DMOZ'da 4 kat hızlı listelenin

sssnakesss

Forum Kalfası
DMOZ, yani ODP (Açık Dizin Projesi); birçok webmaster statüsündeki kişinin, daha doğrusu web sitesi sahibi olan her kişinin listelenmek istediği bir oluşum. Bunun başlıca sebeplerinden birisi insan yapımı şüphesiz en büyük ve en kaliteli dizin niteliği taşıması. Bir diğer sebep ise arama motorlarının DMOZ verilerine oldukça fazla önem vermesi. DMOZ’da hızlı listelenmenin aslında çok kolay bir yolu var. Hem de 4 kat daha hızlı sonuç alabilmenize imkan sağlıyor. Bu ne mi? Aslında çok basit.

Yapmanız gereken tek şey sitenizi doğru kategoriye önerdiğinizden emin olmak. Evet, sadece bu kadar. DMOZ editorlerinden itubert‘in yaptığı bir araştırmayla şu sonuçlara varılmış:

* Doğru kategoriye, yani sitenin gerçekten listelenmesi gereken en uygun kategoriye gönderilen siteler, diğer kategorilere nazaran dört kat daha çabuk listeleniyor.
* Site önerilerinin sadece %31′i doğru kategoriye gönderiliyor.

Yanlış kategoriye gönderilen sitelerin incelenip doğru kategoriye yönlendirilmesi editörler için zaman kaybına yol açarak diğer sitelerin incelenme sürecini geciktiriyor. Ayrıca ilgili kategoriye yönlendirilen sitenin de incelenmesi ayrı bir zaman alacağı için listelenme süreci uzuyor.

Doğru kategoriyi seçmenin en etkili yoluysa dizini iyice incelemek ve sitenin dahil olabileceği en derin kategoriye öneride bulunmaktan geçiyor. DMOZ üzerinde kategoriler genelden özele doğru gidiyor, site önerisinde bulunurken sitenizin uygun olabileceği en özel kategoriyi seçmelisiniz. Önermeyi planladığınız kategori içerisindeki siteleri de inceleyip, sizinle benzer nitelikleri taşıdığından emin olduğunuzda, doğru kategoriye başvuru yapmış olduğunuzdan da emin olabilirsiniz.

Doğru kategoriye başvuru yaptığınıza inanıyorsunuz, başvurunun değerlendirme sürecinin de yeterli olduğunu düşünüyorsunuz, sitenizin de dizinde bulunmayı hak ettiğini düşünüyorsunuz ama halen dizinde listelenemediniz mi?

DMOZ, 80.000′den fazla gönüllü editörün çalışmasıyla idare ediliyor. Bir kere daha “Açık Dizin Projesi’ne Site Göndermek” başlıklı bilgilendirmeyi okuyun, tüm nitelikleri taşıdığınıza emin olun ve editörün takdir yetkisinin olduğunu anlayışla karşılayın.

Kaynak: Mehmet Tahta
 

whimper

Forum Kalfası
kesinlikle öneririm, warez içerikli siteler kabul edilmiyor bunu da not ediyorum.
kabul süresi 1 ay kadar sürebiliyor.
 

whoyouare

Daimi Üye
2 yıldır onay bekliyorum, ingilizce içerikli bir sitem için hala bi gelişme yok...

türkçe sitelerde durum böyle değil tabi, rekabet az oldugu için onaylama daha kısa sürede geliyor.
 

sssnakesss

Forum Kalfası
Evet çünkü Türkçe kategorisinde yaklaşık 300 editör var ve de gerçekten disiplin içerisinde çalışıyorlar. Bir de 2 yıl içerisinde siteniz kontrol edilmiş ve de reddedilmiş olma ihtimali var.
 

pentimento

Forum Ustası
Aslında haklısınız o konuda, ama bugun bir yazı okudum dmoz ile ilgili "sahinler " isimli editörün yaptıkları ve açıklamarı ile :(,

Belki sizde biliyorsunuzdur ama okadar'da temiz değilmiş dmoz kimi konularda
 
- Yönetici düzenlemesi: :