Dizüstü Bilgisayarlar- Bilgisayarlar Neden Isınır?-Çözümü nedir? | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Dizüstü Bilgisayarlar- Bilgisayarlar Neden Isınır?-Çözümü nedir?

Yıldıray27

Forum Ustası
Dizüstü Bilgisayarlar- Bilgisayarlar Neden Isınır?Her bilgisayar üreticisinin en sık karşılaştığı sorulardan biri "Bilgisayarım neden bu kadar çok ısınıyor?" sorusudur.

Isı, bilgisayarın çalışmasının bir yan ürünüdür. Belirli bir bilgisayar modeline bağlı olarak ısı çıkışı değişkenlik gösterebilir. Örneğin, yüksek performanslı bir bilgisayar, düşük performanslı bir dizüstü bilgisayara göre daha çok ısınır. Bu normaldir.

Normal çalışma koşulları altında, bilgisayarınızın ürettiği ısı endişelenmenizi gerektiren bir durum olmamalıdır. Aslında, ısı çıkışı bilgisayarınızın güvenli ve verimli çalıştığının bir göstergesidir. Bilgisayar ısıyı dağıtamazsa bu durum aşırı ısınmasına neden olabilir ve sorun oluşturabilir.
Yüksek performans işlemcisi ve grafik özelliklerinden dolayı bir yüksek performans dizüstü bilgisayarına dokunduğunuzda sıcaklık hissetmeniz normaldir.

Örneğin, HP ENVY Serisi çoklu yüksek performanslı işlemciler, gelişmiş grafikler ve dayanıklı magnezyum kasa ile tasarlanmıştır. Bu sağlam biçim katsayısı ısıyı daha etkin bir şekilde aktarır.

Bilgisayardaki hangi parçalar ısı üretir?

Tüm bilgisayarlar elektrikle çalışır ve bazı bilgisayar parçaları diğerlerinden daha fazla elektrik kullanır. Elektrik devrelerden ve kablolardan geçerken doğal olarak dirençle karşılaşır. Direnç, iki elin birbirini hızlı bir şekilde birbirine sürtmesi gibi, ısı meydana getirir. LED ışığı gibi bazı parçaların çalışması için çok az elektrik gereklidir ve bu nedenle bunların ısı üretimi göz ardı edilebilecek düzeydedir. Diğer parçalar, yani, Merkezi İşlem Birimi (CPU) ve Grafik İşlemci Birimi (GPU) daha fazla elektrik kullanır. Ayrıca, bu parçaların kullandığı elektrik miktarı çalışan uygulamaların türüne ve sayısına ya da yapılan hesaplamalara bağlı olarak oldukça değişiklik gösterir. Doğal olarak bu işlemler önemli miktarda ısı üretebilir.

Bilgisayardaki en çok ısıyı aşağıdaki parçalar üretir:

CPU-Merkezi İşlem Birimi (CPU) genellikle bir tablolama programındaki verilerin yoğun hesabını yapma veya sözcük işlemcisine metin girişi yapma gibi grafik ağırlıklı olmayan işlemleri gerçekleştirir. (Ayrıca bazı bilgisayarlar, atanmış bir GPU'ları olan bilgisayarlara göre daha az verimli olsa da CPU'larını grafik işlemleri için kullanabilir.) Her hesaplama ve talimat elektrik gerektirir.

GPU - Grafik İşlemci Birimi (GPU) genellikle grafik ağırlıklı işlemleri gerçekleştirir. (Tüm bilgisayarlarda GPU yoktur). Özellikle endüstriyel tasarım yazılımlarında ve video oyunlarında bulunan 3 boyutlu grafikler, genellikle CPU tarafından işlenilebilenlerden farklı türde hesaplamalar ve talimatlar gerektirir. Grafik işlemleri genellikle adanmış bir grafik işlemcisi ile yapılır. Bir GPU, CPU'da olduğu gibi, saniyede milyarlarca hesaplama ve talimat işler. Çalışan programın türüne bağlı olarak, GPU'nun CPU'dan daha fazla ısı üretme potansiyeli vardır.
Isı Emici - Bir ısı emici, meydana gelen ısının bir miktarını emmesi için CPU'nun veya GPU'nun üzerine yerleştirilmiş ısı ileten bir cihazdır. Daha hızlı işlemciler ve çok çekirdekli işlemciler sıcaklıklarını makul bir seviyede tutabilmek için daha büyük ve daha karmaşık ısı emicilere ihtiyaç duyar. Isı emildiğinde, bilgisayar kasası ya da soğutma fanları yoluyla kontrollü bir şekilde dağıtılır. Birçok durumda, fanlar ısı emiciyle tümleşiktir.

