Dizileri Reyting Canavarından Kurtaran Taktikler

Yıldıray27
Forum Ustası
Dizi projeleri için tonlarca harcanan paraların ve verilen büyük emeklerin bazen reyting uğruna bir anda kayıp gittiklerini biliyorsunuz.Bazen ne yaparsan yap izleyicinin dikkatini çekmekte zorluk çekiliyor ve bunu ilk bölümden ileriki bölümlere kadar devam ettirmek hiç de kolay olmuyor. Senaristlerin kriz durumlarında her zaman uyguladığı bazı taktikler doğmuştur. Ne mi peki onlar şöyle bir göz atalım;

Dizinin öncelerde antipatik gibi görünen başrol oyuncuları arasında gelişigüzel bir aşk ilişkisi yaratmak.

Yaratılan hikayenin baydığını ve nereye gidiyor bu ilişki kısmına getirmeden önce izleyiciyi uyandırmadan imkansız bir olgu sağlanır. (trafik kazası, aylarca öldü zannedilip, bir anda ortaya çıkartmak vs.)

Bölümün tıkanan sahnelerinde ortamı karıştıracak hali hazırda bulunan, ekmeğini fettanlık veya devamlı bu yönde kazanan bay/bayan oyuncularımızdan biri artık devreye sokulur.

Dizinin popülaritesini sağlamak veya paçayı kurtarmak olarak da düşünürsek eğer; kanalın veya komşu kanallara şiddetli bir baskıda bulunulup dizi oyuncularının konuk edilmesi istenilir.

Bazı sahnelerde öyle saçma hatalar bilerek yapılmaya başlanır ki, basının bunu konu edinip medya da eleştiri haline getirmesine ortam hazırlanır. Bu sayede daha çok ismi anılacak ve olumsuz bir reklam yaparak bile pirim kazanmış olacaktır.

Şimdiler de moda olan, gündemde çok popüler bir şarkıcının şarkısını dizi de çalarak hayran kitlesini de diziye çekmeye çalışmak ya da bilinmedik güzel bir şarkının reklamını yaparken bile o şarkıyı o dizeye hasmış gibi göstererek dinletilmesini sağlamak.

Dizide ki en küçük oyuncularından birinin tam her şey mutluluğa ermiş diye düşünüyorken birden amansız hastalığının patlak vermesinin sinyalleri sokulur devreye.

Medyaya sette küslüklerin yaşandığı haberi yayılması sağlanır. Anlamsız kazalar yaratılır ve bundan kurtulunmasını basına mucizevi bir olaymış gibi yansıtılır.

Artık her an her yerde sosyal medya hayatımızda biliyorsunuz. Bunun hem avantajları hem de dezavantajları var diye düşünürken; en çok da dizi oyuncuları bunu sevdi diye düşünmeye başladık. Setten fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Dizi ile ilgili tweetler atıldı ve bunun gibi bir çok şey daha…
 
Üst