Doğada Neden Üç Bacaklı Hayvan Yok?

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,783
  Beğeni:
  4,588
  Doğada Neden Üç Bacaklı Hayvan Yok?
  [​IMG]

  Doğada neden üç bacaklı bir hayvanın olmadığını hiç düşündünüz mü? Kaliforniya’da bulunan Davis Üniversitesi Yer ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden Tracy Thomson, bu sorunun cevabını bulmak için evrimin kökenine inmemiz gerektiğini söylüyor.
  [​IMG]
  Bu ilginç konuyla ilgili Bioessays dergisinde bir makale yayınlayan Tracy Thomson, bu düşünceye paleontolog Geerat Vermeij ile evrim üzerine bir lisans dersi aldıktan sonra kapıldığını söylüyor.

  Thomson, dinlenmek için üç ayak duruşu kullanan çok sayıda hayvanın bulunduğuna dikkat çekiyor. Örneğin, Afrika'ya özgü etobur memeli bir hayvan olan mirketlerin, kuyruklarını ve arka ayaklarını kullanarak dik durabildiklerini belirten genç bilim insanı, benzer şekilde ağaçkakanların da kendilerini bir ağaç gövdesine yaslamak için kuyruk tüylerinden yardım aldıklarını söylüyor.


  Sabit tripod duruşunun herhangi bir enerji gerektirmediğini ifade eden Thomson, altı bacağı olan böceklerin dahi bacaklarını üçlü setler halinde hareket ettirdikleri, “alternatif tripod" yürüyüşü adında bir hareket şekli olduğunu dile getiriyor.

  Peki, üç bacaklı duruş ve hareket bazı hayvanlar için oldukça fonksiyonel olduğu halde neden doğada üç ayaklı bir hayvan yok? Thomson, bu sorunun cevabı için milyonlarca yıl geriye gitmemiz gerekebileceğini söylüyor.


  Bu tür bir düşünce deneyinin evrim hakkındaki fikirlerimizi geliştirmek için faydalı olduğunu belirten Thomson şöyle diyor: “Evrimde ışık tutulması gereken daha pek çok karanlık nokta bulunuyor. Evrimi bir süreç olarak anlamak istiyorsak, önce neler yapabileceğimizi ve yapamayacağımızı anlamamız gerekiyor”


  kaynak
   
  #1
 2. fourgreatangels

  fourgreatangels Mugu

  Katılım:
  6 Temmuz 2005
  Mesaj:
  2,700
  Beğeni:
  164
  Nasıl yok hocam var, link vermek serbest mi :)
   
  #2
 3. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,783
  Beğeni:
  4,588
  biberin en acısı geliyor... :p
   
  #3
 4. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,920
  Beğeni:
  4,559
  Kim demiş yok diye ahanda işte resmi.:p:p:D:D:D:D

  [​IMG]
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #4
 5. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,783
  Beğeni:
  4,588
  [​IMG]  ğdır'ın merkeze bağlı Halfeli Köyü'nde 3 ayaklı buzağı dünyaya geldi. Sağ ön ayağı olmayan buzağı görenleri şaşırttı.  Geçen yıl Karakoyunlu İlçesi'nde doğan 3 ayaklı buzağıdan sonra, önceki gün de Halfeli Köyü'nde bir inek 3 ayaklı buzağı doğurdu. Selahattin Madak'a ait ineğin eksik bacaklı buzağı doğurması köylüleri şaşırttı. Madak, "Yıllardan beri hayvan besliyorum. İlk kez böyle bir olayla karşılaştım. Buzağının yavruladı diye sevineyim mi, yavrusu 3 ayaklı doğdu diye üzüleyim mi, bilemiyorum. Ermenistan'da bulunan Metzamor Nükleer Santrali'nden yayılan radyosyon sonucu böyle olabilir. Allah'ın verdiği bir şey. Ben de yaşayabildiği kadar yaşatacağım. Yaşını doldurdu mu belki keseriz" dedi. - Iğdır

  Kaynak: DHA
   
  #5
 6. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,558
  Beğeni:
  273
Yükleniyor...