HDD - Sabit disk (HDD) bilgi yazıldıkça ve diğer parçalar tarafından işlendikçe dönen küçük diskler içerir. Fazla disk etkinliği olmadığı zaman, HDD kendini askıya alır ve fazla elektriğe gerek duymaz. Ancak, HDD'ye veya HDD'den dosya kopyalama ve CD'den HDD'ye müzik kopyalama gibi veri ağırlıklı işlemler yaparken disklerin dönmeye devam etmesini sağlamak için sürekli elektrik akışına ihtiyaç vardır ve bu da ısı üretir.

ODD - Optik Disk Sürücüsü (ODD) CD'leri ve/veya DVD'leri çalıştırır. Verinin okunup yazılabilmesi için optik disk sürücüsü diskleri HDD gibi döndürür. Veriyi okumak ve yazmak için mıknatıs kullanan HDD'nin aksine optik disk sürücüsü lazer kullanır. Dönme ve lazer çok fazla elektrik gerektirir ve her ikisi de oldukça fazla ısı üretme potansiyeline sahiptir.
Bilgisayarın ısısı nasıl düşürülebilir?

Çeşitli donanım parçalarından gelen ısı biriktiği için ısının dağıtılması gerekir, aksi takdirde parçalar aşırı ısınabilir.
Bir masaüstü bilgisayarda, ısı üreten parçalar büyük bir kasanın içinde, sizden uzak bir yerde (belki masanızın altında veya yanında) olduğu için ve fan ısıyı arka taraftaki havalandırma deliğinden dışarı attığı için ısınmayı fark etmeyebilirsiniz. Ancak, bir dizüstü bilgisayarda, ısı üreten parçalara ve havalandırma deliklerine fiziksel olarak daha yakın olduğunuz için ısınmayı fark etme olasılığınız daha yüksektir.
Bununla beraber bu ısı dağılımı rastgele değildir. Tüm HP ürünleri, normal çalışma koşullarında kullanıldığında güvenliğinizi ve konforunuzu en üst seviyeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. HP, dizüstü bilgisayarların yüzey sıcaklıklarını bütün yönleriyle test etmiştir ve bu bilgisayarlar IEC 60950 olarak da bilinen Bilgi Teknolojisi Donanımı Güvenliği için Uluslararası Standart tarafından yüzey sıcaklığı için belirlenen sektör limitlerinin altındadır. Welcome to the IEC - International Electrotechnical Commission web sitesinden IEC 60950 hakkında bilgi edinilebilir.
Dizüstü bilgisayarın kasasına aktarılan ısı fark edilir olmakla birlikte bir güvenlik sorunu değildir. HP, tüm olası güvenlik sorunlarını ciddiye alır ve bir sorun meydana geldiğinde konuyla hemen ilgilenen özel bir ekibi vardır.
Isı, aşağıdaki şekillerde bilgisayarınızdan güvenli bir biçimde dağıtılır:
Materyal - Bilgisayarın kasasında kullanılan materyal ısı dağıtımında önemli bir rol oynar ve ısıyı geçirir. Daha az ısı üreten düşük performanslı bilgisayarlarda, bazı plastik türleri gibi ısı geçirgenliği düşük olan materyaller kullanılabilir. Böyle bir bilgisayarda çalışırken ısı çıkışını fark etmeyebilirsiniz. Diğer yandan, yüksek performanslı bilgisayarlarda bazı polimerler veya metaller gibi ısı geçirgenliği yüksek olan materyaller kullanılabilir. Bu materyaller üretilen ısıyı dağıtmaya yardımcı olmak için kullanılır. Böyle bir bilgisayarda işlemci ağırlıklı görevler gerçekleştiriyorsanız ısı çıkışını fark edebilirsiniz.

