Dolar, euro ve sterlin'den tarihi zirve! | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Dolar, euro ve sterlin'den tarihi zirve!

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Dolar, euro ve sterlin'den tarihi zirve!


22.05.2018 14:00

Dolar endeksindeki düşüşe rağmen TL negatif ayrışmayı sürdürdü ve dolar/TL 4.62'yi geçerek bir rekor daha kırdı. Euro ise tarihi zirveyi 5,46'nın üzerine taşıdı.
Para piyasasında hareketli bir gün yaşanıyor. Dolar endeksindeki gevşemeye rağmen dolar/TL'de tansiyon düşmedi ve dolar/TL'de zirve 4,62'nin üzerine taşındı. Euro tarihi zirvesini 5,46'nın üzerine çıkardı.

Dün 4,60'tan geri gelen dolar kuru, sabah ilk işlemlerde 4,58 civarındaydı. Bir ara yönünü aşağı çeviren kurda düşüş 4,54 civarında son buldu ve yeniden yükselişe geçti. Öğle saatlerinde 4,59 civarında yatay seyreden kur bir anda 4,6227'ye kadar çıktı. Kur, saat 13:55'te 4,6180 seviyesinde yer aldı.

Dün 5,4142 ile rekor kıran euro/TL ise bugün bir zirve daha gördü. 5.4620'ye kadar çıkan euro/TL aynı dakikalarda 5.4550 seviyesindeydi.

Aynı dakikalarda dolar endeksi yüzde 0,2 düşüşle 93,26'da yer alırken, euro/dolar paritesi 1,18'in hemen üzerinde bulunuyordu.

Bankacılar iç siyasi gelişmelerin ve küresel piyasaların yakından takip edildiğini TL'ye özgü artan baskı sonrası Merkez Bankası'nın olası adımlarının ve/veya açıklamalarının da yakından izlendiğini belirtiliyorlar.

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul ise, günün ilk yarısını bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde yüzde 0,83 yükselişle 103.102’den kapattı.

Piyasalar sert satış baskısı nedeniyle Merkez Bankası'nın (TCMB) olası adımlarını yakından izliyor. Bankacılar ekonomi yönetiminin ve TCMB'nin güven tesisi adına bazı somut adımlar atması gerektiğine dikkat çekiyor.

Birçok bankacı TCMB'nin 7 Haziran'daki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında "hatırı sayılır" bir faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakarken, bazı bankacılar TCMB'nin bu tarihi de beklemeden bir adım atmak durumunda kalabileceğini belirtiyor.

TCMB'den 7 Haziran'dan önce faiz adımı beklentisi TL'nin değer kaybettiği her geçen gün kuvvetleniyor.

Öte yandan bankanın olası bir faiz adımı öncesi ihracatçılara Eximbank aracılığı ile sağlanan reeskont kredisi geri ödemelerinin TL cinsi yapılması hakkını getirebileceği belirtiyor. TCMB'nin geçmişte de attığı bu adım piyasalarda aynı miktarda döviz talebini azaltıyor.

Piyasalarda devam eden endişeler ardından döviz likiditesine yönelik bir dizi adım atan TCMB geçen hafta da "gerekli adımlar atılacak" açıklaması yaptı. Döviz likiditesi adımları TL'deki satış baskısını tersine çevirmedi ancak piyasalarda TCMB'nin rahatsızlığını göstermesi açısından "sözlü müdahale" olarak algılanan açıklama ise kuru tarihi zirvesinden bir süre uzaklaştırdı. Ancak bu da TL'ye kalıcı bir iyimserlik getirmedi.

Kaynak Yeniçağ: Dolar, euro ve sterlin'den tarihi zirve!
 

Penqueen

Banned
hükümet şakşakçıları da atıp tutuyor ekonomimiz on numara diye
tek bir noktayı örnekleyeyim ekonomimizin halini siz düşünün
4,62 tl ile dolar rekor kırmış deniyor
yani 1 dolar bizim paramızın tam 4,62 katı
öyle mi?
tabii ki değil
paramızdan atılan 6 adet sıfırı da yanına ekleyip bi bakın
4.620.000 tl
sizin deyişinizle eski, benim deyişimle asıl parayla karşılığı
bilmem anlatabildim mi?
 

Tarun

Ehli Keyf Wuser
Valla ben demiştim dolar düşer diye .. Piyasada sağlam bir umut vardı ama yerle bir oldu

Ben karlıyım 70 $ vardı .. Accayip kardayım ;)
galiba 4.10 olur demiştin
sana inanıp az daha dolarlarımı bozacaktım,
görüyon mu...:D

şaka bi yana piyasa şuan diken üstünde
bugün tv'de gördüm Almanya merkez bankası açıklama yapmış Türkiye merkez bankası gerekli önlemleri almazsa(artık neyse bu önlemler) dolar bir ayda 6tl bulabilir dedi

durum vahim
 
Üst