşey yapmanıza gerek yok. Bırak Açılsın :-D
Bir kaç yerde Evet Hayır DEvam gibi Sorular Soracaktır.
Ne işe yaradığını Bilmiyorsanız Hepsine EVET diyin :) Bi işe yarayacağı kesin...

Turkix Tamamen Açıldığında, Emin olun çok şaşıracaksınız :) Çünkü Gerçekten Görsel Anlamda XP'den çok daha güzel gözüküyor.
Ve Sistemi gerçekten Hızlı çalışır. Yani DAHA yüksek Performans Sağlarsınız.
Ayrıca. Windows Üzerinde Çalışan Her Türlü Programın Linux Versiyonları da vardır.
( Micr0s0ft Tekelinde olmayan programlar ve yalakası olmayanlar hariç :) )
Ayrıca... Turkix. Tamamen Full Gelir. Yani içinde Office Araçlarından Tutun. Photoshop görevi gören GIMP gibi programlarda mevcuttur...

Bir Linux izlenimi : Ya abi ben kullanamam bunu. Çok kod filan istiyo ????
Cevap: Alakası yok arkadaşlar. Sadece Bilgisayar Kullanıcısı iseniz. Bir Komut filan kullanmanıza gerek yok. Yüksek Seviyede Kullanacaksanız. Eeee Gidin kodlarını da öğrenin o zaman...(WaRDoM)

Reklam Tanıtım bölümünü geçebiliriz artık :)

Şimdi arkadaşlar... Turkix'i bilgisayarına kurmak zorunda değilsiniz.
CD'den de çalıştırabilirsiniz. Ancak Bilgisayarı kapattığınızda Tüm verileriniz Kaybolacaktır. Yani Kapattığınızda, Turkixden Eser kalmayacaktır.
Benim Tavsiyem Kalıcı Olarak sisteminizde Bulundurmanız...

Bu Yüzden Size Sabit Diskinize Nasıl Kuracağınızı Anlatıcam.

Turkix. Açıldıktan Sonra. MasaÜstünde "Turkix Kur" Çalıştırın.
iLK çıkan Ekranda , " Disk Yöneticisi Uzmanlar için " diye bir seçenek var.
Korkmayın :) Biz de uzmanız :)
Burayı tıklayacaksınız. İşletim sistemi CD üzerinden çalıştığı için. Biraz yavaş. Biraz bekleyeceğiz.

Açıldıktan Sonra Yukarıda Gördüğünüz KIRMIZI ve YEŞİL alanları oluşturmamız gerekiyor.
Normal de Orası sadece MAVİ olarak gözükmektedir. Şayet Hard-diskiniz 2 ye bölünmüş ise. Ve içi Boş ise Orayı Turkix için kullanabiliriz.
Yok Değil ise. Mavi Bölüme tıklayıp. Sol Menü Seçeneklerinden YENİDEN BOYUTLANDIR. Seçeneğine Basarak TUrkix için Yer Ayırabilirsiniz.
Örnek: Harddiskiniz 20gb. Yeniden Boyutlandır Seçeneğinden bunu 17GB ye getirmeniz yeterlidir. Çünki Linux için Gerekli Alan yaklaşık olarak 3gb tır.(Performans için)
Yeniden Boyutlandırma İşleminden Sonra.
3GB lık bölümü de Tekrardan Boyutlandırın. 2500MB olarak Ayarlayın.
Yani 500MB lık ayrı bir yer daha açmış Olucaz. Bu YEŞİL alan için Gerekli Yani SWAP Dosyası için.( Sanal Bellek Dosyası ) Boyutlandırma İşlemlerini yaptıktan sonra.
2500MB lık olan yeri tıklayarak. Biçimle seçeneğinden kırmızı alanı oluşturursunuz.
Aynı Şekilde 500mb bölümü de böyle oluşturursunuz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra. 2. Adımda XX yazan yerlerde ARTIK ayırdığınız bölümlerin Aktif olduğunu Göreceksiniz.
Bu alanları da seçtikten sonra. 3. Adıma Geçebilrsiniz.
Bu bölümden sonra fazla birşey yapmanıza gerek yok.
Normal olarak bilgisayarınıza Kurulacaktır.
En Önemli bölüm ise. Son Adımlardan Olan BOOT dosyası oluşturmaktır.
Şayet bilgisayarınızda İşletim Sistemi Kurulu değil ise. "bootsector" bölümüne kurmanız işlemi gerçekleştirecektir.
Eğer İşletim Sistemi Kuruluysa "Çeteleyi İptal ET" seçeneğini seçerek "boot" olarak oluşturmalısınız.
Bununla ilgili daha detaylı bilgi veririm. Yeter ki, Kurun şu programı :)
Artık Tekelcilikten Kurtulmak lazım...
5. Adımda yapmanız gereken bir kullanıcı atamaktır.
Lütfen doğru bilgilerle oluşturun. Yoksa baya uğraşmanız gerekecek :)

Bundan sonra Bilgisayarınızı Kapatın Açın.
Karşınıza Bir boot seçici çıkacaktır. Burdan isterseniz Turkix isterseniz Diğer İşletim Sistemini Çalıştırabilirsiniz. ( Doğru Kurulum Yaptıysanız. Bazen Sorunla karşılaşılabiliyor kurulum esnasında. Bununda bir çözümü var eğer öyle birşeyle karşılaşırsanız Yani Öyle bir ÖnYükleme Uygulaması Başlamazsa. 1 kaç komutla bunu çalışır hale getirebilirsiniz... )

Umarım... Yardımcı olabilmişimdir...

Sizden Gerçekten istiyorum. Bu işletim sistemini denemenizi...
Emin Olun. Güzel :) En azından ÇOK güvenli ;)

Not: Linux,Unix,v.b. işletim sistemleri HACKERlar tarafından üretilmiştir.
Yani bu işin ÜSTATları yapmıştır. Bu yüzden Eğer bu konuda başarı sağlamak istiyorsanız. OLMAZSA OLMAZ şartlardan biridir Linux...
...Copyright by HaLuKIroN...

Ekran Görüntüleri için TIKLA...

- Yönetici düzenlemesi: :

Hayal@

Daimi Üye
windows gibi kapalı kaynak bu işler çok zor zaten
açık kaynak dünyası gitgide gelişiyor. Exploit için çok gerekli linux. Herkese tavsiye ;)

_2PaC_

Daimi Üye
valla ßen turkix i ßilmem ama resim süper varsa send eupload etsene

ebitargem

Forum Kalfası
bende aldım güzel bir linux türevi yapmışlar ama biraz daha ilgili olsak şunlara değil mi
sana da teşekkürlerimi sunuyorum bunu haber ettiğin için wardomcu lara ......

HaLuKIroN

Daimi Üye
mitnik demiş ki:
Bence windows isletim sistemine benzetilmesi hic hos degil ama turkix linux a yeni baslayanlar icin bence bir yol gosterici olacaktir
Kesinlikle haklısın. Ama bi yönde dediğin gibi başlangıç açısından iyi olacaktır.
Niye benzetildiği konusu, tamamen Türk insanı için :)
Çünkü Türkiye'de büyük çoğunluk Bilgisayarın XP ile çalıştığını Zannediyor...
bu yuzden adamlar benzetirsek belki bununda calisabilir olduguna inanirlar filan diye dusunduler herhalde :)

aragorn77

Daimi Üye
Beyler onceleri turkce linux olarak birgelecek linux u kullanmistim su anda durumlari nasil ilgilenen varsa tavsiye ederim bundan 3-4 yil once kaliteli is cikartiyorlardi su anda nasil bilemem ama

HaLuKIroN

Daimi Üye
Gelecek Linux 'ün yeni versiyonu çıktı.
Bende 2.0 kullanmıştım.. aynı zamanlarda kullanmışız. :)
Fakat artık lisanlı satılıyor.
Ve Şirket gerçekten baya büyümüş :) Yurt dışında Sağlam isim yapmışlar...
Helal olsun... Ne dielim :)
web sitesi :http://www.gelecek.com.tr

caponkedisi

Cool Üye
abicim ben turkixi kurdum turkix 10 betamıydı evt öleydi.sorunsuz bi şekilde kurulumu tamamladım ama ne yazıkki boot etmedi yani bi suse linux gibi açılışta çalışmadı direk windowsa geçtii bu win sürümleri ile beraber aynı sistem üstünde çalışmıyormu yoksa??

HaLuKIroN

Daimi Üye
Hmmm...
arkadaşım bununla ilgili bir çok problem yaşayan arkadaş var.
Önerim her zaman Sıfır bir makinaya kurduktan sonra, diğer işletim sistemini kurmanızdan yanadır.
Ama Turkixi yada diğer linux işletim sistemlerini boot edebileceğiniz. Bir program üzerinde uğraşıyorum.
Bitirince burda sizinle paylaşıcam.
Herkesin aynı problemi yaşaması, tabi ki akıllara şu soruyu getirmiyor değil?
Acaba Beta versiyonu, Free License diye mi böyle yaptılar... anlamak zor...
Neyse biz çözümümüzü yaratırız...
Kolay gelsin...

kadavra009

Çırak
arkadaşlar turkix lilosunda bir sorun var o yüzen sorunsuz olarak girsenizde boot etme gibi bi şansınız yok direk windoz geliyor.
ben bu konuyu baya bi araştırdım bunun kendi forumlarında bile dişe dokunur bi çözüm getirememişler ancak mandreke gibi lilo kullanan bi dagıtımın ilk cd si varsa eger onun cdsinden lilo yu yükleyip devam etmek gibi saakt bi yöntemle ancak yükleyebildigini söyleyenler var onun için egerki illaha bu olsun diyosanız bekleyeceniz....
ancak ilk kez linux e başlıyorsanız mandriva yada suse çok güzeldir...
ayrıca fedora da çok iyidir bende onu kullanıyorum tavsiye olunur...

HaLuKIroN

Daimi Üye
:) Resmi Sitesi Kapalı Olduğu için. Ekran Görüntülerini başka bir kaynaktan almak zorunda kalmıştım. İçerisinde Farklı Dil Seçenekleri Var. Ama Varsayılan dil Türkçe'dir.
Bu arada Problemler hala Devam ediyor. Genel anlamda bir araştırma yaptım.
Ve HErkesin Aynı sorunu yaşadığını gördüm...
BOOT edilememe Sorunu... Ve gezinirken Çok Garip bir Ankete rastladım :)
Anketi 100 den fazla kişi oylamış. 1 Kişi bile Tam anlamıyla kuramamış...

Bunun Çözümü Ne Olabilir.

1- "linux grub" olarak arama yapın. ve detaylı olarak inceleyin.
en son Knoppix Üzerinde dahili olarak win32grub şeklinde dağıtımı yapılmıştı.
Ne işe Yarar? Çoklu Boot seçeneklerini sunar.( direk al kur çalışsın mantığıyla çalışmaz. biraz kodla desteklemeniz gerekiyor :) )

2- Mandrake Çekirdeğini kullandığı için...
Mandrake iso sunuda indirip, Onunla Kuruluma başlanıp, Sadece en düşük Kurulum Seçenekleri kurulur, Bu aşamadan sonra Bilgisayarı resetlersiniz, Tekrar Açılırken Bu sefer, Turkixi CDsini Takarsınız onunla boot açıp Turkixi , Ayırma işlemlerini tekrar yaptırmadan Mandrakenin aynı yönergeleri içerisine kurarsınız?
En son işlemde, Herhangi bir Boot yapmazsınız.
Yarım yamalak bir Lilonuz olur :) Ama Turkix Çalışır ( Ne Kadar Çalışırsa :) işte )
not: bu sadece bir teori, uygulamasını yapmadım. Ama olabilir diye düşünüyorum.

---
Şimdi diyeceksiniz, Bu kadar Problemi şey ise neden Ekledin Buraya :)
Açıkcası Ben sıfır sistemim üzerine kurdum, ve böyle bir sorunla karşılaşmadım... 2 ayrı HDD var ise sisteminizde... Bunu deneyebilirsiniz....
---

3- Altta ki Bölüm Turkix Resmi Sitesinden Alıntıdır...

Sorun: Turkix'i kuruyorum ancak bir türlü açamıyorum

Bu durum boot sürecinde bir sorun olduğunu gösterir. Belki önyükleyici düzgün kurulamamış olabilir. Bu durumda kendiniz bir önyükleyici CD oluşturabilirsiniz:

* Normal Turkix CD'si ile sisteminizi açın.
* Turkix'i kurduğunuz dizinin bağlı olduğundan emin olun. Bağlı değilse; diyelim sistemin kök dizinini /dev/hda2 üzerine, reiserfs dosya sistemini kullanarak üzerinde kurmuştunuz; şu komutları işletin:
$> su
#> mkdir /mnt/turkixim
#> mount -t reiserfs /dev/hda2 /mnt/turkixim
* Ardından yine aynı konsoldan şu komutları işletin:
#> mkdir /tmp/CDroot
#> cp /mnt/turkixim/usr/lib/syslinux/isolinux.bin /tmp/CDroot
#> cp /mnt/turkixim/boot/vmlinuz /tmp/CDroot/linux
#> cp /mnt/turkixim/boot/initrd /tmp/CDroot/
#> touch /tmp/CDroot/isolinux
* Ardından /tmp/CDroot/isolinux boş dosyasını açıp, içerisini şu içeriği yazın:
DEFAULT linux
LABEL linux
KERNEL linux
APPEND initrd=initrd root=/dev/hda2 [biliyorsanız diğer açılış parametreleri buraya]
* Ardından CD'ye yazdıracağımız iso-9660 dosya sistemini oluşturmalıyız. Bunun için şu komutu işletin:
#> mkisofs -o /tmp/bootcd.iso -b isolinux.bin -c boot.cat -no-emul-boot -boot-load-size 4 --boot-info-table /tmp/CDroot
* Son olarak, oluşturduğumuz /tmp/bootcd.iso dosyasını CD'ye yazdırmamız gerekiyor. Bunu da komut satır arabiriminden kolaylıkla yapabiliriz:
#> cdrecord -v speed=2 dev=0,0,0 /tmp/bootcd.iso -eject
dev=0,0,0'nın sisteminizdeki karşılığını öğrenmek için cdrecord -scanbus komutunu işletip, cihaz numarasını öğrenebilirsiniz.

----

Saygılar...