Tasarım - Sadece kullanılan materyal değil bilgisayarın boyutu ve şekli de ısı dağılımını etkiler. Dizüstü bilgisayarların içinde minimum boş alan vardır. Fanların soğuk havayı ısı üreten parçaların üzerinden ve dikkatli bir şekilde tasarlanmış kanalların içinden geçirmesi gerekir. Bilgisayarların gittikçe daha ince ve küçük üretilmesi nedeniyle, hava akışını ve ısı dağılımını kontrol etmek için daha ince kasa tasarımları kullanılmaya başladı. Genel olarak, yüksek performanslı bilgisayarlar ısı dağılımı için düşük performanslı bilgisayarlara göre daha fazla alana ihtiyaç duyar. Çok küçük olan yüksek performanslı bilgisayarlar ısıyı etkili bir biçimde dağıtamaz; gerekli ısı emicileri ve fanları yerleştirmek için yeterli alana sahip değildir.

Fanlar - Fanlar kasanın dışındaki soğuk havayı çeker ve içerideki ısı üreten parçaların üzerinden üfler. Bilgisayar ne kadar çok ısı üretirse, gerekli olan havayı taşımak için fanların o kadar hızlı dönmesi gerekir. Bazı kullanıcılar yüksek performanslı bilgisayarlarda diğer dizüstü bilgisayar modellerine kıyasla daha fazla fan sesi duyduklarını söylemektedir.
Havalandırma Delikleri - Bilgisayarın içine ve dışına doğru olan hava akışı, ısıyı dağıtmak için çok önemlidir. Havalandırma deliklerinin kasaya stratejik olarak yerleştirilmesi cihazın içindeki serbest soğuk hava akışını en üst seviyeye çıkarır. Yüksek performanslı bilgisayarlar düşük performanslı bilgisayarlardan daha fazla havalandırma deliğine sahiptir.

Hangi işlemler ısı üretir?

Daha önce bahsedildiği gibi bir bilgisayarda en çok ısı üreten iki parça CPU ve GPU'dur. Ancak, gerçekleştirilen kullanıcı eylemi her dakika üretilen ısı miktarını ve ısı dağılımını etkiler.
Isı üreten yaygın işlemler şunlardır:
Video oyunları oynama
Sistem bakımı yapma
Disk yazma veya kopyalama
Çok sayıda ve büyük dosya kopyalama ve yapıştırma
Bir ağdan dosya indirme ve ağa dosya yükleme
Film izleme
İnternetten film ve müzik akışı gerçekleştirme
Video veya ses verisi oluşturma
Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırma
Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırma
Birden çok bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma
Bilgisayardaki ısı, bilgisayarın yerleştirildiği fiziksel ortamdan ve hatta yerel hava koşullarından (yüksek nem gibi) bile etkilenebilir.
Kullanıcı bilgisayardaki ısıyı nasıl kontrol edebilir?

Bilgisayarınızın temel ısı profili, donanımının teknik özellikleri ve bilgisayarınızı kullanma şeklinizle belirlenir. Bilgisayarınızın ürettiği ısı hoşunuza gitmiyorsa, ısıyı biraz düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Havalandırma deliklerini açın - Kabin duvarına dayayarak veya dizüstü bilgisayarı kapalı bir alana koyarak yanlışlıkla havalandırma deliklerini kapatmak bilgisayarın çok ısınmasına neden olabilir; çünkü içeride biriken sıcak havanının dışarı çıkabileceği bir çıkış yoktur. Havalandırma deliklerini açarsanız, bilgisayarın sıcaklığının düştüğünü fark edebilirsiniz.

Tozdan arındırın - Bilgisayarın içinde zamanla toz birikmesi normaldir. Havalandırma delikleri kapalıysa, bilgisayarın içindeki toz hava akışını engelleyip ısı dağılımını etkileyebilir. Havalandırma kanallarındaki birikmiş tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Basınçlı hava spreyleri, bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve birçok bilgisayar mağazasında satılmaktadır.

Bilgisayarı uygun bir yüzeye yerleştirin - Dizüstü bilgisayarı yastık gibi yumuşak bir yüzeye veya korunaksız kucağınıza koymayın. Yumuşak malzemeler ve giysiler havalandırma deliklerini kapatır ve bilgisayar kasasının ısıyı dağıtmasını engeller. Dizüstü bilgisayarını, her zaman bilgisayarın etrafındaki hava akışına izin veren masa veya diz tepsisi gibi sert yüzeylere koyun.

Bir soğutma sistemi kullanın - Yüksek performanslı bilgisayarlar için birçok soğutma sistemi vardır. Örneğin, mekanik veya sıvı soğutma sistemli yükseltilmiş dizüstü bilgisayar tepsileri uygun fiyatlara alınabilir. Asla bir HP bilgisayarını söküp alternatif bir soğutma sistemi takmayın. Bu, garanti kapsamınızı etkileyebilir ve bilgisayarınızda onarılamaz hasar bırakabilecek beklenmedik sonuçlar meydana getirebilir.
Bilgisayarınızın ortamını değiştirin - Bilgisayarınızı sıcak ve nemli bir ortamda kullanıyorsanız, daha soğuk bir ortama taşıyın. Örneğin, tropik veya subtropik bir bölgede klima bulunmayan bir odada kullanım bilgisayarınızın ekstra ısı üretmesine sebep olabilir. Bilgisayarı serin tutmak ve havadaki nemi yok etmek için klimalı bir ortama taşıyın.

Bilgisayarın güç seçeneklerini ayarlayın - Hem Windows 7'de hem de Windows Vista'da bilgisayarın performans seviyesini ayarlayabileceğiniz güç yönetimi seçenekleri vardır. Yüksek performans daha fazla elektrik gerektirir; bu da daha fazla ısı üretir. Bilgisayarın performansını düşürüp güç gereksinimlerini azaltabilir, böylece daha az ısı üretmesini sağlayabilirsiniz.

CPU ve GPU performansını ayarlayın - Birçok CPU ve GPU üreticisinin işlemci performansını ayarlamak için web sitelerinden indirilebilen araçları vardır. CPU ve GPU performans ayarlarını düşürmek üretilen ısı miktarını azaltabilir.
Aynı anda birden çok işlemci ağırlıklı uygulama kullanmayın -Isı çıkışı gerçekten bir sorunsa, tek seferde tek bir işlemci ağırlıklı uygulama kullanarak güç gereksinimini azaltabilirsiniz.

 
- Yönetici düzenlemesi: :

Yıldıray27

Forum Ustası
Aşırı Isınmayı Önlemek İçin Bilgisayarın İçindeki Isıyı Azaltma

Aşırı Isınmayı Önlemek İçin Bilgisayarın İçindeki Isıyı Azaltma

Isı oluşması her bilgisayarda sorunlara neden olabilir. Genel olarak, kasanın içerisindeki sıcaklıklar 35 derece Santigradın (95 derece Fahrenheit) üzerine çıktığı zaman, dahili bileşenlerin hasar görme riski büyük ölçüde artar. Aşırı ısınmanın en yaygın nedeni bilgisayarın içinde toz birikmesidir. Bir bilgisayarda bulunan elektrikli bileşenler ısı üretir ve bilgisayardaki fanlar, bileşenlerin normal çalışma sıcaklıklarında soğuk kalmaları için havanın dolaşmasını sağlar. Yetersiz soğutma, kasanın içinde bileşenlere zarar verebilecek şekilde aşırı ısının birikmesine sebep olabilir. Her zaman çalışan fan sesi, bilgisayarın mümkün olduğu kadar etkin çalışmadığını ve hava deliklerini tıkayan biriken tozla ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

Isı sorunu belirtileri ve aşırı ısının nedenleri

Aşağıdaki listede, bilgisayarda aşırı ısı yükselmesinin neden olduğu bazı sorunlar tanımlanır:
Oyunlar oynama sırasında yanıt vermeyi durdurur.
Windows kullanım sırasında yanıt vermeyi durdurur.
Bilgisayardaki fanlar, ısıyı azaltmak için daha hızlı döndüğünden daha gürültülü çalışır.
Bilgisayar başlatılırken, bazen siyah bir ekranda kalır ve Windows'u açmaz. Windows açılsa da genellikle yanıt vermeyi durdurur.
Fare ve klavye yanıt vermez.
Windows 8, 7, Vista, XP - Bilgisayar beklenmedik şekilde yeniden başlar veya bir hata iletisi görüntüler.
Windows 95, 98 ve Me - Çeşitli yazılım programlarında, Sık Karşılaşılan Önemli Bir Özel Durum, Geçersiz İşlem veya Genel Koruma Hatası hata iletileri oluşur.

NOT:Bu hatalar öngörülemez. Bu hatalar yalnızca bir yazılım programında meydana gelirse sorun muhtemelen bu yazılım programı ile ilgilidir; ısınmayla ilgili değildir.

Aşağıdaki liste aşırı ısınmanın bazı nedenlerini açıklar:

Bilgisayar içinde toz birikmesi.
Sabit sürücü gibi yeni bir bileşen eklenmesi. Ekstra bileşen güç kaynağının daha fazla çalışmasına ve daha fazla ısı üretmesine neden olur. Ekstra ısı, aynı zamanda, yeni bileşeni ısıtır ve kasa içindeki sıcaklığı artırır.
Zaman geçtikçe, bazı soğutma fanları bilgisayarın kullanımına bağlı olarak yavaşlayabilir ve yıpranabilir.
Yüksek oda ortamı sıcaklığı.

Adım 1: Havalandırma deliklerini temizleyerek toz ve tiftik parçalarını giderin

Dizüstü bilgisayarların alt ve yan taraflarında, havanın kasanın içinden geçmesini sağlayan havalandırma delikleri vardır. Bu havalandırma delikleri tıkandığında veya ısı üreten parçalar tozla kaplandığında, fan bileşenleri gerekli şekilde soğutamaz. Tiftik parçaları ve toz birikimi, havanın soğutma kanatlarından akışını engeller ve fanın daha çok çalışmasına sebep olur. Havalandırma deliklerinde toz varsa fan ve ısı siperi etrafındaki tozu kaldırarak bilgisayarı temizlemeniz gerekir. Bu işlem, tozun birikmesini engeller.

ÖNLEM: Dizüstü bilgisayarın zarar görmesini önlemek için basınçlı hava püskürtmeden önce bilgisayarın kapandığından ve AC bağdaştırıcısının çıkarıldığından emin olun.


Bir basınçlı hava spreyi (basınçlı hava spreyi bu iş için daha uygun olsa da, elektrik süpürgesinin üfleme işlevi veya soğuk hava modundaki bir saç kurutma makinesi de kullanılabilir) kullanarak bilgisayarın deliklerindeki tozu temizleyin ve aşırı ısınmayı önleyin. Tozun temizlenmesi, hava akışını arttırarak daha iyi soğutma sağlar ve fanın daha sessiz çalışmasına yardımcı olur.
Soğutma delikleri, bilgisayar modeline bağlı olarak farklı yerlerde bulunmaktadır. Deliklerin içindeki bakır veya siyah kanatlara bakarak bu delikleri tespit edebilirsiniz. Hava dolaşımı sağlamak ve bileşenlerin üzerinde toz birikmesini önlemek için fan giriş deliği gibi diğer deliklere de basınçlı hava püskürtmelisiniz.

Bu işlemin, önleyici bir önlem olarak düzenli şekilde yapılması sayesinde, bileşenlerin zarar görme olasılığını büyük ölçüde azaltabilir ve bilgisayar performansının yavaşlamasını engelleyebilirsiniz.
Adım 2: Havalandırma için yeterli boşluk bırakın

İş istasyonu çalışırken sistemin doğru bir şekilde havalandırılması gerekir. Yeterli havalandırmayı sağlamak için aşağıdaki yönergeleri uygulayın:
Bilgisayarı dikey olarak, sağlam ve düz bir zeminde tutun.
Her deliğin çevresinde en az 15,25 cm (6 inç) açıklık bırakın.
Bilgisayar 1500 metreden (5000 fit) yüksek irtifada kullanılıyorsa bilgisayarı serin tutmak için ekstra özen gösterin. Yaklaşık her 300 metre (1000 fit) irtifada, maksimum sınır olan 35 Santigrat derece (95 Fahrenhayt derece) 1 Santigrat derece (yaklaşık 34 Fahrenhayt derece) azalır.
Adım 3: Bilgisayarı daha serin bir odaya yerleştirin

Bir bileşenin arıza vermesini engellemek için tek gereken küçük bir sıcaklık farkı olabilir. Bilgisayarı evinizde veya ofisinizde daha serin bir odaya taşıyın. Böyle bir imkanınız yoksa bir sonraki adıma geçin.


 
- Yönetici düzenlemesi: :

Yıldıray27

Forum Ustası
Fan Gürültülü Çalışıyor ve Sürekli Olarak Dönüyor, Bilgisayar Normalden Daha Sıcak

Isının neden olduğu sorunları belirleyin

Bir bilgisayar içinde yer alan elektrikli parçalar ısı üretir, bu yüzden bilgisayar içindeki fanlar bileşenlerin çok ısınmasını engelleyerek havanın sirkülasyonunu sağlar. Aşırı ısı, fanların sürekli çalışmasına, bileşenlere zarar vermesine ve işlemci hızının azalmasına neden olacaktır. Yüksek güç ve yüksek ısıdan kaynaklanan tüm bu sorunlar, uygulamaların normalden daha yavaş çalışmasına sebep olur. BIOS'un temel işlevlerinden birisi, sıcaklığı takip etmek ve çalışma koşullarını ayarlamaktır. Sürekli çalışan fan sesi rahatsız edici olmakla beraber, bilgisayarınızın mümkün olan en yüksek verimle çalıştığının ilk belirtisi de olabilir.
Bilgisayarınızın mümkün olduğunca soğuk ve verimli şekilde çalışmasına yardımcı olmak için aşağıdaki düzeltici eylemlerden birini veya daha fazlasını gerçekleştirin.

BIOS'u güncelleyin

Bilgisayarlar piyasaya sürüldükten sonra HP; fan, CPU güç yüklerinin ve diğer bileşenlerin yönetilmesi için güncellenmiş BIOS yayınlayabilir. Daha yeni bir BIOS güncellemesi bulunup bulunmadığını görmek için bilgisayarınızda hangi BIOS sürümünün kurulu olduğunu belirlemeniz ve daha yeni bir sürümün kullanılabilir olup olmadığına bakmanız gerekir.
Geçerli BIOS sürümünüzü bulmaya yönelik bilgiler ve Dizüstü bilgisayarınızın BIOS'unu güncelleme talimatları için BIOS'u Güncelleme bölümüne bakın (Android veya ChromeOS aygıtlar için değildir).


Hava boşluklarını temiz tutun

Bilgisayarın içindeki elektrik bileşenleri, bilgisayar çalışırken ısı oluşturur. Bu ısı, hassas elektronik bileşenlere hasar verecek kadar yükselebilir.
Isı oluştuğu zaman fan fazla ısıyı düşürmek için daha hızlı dönerken gürültü yaratır. Dizüstü bilgisayarların alt ve yan taraflarında, havanın kasa içinden geçmesini sağlayarak ısıyı düşürmeye yarayan havalandırma delikleri vardır. Havalandırma delikleri tıkanırsa fan o bileşenleri yeterince soğutamaz (ve daha da hızlı döner). Deliklerin içi kısımlarında toz varsa basınçlı havayla buradaki tozları temizleyin. Bilgisayar açık durumdayken, bilgisayarı sert ve düz bir zemine, havalandırma delikleri tıkanmayacak şekilde yerleştirin. Bilgisayar kucak, yatak veya minder gibi kumaş kaplı bir yüzey üzerinde kullanıldığında hava akışının kesilmesine ve bundan dolayı aşırı ısınmaya neden olabilir.
Daha fazla bilgi için PC İçindeki Isıyı Azaltma başlıklı belgeye bakın (Android veya ChromeOS aygıtlar için değildir).

Dizüstü bilgisayarın verimliliğini arttırın

Bilgisayarınızda çok sayıda yazılım açıksa daha fazla çalışır ve daha fazla ısı oluşturur. Bilgisayarınızın verimini yükselterek ısı miktarını azaltın.
Bilgisayar başlatılırken bazı yazılımların da başlatılmasını önleyin.
Kullanmayı bitirdiğiniz yazılım programlarını kapatın.
İnternet'te tarama yapmadığınız zamanlarda İnternet bağlantısını kesin.
Oyun oynanırken, düşük çözünürlükte ve düşük grafik ayarlarda oyun oynamaya çalışırken bilgisayarınız ısınır.

Bilgisayarınızı kullanılmadığı zamanlarda kapatacak güç tasarrufu ayarlarını seçin

Çoğu işletim sistemi, güç ayarlarını değiştirmenize olanak sağlar. Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda ekranı kapatmak için bu ayarları kullanın. Dizüstü bilgisayarınızın başından sık sık kalkıyorsanız kullanılmadığı zamanlarda ekranınızı kapatacak şekilde güç ayarı değişikliği yapmanız, bilgisayarınızı daha soğuk tutmanıza yardımcı olabilir.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst