E-Book Hakkında Herşey

cool_eagle
Forum Kalfası
e-Kitap Nedir, Nasıl Okunur?

Son yıllarda dünyada e-kitap (e-book) satışları inanılmaz bir hızla artıyor. Kitapların dijital kopyaları basılı kopyalarına göre daha çok satılıyor. Fakat, özellikle teknolojiye uzak kesimlerde dijital kitapların nasıl kullanılacağı, ne türden cihazların alınması gerektiğine yönelik bir kafa karışıklığı hüküm sürüyor. Bu yazıda, piyasada resmi ya da gayrıresmi yollardan bulunabilen e-kitap okuyucuların (e-book reader) hangilerini almak gerektiği, e-kitaplara hangi yollardan ulaşılabileceği gibi konulara değinmek istiyorum.

E-kitap okumak pek çok açıdan PDF dosyası okumaya benzetilebilir. Bir e-kitap dosyasına, bir de o dosyayı açabileceğiniz bir cihaza (Bilgisayar, Amazon Kindle, Sony Reader, gibi) sahip olmanız yeterlidir. Fakat piyasada bulunan değişik e-kitap formatları ve yazılımlar nedeniyle mesele biraz daha karmaşıktır.


E-kitap Formatları
E-kitaplar değişik formatlarda piyasaya sürülürler. Bunlardan en çok bilinenleri şunlardır:
ePUB: Açık bir e-kitap standardıdır. Sony, Kobo, Google, idefix, D&R, Gutenberg gibi şirket ve kurumlar bu standardı kullanırlar. Türkiye’de yayımlanan e-kitaplar bu formattadırlar.
Mobipocket: Amazon Kindle tarafından desteklenen ücretsiz bir formattır (.mobi).
AZW: Amazon Kindle tarafından desteklenen Amazon’un kapalı formatıdır (.azw).

Bu üçü dışındaki formatlar o kadar da yaygın olmadıklarından yazının kapsamı dışında tutmanın yararlı olacağını düşündüm.

Sizin de fark etmiş olabileceğiniz gibi, e-kitap format savaşının iki tarafı var. Amazon ve diğerleri. Kitaplarınızı nereden aldığınıza, hangi şirketin e-kitap okuyucusunu satın aldığınıza bağlı olarak siz de bu iki taraftan birinde yer almış oluyorsunuz. Amerika’da yaşıyorsanız, bu konuda büyük ihtimalle bir ikilem yaşarsınız. Fakat Türkiye’de e-kitaplar (şimdilik) yalnızca ePUB formatında satılıyorlar. Eğer Amazon Kindle sahibiyseniz (ya da satın almayı düşünüyorsanız) satın aldığınız bütün kitapları Mobi formatına çevirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

DRM Nedir?
ePUB ve Mobipocket formatlarını birbirine çevirmek mümkün. Calibre, format çevirme dışında e-kitaplarınız için kütüphane olarak da kullanabileceğiniz yararlı bir yazılım. Fakat, formatlar arası çevrimin de kendine özgü sorunları var. Bu sorunlardan en önemlisi DRM. DRM, dijital eserlerin kolayca kopyalanmasını engellemek için geliştirilmiş bir erişim yöntemi. Bu yönteme göre, satın aldığınız bir dijital ürünü, yalnızca belirli bir DRM formatını destekleyen cihazlarla kullanabiliyorsunuz. Bu nedenle Amazon’dan satın aldığınız bir e-kitabı Sony Reader ile, ya da idefix’ten satın aldığınız bir e-kitabı Amazon Kindle ile okumanız (DRM kilidini kırmadığınız sürece) mümkün değil. Piyasada yaygın olarak kullanılan iki DRM yöntemi var:
Amazon: Amazon (Kindle) tarafından kullanılan DRM yöntemi.
Adobe Digital Editions (ADE): Geriye kalan e-kitap şirketlerinin çoğu (bu arada idefix ve D&R) tarafından kullanılan DRM yöntemi.

Bu sisteme göre, bir e-kitabı satın aldığınızda, o kitabı fiziksel olarak satın almış değil, yalnızca lisanslamış oluyorsunuz. Kullanılan lisans modelini destekleyen yazılım ve cihazları kullanarak satın aldığınız kitabı okuyabilirsiniz, fakat kopyalayamaz, paylaşamaz, ya da (yasal çerçevede) formatını değiştiremezsiniz.

Gutenberg gibi kaynaklardan edinebileceğiniz ücretsiz kitaplar DRM kullanmazlar. DRM’siz kitapları istediğiniz formata çevirerek istediğiniz cihazda okuyabilirsiniz.

ePUB Hakkında
Türkiye’de yaygın olarak kullanılan format ePUB olduğundan bu formatı daha yakından incelemekte yarar olabilir. Diyelim idefix’ten ya da D&R’dan bir e-kitap satın almayı düşünüyorsunuz. Bu durumda takip etmeniz gereken adımlar şöyle:
Öncelikle bilgisayarınıza Adobe Digital Editions (ADE) programını kurun ve bir kullanıcı hesabı oluşturun.
Sonra, idefix hesabınızla ADE hesabınızı birbirine bağlayın. idefix ve D&R bunu nasıl yapabileceğinizi ilgili sayfalarında açıklıyorlar. Oldukça kolay bir işlem.
Bağlantıyı sağladıktan sonra artık kitap satın alabilirsiniz. Aldığınız kitap idefix ve D&R sunucularında sizin hesabınızla ilişkilendirildikten sonra, size kitabı indirebilmeniz için bir link sağlanır. Bu linke tıklayıp dosyayı bilgisayarınıza indirin.
Bu dosya kitabın nasıl indirilebileceği bilgisini içerir. Dosyayı Adobe Digital Editions programıyla açtığınızda programın kitabı indirmeye başladığını göreceksiniz. İndirme işlemi tamamlandığında program kitabı açacaktır.
Artık ePUB formatındaki bu kitabı bilgisayarınızdan okuyabilirsiniz. Dilerseniz, kitabınızı Adobe Digital Editions DRM’ini destekleyen e-kitap okuyucunuza aktarabilirsiniz.

E-kitap Okuyucular
idefix’ten ya da D&R’dan satın alacağınız bütün cihazlar ePUB formatını ve Adobe Digital Editions DRM formatını desteklerler. Bunun dışında Android, iPhone, iPad gibi taşıbabilir cihazlarınıza yükleyeceğiniz programlar sayesinde kitaplarınızı bu cihazlardan da okuyabilirsiniz. Eğer kitap alışverişlerinizi idefix’ten yapıyorsanız, idefix Kitaplık programını kullanmak isteyebilirsiniz. Bunların dışında, indirdiğiniz kitapları bilgisayarınızdan okumanız da mümkün. Kitapları not alarak okumayı sevenler bu seçeneği de değerlendirebilirler, zira, okuyucu cihazlarda not almak her zaman pek kolay olmayabiliyor.

Öte yandan, e-ink (elektronik mürekkep) teknolojisine sahip cihazların gözleri daha az yorduğunu belirtelim. iPad, iPhone, Android Tablet ya da bilgisayar ekranından okumak ister istemez gözlerinizi yoracaktır. Arkadan ayrınlatmalı TFT-LCD ya da OLED ekranlar, ne kadar net olurlarsa olsunlar, kitaptan okumanın rahatlığına yaklaşamazlar. Öte yandan e-ink teknolojisi, arkadan aydınlatmalı olmadığından gözlerinize dosttur. Yine aynı nedenle pil ömrü çok daha uzundur. Bir şarjla binlerce sayfa kitap okuyabilirsiniz. O nedenle, "e-kitap okumak için tablet mi almalıyım, yoksa e-ink cihaz mı almalıyım?" diye düşünüyorsanız, sorunuzun cevabı basit: e-ink. Fakat e-ink cihazların renkli olmadığını, internette gezinmek, e-postaları kontrol etmek gibi işlevlerinin ya hiç olmadığını ya da çok sınırlı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu cihazlar kitap okumak için tasarlandıklarından, başka işlevler beklemek çok da adaletli olmaz herhalde.

Dijital Kütüphane Yönetimi
idefix ve D&R, satın aldığınız bütün kitapların bir kopyalarını da kendi sunucularında tutarlar. Bu sayede, indirdiğiniz kitabı kaybetseniz bile, kolayca yeniden indirip okuyabilirsiniz. Bunun dışında, Adobe Digital Editions programı da indirdiğiniz bütün kitapların listesini tutar. Programın kütüphane bölümüne giderek dijital kütüphanenize göz atabilir, kitapları kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz.

Bunun dışında Sony Reader Library ve Calibre gibi yazılımları da kullanabilirsiniz. Fakat Adobe Digital Editions’ın çoğu kullanıcı için yeterli olacağını düşünüyorum. Bir de Calibre’ı DRM’li kitaplar için kullanamayacağınızı not edelim.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap okuyuculara giriş ve tercih rehberi

Nedir bu e-kitap?

Devam etmeden önce konuya yabancı olanlar için e-mürekkep denen şeyin tanımını yapmakta fayda var.E-mürekkep, dünyadaki pek çok öncü teknolojinin doğum yeri olan MIT Media Lab mahsülü (İngilizcesi e-ink) ve bütün e-kitapların temel bileşeni.

Onu ayrı bir kulvara sokan ayrıntı ise şu: normalde bir bilgisayar, cep telefonu ya da tablet ekranı size bir şey göstermek için sürekli enerji harcar. Bu yüzden şarjın (elektrik tüketiminin) büyük kısmından ekranlar sorumludur. Bu tüketimin kökenindeyse ekranı arkadan aydınlatan parlak ışık kaynakları yer alır. Ekranlar parlaklaştıkça enerji ihtiyacı da artar. Bu ekran parlaklığının uzun süre bakıldığında gözü yorması da cabası.

E-mürekkep teknolojisi ise arkadan aydınlatmaya sahip değildir. Aynen bir kağıt gibi üstüne yansıyan ışıkla okunur hale gelir. Karanlıkta okuyamazsınız.

Üstelik diğer ekran teknolojileri gibi bir şeyi görüntülemek için sürekli enerji harcamaz. Bir görüntüyü (yani sayfayı) oluşturmak için enerji harcar ve elektriği keser. O görüntü ekranda sabit kalır. Siz sayfayı değiştirinceye kadar da enerji harcamadan haftalarca, aylarca enerji harcamadan ekranda sabit kalır.

Elektronik mürekkep binlerce mikroskobik noktadan oluşur. Bir görüntüyü yaratmak için bu minik noktacıklar elektrikle tetiklenir ve sayfa ortaya çıkar. Bu kadar küçük bileşenlerle oluşan görüntünün netliği de kağıt kadar keskin ve okunaklı olur.

Bir örnek üstünde seyrederek inceleyelim:


Kafa karıştırıcı olmadığını ümit ederek e-mürekkep teknolojisinin özünde elektrikle tetiklenerek oluşan ve ekranda yeni bir tetiklenmeye kadar (yani siz ‘sayfa çevirinceye’ kadar) öylece kalan görüntüler olduğunu açıklayarak toparlamış olayım.

Görüntüleri oluşturan kapsüller siyah ve beyaz olduğundan e-mürekkep doğası gereği renksizdir. Başka bir deyişle siyah ve grinin birkaç tonundan oluşur. Fakat Triton adlı yeni bir e-mürekkep teknolojisi işin içine rengi de sokmayı başardı. Onu da izleyelim:


Triton henüz erken dönem (ve pahalı) bir teknoloji olduğu için şimdilik aklımızda tutmakla yetinelim. (Ayrıca normalde okuduğumuz kitapların tamamına yakınının renksiz olduğunu da hatırlayalım)

“Tabletler varken ne gerek var?”

Tam bu noktada çok karıştırılan / sorulan bir konuya da açıklık getirelim: tablet bilgisayarlar ile e-kitap okuyucular tamamen farklı iki kategoridir! Bunları birbirine karıştırmayın ve birbirleriyle karşılaştırmayın.

Geleneksel tabletler kompakt bilgisayardır; internet terminalidir. Evet onunla bir şeyler de okuyabilirsiniz ama asıl amacı bu değildir. Ağır, kısa şarj ömürlü ve (retina display’e rağmen) arkadan aydınlatmalı olduğu için göz yorucudurlar. 5 saat kitap ya da e-kitap okuyabilirsiniz ama aynı süre tablette bir şey okuyamazsınız. Hiçbir şey olmasa kolunuz kopar (bir e-kitap okuyucu ortalama 190 gram, kategorisinde hafif kabul edilen iPad3 ise 650 gramdır)

Başka bir deyişle tabletler İsviçre çakısı, e-kitap okuyucuları ise Samurai kılıcıdır.

Öte yandan kimi e-kitap okuyucular için sayfa güncelleme hızları konusunda eleştirilere denk gelebilirsiniz. Bunun için yapacağınız karşılaştırma şu olsun: eğer alacağınız cihazın sayfa yenileme hızı gerçek bir kitabın sayfasını çevermenizden daha yavaşsa yeniden düşünün.

Şahsen sayfa yenileme hızı meselesinin bir kitapsever için yanlış bir kriter olduğunu düşünüyorum.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap tercih rehberi

Bu kategoride yapacağınız tercihlerde fazla bir parametreniz yok çünkü yine doğası gereği e-kitap okuyucuların aşağı yukarı hepsinin teknik özellikleri birbirine benziyor. Ama şu noktalara dikkat etmek faydalı olabilir:

Sahiden bir e-kitap mı? Bu başlangıç size komik gelebilir ancak e-kitap kategorisi arasında yer alan Nook ya da Kindle Fire gibi cihazlar aslında e-kitap okuyucu değil. Bildiğiniz küçük tablet bilgisayar bunlar. Yani yukarıda bahsettiğim hiçbir nimete sahip değiller. E-kitap okuyucu, e-mürekkep / kağıt ekranlı olur. Buna dikkat edin!
Hoşunuza gidiyor mu? Sahiden bir şeyin teknik kabiliyetleri bir yana elinizde tutmaktan hoşnut kalmanız çok önemli. Kimi zaman saatlerce tutup yüzüne bakacağınız bir cihazın öncelikle sizin için güzel görünmesi gerekiyor. Zira tasarım olarak çok farklı şekil ve renklerde ürünler var. Bence ilk kriteriniz bu olsun.
Hangi formatları destekliyor? Birçok e-okuyucu EPUB, PDF, DOC, TXT, JPG, PNG gibi temel dosya formatlarını destekliyor. Ancak kimileri CBR gibi bazı ara / açık formatları da destekliyor. Bunlar sizin için önemliyse (bu formatlarda bir arşiviniz varsa) bu ayrıntıya dikkat edin. Yoksa hiç dert etmeyin; internetten satın alacağınız ya da yükleyeceğiniz bütün kitapları hepsi okuyacaktır.
Ekran boyutu ne? E-okuyucuların büyük bölümü 5-6 inç arası ekrana sahip. Kindle DX gibi kimi modeller 9,7 inç boyuta çıkabiliyor. Aman dikkat: satın aldığınız şey bir tablet ya da bilgisayar değil. Daha büyük ekranın size sağladığı ekstra bir şey yok. E-kitaplar doğası gereği yazı karakterlerinin boyutunu küçültüp büyütebiliyor. Dolayısıyla 9 inç gibi büyük ekranlar size sadece çok daha yüksek fiyat etiketi ve ağırlık olarak dönecektir. Geleneksel bir kitabın boyutunu çok aşmayın. Her an el çantanızda ya da elinizde taşıyabileceğiniz, okurken tek elle tutabileceğiniz bir boyutu tercih edin (yani 5-6 inç arası).
İnternet desteği var mı? Burası kafa karıştırıcı ayrıntılardan biri. Bu cihazların kiminde göreceğiniz kablosuz internet erişim desteğinin esprisi bilgisayara ihtiyaç duymadan istediğiniz anda (örneğin tatilde plajda güneşlenirken) aklınıza gelen bir kitabı satın almanız. Ama internet erişimi bazen bu cihazı bir internet tarayıcısı olarak kullanma niyetini tetikliyor. O zaman da sorun çıkıyor. Çünkü bu cihazlar özünde bunun için yaratılmamış ve bugünün modern teknolojili / zengin içerikli web sayfalarında sorun çıkarıyorlar. Ama bence internet erişimi kesinlikle faydalı ve gerekli.
Dokunmatik ekranı var mı? Şahsen benim tercihim dokunmatik olmayan ekranlardan yanaydı. Çünkü kitabı elde tutarken ekrana değmeme stresinin beni yoracağını düşünüyordum. Ancak yeni nesil cihazların neredeyse tamamı (kapasitif) dokunmatik yüzeyli. Bu yüzden sağ ve solunda tutarken avcunuzun ve başparmağınızın denk geleceği alanın geniş olmasına dikkat edin. Yoksa yanlışlıkla sayfa değiştirip durur, sinir olursunuz.
Bellek meselesi. E-kitapların metin ağırlıklı olduğunu unutmayın. Yani 2GB bellek, binlerce kitap demek. Fazla belleğin size bir hayrı yok. Dünyanın bütün kitaplarını yanınızda taşımayacaksanız bu konuyu göz ardı edebilirsiniz. Zaten birçok modelde microSD kartlarla belleği 16GB-32GB aralığında arttırabiliyorsunuz.
Kindle? Bu pazara oldukça geç giren internetin en büyük kitap satıcısı Amazon’un Kindle serisi en popüler e-kitap okuyucuların başında yer alıyor. Dolayısıyla herkesin aklına ilk gelen onlar oluyor. Ancak bu cihazların Türkiye’ye resmi satışı yok (Afganistan’dan Vanatu’ya kadar olmasına rağmen!). Dolaylı yollarla getirtmek elbette mümkün. Ama sitenin Türkiye’ye e-kitap satışı da yok (Amazon’da sahte bir ABD adresi girerek bütün e-kitapları satın alabilmeniz mümkün elbette. Kitap transferi elektronik olduğundan hiçbir sorun olmuyor). Amazon dışında satın aldığınız (örneğin Türkçe) kitapları aktarmanız da dertli yöntemlerden geçiyor. Ancak Amazon’un dev Kindle kütüphanesindeki kitapların da başka e-kitap okuyuculara aktarılması için bayağı takla atmak gerektiği konusunda uyarıda bulunayım. Sonuçta tercih sizin.

Nereden alırım?

Bir cihaz sahibi olduktan sonra e-kitap satın alabileceğiniz birkaç yerli kaynak sıralayayım.

İdefiks
D&R
Kültür ve Turizm Bakanlığı
(Bunlar büyük ‘yasal’ arşivler. Elbette korsan e-kitap diye bir şey de var. İnternet aramalarıyla bu kaynaklara da kolayca ulaşabilirsiniz. Yabancı kitaplar için yasal / korsan seçenekler çok daha fazla)

Kişisel tercihim

Doğumundan bu yana takip ettiğim bu alana adımımı oldukça geç attım (öncesinde birçoğunu test etme imkanım olmuştu elbette). Geçen haftaki ‘Vespa ile Roma Turu‘ kapsamında vergi iadesi (tax-free) ile yaklaşık 150 avroya bu alandaki en eskilerden Fransız markası Cybook’un Bookeen Odyssey modelini aldım.Bu ürün e-mürekkep teknolojisindeki yeni standart olan Pearl (İnci) ekranına sahip. 2010′da tanıtılan ve ilk olarak Kindle DX’te kullanılan bu yapıyı kağıttan ayırt etmeniz çok zor. Gayet keskin ve okunur. Texas Instruments tarafından üretilen Cortex A8 işlemcisi son derece hızlı. Sayfa çevirmeleri anlık gerçekleşiyor (hatta hızlı sayfa tarama diye bir özellik var). Dokunmatik ekranlı ve wifi özellikli. İhtiyaç duymadım ama MP3 çalabiliyor. Ayrıca fotoğraf galerinizi de yansıtabiliyor. Kitapçığında tek şarjla 1 ay çalıştığını iddia ediyor ama henüz 1 ayını doldurmadı (ve pil ibresi henüz oynamadı bile!). Bilgisayara beraberinde gelen micro USB kablosuyla bağlanabiliyor. İçerik korumalı (DRM) olmayan dosyaları sürükle / bırak yöntemiyle atabiliyorsunuz. Diğerlerinin yöntemini İdefiks güzelce anlatmış.

Cihazı satın aldığım akşam otel odamda kullanmaya başladım (içinde 100′e yakın bedava kitapla geliyor). Size o andan itibaren bugüne kadarki durumu tek bir cümleyle özetleyeyim: hayatım değişti! Durum kesinlikle bu.

İnternetten bir kitap aldıktan sonra kargo bekleme eziyeti bitti. Kitabı alıp anında okuyabiliyorum. Türkçe e-kitap sayısı da hiç fena değil (ve genişliyor). Fiyatlar hala mantıksız ama razıyım. Okuma oranım ciddi şekilde arttı, keyfim katlandı. Kitaplardan aldığım notlar artık çok daha kolay. Kütüphanemdeki tıklım tıkış kitapların tamamını bu cihaza aktarmayı gerçekten çok isterdim.

Fikir vermesi açısından cihazımdan birkaç kareyi paylaşayım (Yorumlarımı fotoğrafların altına ekliyorum. Tıklayarak büyütebilir, ESC tuşuyla geri dönebilirsiniz).Cihazın alt ortasında yer alan iPad benzeri düğme menüleri ekrana çıkarıyor.


(Makale Alıntıdır..)
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap Okumanın Avantajları Nelerdir?

E-kitap ve E-kitap okuyucuları hayatımıza girdi. Peki e-kitap okumamızın avantajları nelerdir? Belli bir yatırım gerektiren e-kitaplar gerçekten buna değer mi? Basılı kitapları okumak daha mı güzel? Elbette e-kitap okumanın bazı dezavantajları da var ama şimdi biz e-kitap okumanın faydalarına bir göz atalım:E-kitaplar daha ucuz. Türkiye’de bu ucuzluk henüz farkedilmiyor fakat yurt dışında e-kitaplar basılı kitapların üçte biri fiyatına satılıyor. Bir defa e-kitap okuyucu edinme maliyetine katlandıktan sonra kitaba vereceğiniz para daha az olacaktır. Ücretsiz kitaplar da var elbette.
E-kitaplar sayesinde daha az kağıt harcanabilir. Daha az ağaç kesilir. Bu çok önemli bir artı. Ciddi bir tasarruf için e-kitap kullanımının yayılması gerekiyor elbette.
E-kitaplar kolay taşınabilir. Bir okuyucuyla onlarca e-kitap taşınabilir. Böylelikle kitaplarınızı zorlanmadan taşırsınız ve istediğiniz zaman okuyabilirsiniz.
E-kitaplar az yer kaplar. 1-2 kitap içinönemli değil ama yüzlerce kitabı saklamak için ciddi yer gerekir ve bu kitapların bakımı da zaman alır. İşte e-kitaplar bu sorunu tamamen ortadan kaldırıyor (E-kitap okumanın dezavantajlarında fiziksel kitap ihtiyacına da değineceğiz).
E-kitaplarda arama, not alma çok daha kolay. Elektronik ortamda olmanın verdiği çok güzel avantajlar var. Örneğin arama motorunda arama yapar gibi kitapta arama yapabilirsiniz. İstediğiniz yere not yerleştirmeniz veya yerimi eklemeniz mümkün.
E-kitap okurken yazı büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Yine Elektronik ortamda olmanın artılarından birisi olan yazı büyüklüğünü değiştirme sayesinde gözünüzü tırmalayan bir boyuta katlanmak zorunda kalmazsınız.
E-kitap edinmek çok hızlı ve kolay. Bir e-kitabı beğendikten 5 dakika sonra okumaya başlayabilirsiniz. Hemen satın alın, indirin, cihazınıza yükleyin ve okumaya başlayın. Ne kadar pratik değil mi (E-kitap okumanın dezavantajlarında kitapçıları gezememenin eksikliğine de değineceğiz)?
E-kitapların saklanması ve korunması çok daha kolay. Buna uç bir örnek vereyim. İskenderiye Kütüphanesi e-kitap olarak saklansaydı şu an bilim ve teknik çok daha ileride olabilirdi.
E-kitaplardan baskı alabilirsiniz. E-kitapların çok avantajı olsa da basılı kitaplar hiçbir zaman ölmeyecektir, ben buna inanıyorum. Doğal olarak bazen ille de baskı almak gerekebilir. E-kitaplardan istediğiniz anda baskı alabilirsiniz.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

E-kitap ve e-kitap okumanın avantajlarından sonra gelelim e-kitap okumanın dezavantajlarına… Çok sayıda faydası bulunan e-kitaplar bazı konularda can sıkıcı olabiliyor. İşte bunlardan en önemlileri…

MAĞAZA GEZMEK

Artık bir çok kitap mağazasında kitapları oturup rahatça incelemek için imkan var. İşte bu keyfin biraz azalması gerekiyor. Ayrıca büyük rafların arasında gezerken bazen hiç hesapta olmayan kitapları da almaz mıyız? İşte böylesine görsel bir çeşitlilik biraz karmaşaya yerini bırakıyor. Artık ne aradığınızı iyi bilmeniz gerekecek. Hareket edip gezinmek yerine oturuyor olacağız…

HISSETME

Yeni bir kitabın kokusu, kağıtları çevirirken çıkan sesi, sayfaların pürüzsüzlüğü hatta eski kitapların tozu… Bunlar mutlaka eksiklik duyacağımız şeyler. Kanımca sırf bunlardan dolayı basılı yayın hiç bir zaman sona ermeyecek.

YAYIN HAKLARI

Bir materyal internet ortamına taşındığında artık ondan elde edilcek gelir geleneksel yöntemlerle olamıyor. Örneğin mp3 formatı ile müziklerin anında elde edilebilir olması artık müzisyenlerin “CD satarak” gelir elde etmelerini zorlaştırdı. Çözüm olarak çoğu sanatçı innovatif yaklaşımlarla sanatlarını sunmaya çalışıyor. İşte e-kitap konusundaki en büyük endişem bir eserin yayın hakları hiçe sayılarak dolaşıma geçmesi ve onu yazan kişiye para kazandırmaması… Maalesef bu ihlaller de kaliteli eser çıkmasının önünde büyüyen bir engel olmaya başlıyor.

Benim dileğim e-kitap ve basılı kitap kullanımının dengeli bir oranda değişmesi. Ben basılı kitapların yok olacağına inanmıyorum. Fakat sanırım evlerimizdeki kitaplıklar yerini “harici disklere” bırakıyor olacak…
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-Kitap Okumak için Tablet PC (iPad 2, Galaxy Tab) mi? E-kitap Okuyucu(Kindle, Nook)

E-kitap kullanımı günden güne artıyor. E-kitap okumanın avantajlarıda ortada olduğundan zamanla bunu tecrübe edeceğiz. E-kitapları bir e-kitap okuyucu ile veya bir tablet PC ile okumak mümkün. Teknolojik ürünler de hız kesmiyor (ipad 2, samsung galaxy tab, iPhone 4 gibi…). Bu durumda acaba elimizde bir tablet PC varsa e-kitap okumak için yeterli midir?

Bir akıllı cihaz almak istiyorsunuz ama acaba bir tablet PC mi almalı? yoksa e-kitap okuyucu mu almalı? İşte bu soruların cevapları için e-kitap okuyucu ve tablet karşılaştırmasını içeren bu yazıyı buyrun okuyun.

Sıkı bir kitap okuyucusu musunuz?

Gerçekten sıklıkla kitap okuyorum ve e-kitap okuma fikri çok hoşuma gitti diyorsanız tablet PC yerine e-kitap okuyucu almanız mantıklı. Fakat bir işin ortasında elinizi 1-2 tane e-kitap geçtiyse onları e-kitap okuma yazılımları veya bit tablet PC ile de okuyabilirsiniz. Bu tür bir yatırıma olmayabilir.

Alacağınız cihazdan beklentileriniz nedir?


Eğer bir tablet pc veya e-kitap okuyucu almayı düşünüyor ama karar veremiyorsanız cihazdan beklentilerinizi ortaya koyun:

Hem tablet PC ile hem de e-kitap okuyucu ile müzik (mp3) dinleyebilirsiniz.
E-kitap okuyucu ile film izleyemezsiniz.
E-kitap okuyucu ile rahat bir şekilde çevrim-içi internet kullanmanız zor. Çünkü bağlantı genellikle kısıtlı oluyor.
Bir tablet PC‘de “yazı tanıma” uygulamaları varken e-kitap okuyucularda bu tür uygulamar şu an yok.
E-kitap okuyucuları e-ink teknolojisi kullandığından hem pili uzun gider hem de “kitap okuma hissini” çok iyi verir.


Tablet PC cihazım var, e-kitap okuyucu almam gerekir mi?

Eğer pil sorunu yaşıyorsanız, uzun süreler kitap okuyorsanız veya okumaya niyetliyseniz alın derim. İnternetteki içerikleri bir araya getirip e-kitaba dönüştüren çeşitli yazılımlar sayesinde işe giderken ilgilendiğiniz yayınları rahatça okuyabilirsiniz.

Ben iPad 2‘de, Samsung Galaxy Tab 10.1‘de, Kindle ve Nook cihazlarında e-kitap okumayı tecrübe ettim. Okumayı seviyorsanız kesinlikle bir e-kitap okuyucu edinmelisiniz.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap Okuyucu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Şimdiye kadar e-kitap hakkında bilgi edindiniz, en güzel deneyimin e-kitap okuyucusu ile olduğuna da karar verdiniz ve artık bir adet e-okuyucu satın almak istiyorsunuz. Marka ve modele karar vermeden önce ihtiyacınızı netleştirmeniz için ürün isimlerine özellikle yer vermeden e-okuyucu seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum.RENKLI MI SIYAH-BEYAZ MI?

Günümüzde popüler e-okuyucuların artık renkli modelleri de piyasaya çıkmaya başladı. Renk teknolojisi e-ink olmadığı sürece işin rengi bir tablet PC almaya doğru gider diye düşünüyorum. Eğer çizgi-roman okumak gibi bir niyetiniz yoksa ve başka işler için kullanmayacaksanız renkli olanları tercih etmeyin. Bir e-okuyucuyu e-okuyucu yapan enerji harcamayan e-inktir.

WI-FI DESTEĞI

Wi-Fi bize kablosuz veri aktarımını sağlayan bir özelliktir. Alacağınız ürün ile kablosuz aktarım yapmak size artı değer katacak ise bu özelliği arayın. Örneğin hız ve serbestlik önemli olabilir. Sürekli kabloyu takıp çıkarmak istemeyebilirsiniz. O durumda Wi-fi uygun olabilir.

3G ŞART MI?

Amazon ve B&N ücretsiz 3G sağlıyorlar fakat ülkemizde böyle bir servis şu an yok. Bu ürünler ülkemizde resmi olarak daha yeni satılmaya başlandı. Üstelik bu 3G üzerinden çoğunlukla e-kitap kaynaklarına bağlanabiliyorsunuz. Diğer sitelere girişlerde bazı kısıtlar olabiliyor.

DAHILI DISK BOYUTU

Diğer mobil cihazlarla karşılaştırınca e-okuyucuların dahili diskleri çok büyük olmuyor. Bunun nedeni e-kitapların çok fazla yer kaplamaması. Esas amacımız da e-kitap okumak olduğundan bu boyutlar yeterli oluyor. Örneğin 4GB bir dahili disk e-ink kullanan(renkli olmayan) bir okuyucu için yeter de artar bile.

E-OKUYUCU EKRAN BOYUTU

En küçüğü orta boy bir kitap boyutuna yakın olarak sunuluyor. Yaklaşık 6 inç yani 15.4 cm‘ye denk geliyor. Büyük ekranlılar da 9 inç yani 22 cm‘ye karşılık geliyor. Küçük ekranların taşıma avantajı ve büyük ekranların da okuma avantajı oluyor. Büyük çanta taşıyorsanız büyük ekran tercih edebilirsiniz. Önemli bir nokta; eğer çizgi-roman okuyacaksanız büyük ekran şart. Çünkü çizgi-romanlar resim olarak e-kitap yapılıyor ve küçük ekranda okunmuyor.KLAVYELI MI / DOKUNMATIK MI?

Klavye tamamen kullanım tarzıyla ilgili bir özellik. Araştırma ağırlıklı bir okuyucuysanız yer imleme ve not almayı daha sık yaparsınız. Bu yüzden klavye daha uygun olabilir. Yok ben sade bir okuyucuyum derseniz klavyeye gerek yok.

E-OKUYUCU FIYATLARI

E-okuyucu fiyatları yaklaşık 200,00 TL den başlayıp 1000,00 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz özellikler arttıkça fiyat da artıyor. O sebeple bu özellikleri iyi belirlemeniz şart. Bu cihazların arızalarıyla ilgili bir fikrim henüz yok ama böyle bir cihazı kırıp düşürene veya çaldırana kadar kullanacağınızı düşünün ona göre de fiyat aralığınızı belirleyin. Bir yandan da eğer çok iyi bir okuyucuysanız 1-2 sene sonra e-okuyucunuzu yenilemek isteyebilirsiniz. O zaman ortlama bir fiyatı tercih etmek mantıklı olur.

ALMADAN ÖNCEKI SON ADIM!

Her alışerişte olduğu gibi e-okuyucu alırken de online alışverişin altın kuralını unutmayalım… Kriterlere bakarak seçenekleri daralttınız diyelim. Eğer önceden görmediğiniz, denemediğiniz bir ürün ise onu mutlaka bir yerde görün, açın ve kullanın. Örneğin bir Kindle veya Nook modelinde seçim yapacaksınız. Mutlaka her ikisini de tecrübe edin. Örnek olarak 1-2 sayfa bir e-kitap okuyun. Böylece içinize sindirebilir ve gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
Türkiye’de Satılan E-Kitap Okuyucuları

E-kitapların hayatımızdaki yeri artarken uygun bir e-kitap okuyucu satınalma ihtiyacı da artıyor. En uygun e-kitap okuyucuyu nasıl seçersiniz? Fikir edinmek için okumadıysanız “E-Kitap Rehberi” bölümüne mutlaka göz atın.

E-kitap okuyucu modelleri hızla artarken Türkiye’de satılan modellerin sayısı güzümüzde hala çok sınırlı. Ayrıca dünyada çok tercih edilen ürünlerin Türkiye’de resmi satışı bile yok. Amazon‘un Kindle‘ı ve B&N‘nin Nook ürünü resmi olarak Türkiye‘de hala satılmıyor. Sadece İstanbul Bilişim kendi getirdiği Kindle‘ları satışa sunmuş. Ayrıca bu şirketlerin online alışveriş sitelerinde de ülkemize gönderileri de yok! Bunun sebebini net bilmiyorum ama telif hakları konusundaki kötü ünümüzden kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Gelelim ülkemizde satılan e-kitap okuyucularına. Online alışveriş sitelerine baktığımda en çok adı geçen markalar şunlar (harf sırasıyla):

Agebook
Booken Cybook
Foxit
Freebook
Iriver
Oblio
Polybook
Reeder
Walkbook
Türkiye’de satılan e-kitap markalarından Reeder ve Polybook piyasada ağırlıklı olarak satılan markalar. Bu markadalardan sonra Freebook ve Booken Cybook markaları geliyor. Kullandıkları e-ink teknolojisi, wi-fi ile internete bağlanamabilme, renkli veya siyah beyaz olması gibi özelliklere bağlı olarak fiyatları değişebiliyor. Ortalamaya baktığımıza e-kitap okuyucu fiyatları 200 TL – 800 TL aralığında değişiyor.

Türkiye’de e-kitap okuyucu satışı yapan siteler için; E-kitap Satan Yerli Siteler yazısını okuyabilirsiniz.
 
cool_eagle
Forum Kalfası
E-kitap Satan Yerli Siteler

Online kitap satışı yapan sitelerin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Durum böyle olunca e-kitap satışı yapan kaç tane yerli internet sitesi olabilir ki? Elbette o da bir elin parmaklarını geçmiyor.

Online mağaza sayısının az olması biraz da okuma alışkanlığımızın az olmasından kaynaklanıyor sanırım. Buna ek olarak “orjinal içerik edinme” özürlü olmamız da e-kitap satışlarını maalesef çok kısıtlı tutuyor.

Fakat bir de tersten düşünmek gerek. Eğer basılı bir kitap 24,00 TL den satılırken e-kitap formatı 17,00 TL den satılırsa o e-kitabı kim alır? Yaygın kullanılan ülkelerde bir e-kitap basılı fiyatının 4te1′i fiyatına satılıyor. Yani bizim örnek için 6,00 TL’ye… Okumak istediğiniz bir e-kitaba 6,00 TL vermez misiniz?

Gelelim Türkiye’de e-kitap satan sitelere:

Idefix.com
Istanbul Bilişim / E-Kitap
Hizlial.com / E-Kitap
D&R
Kitap Yurdu
AltKitap
Bu listenin uzaması ve e-kitap fiyatlarının azalması dileğiyle…
 
cool_eagle
Forum Kalfası
Pc, tablet ile Ereader (ekitap) artılar eksilerEksileri:
Hem tablet PC ile hem de e-kitap okuyucu ile müzik (mp3) dinleyebilirsiniz.
E-kitap okuyucu ile film izleyemezsiniz.
E-kitap okuyucu ile rahat bir şekilde çevrim-içi internet kullanmanız zor. Çünkü bağlantı genellikle kısıtlı oluyor.
Bir tablet PC‘de “yazı tanıma” uygulamaları varken e-kitap okuyucularda bu tür uygulamar şu an yok.
E-kitap okuyucularının işlemcileri yavaştır.
Renkli değildir.

Artıları:
E-kitap okuyucuları e-ink teknolojisi kullanması en büyük artısıdır.
E-kitap okuyucuları hakkında bilgi edinirken karşımıza çokça çıkan e-ink teknolojisi eink şirketi tarafından geliştirmiş bir görüntü teknolojisidir. E-ink türkçe e-mürekkep olarak söylenir ve electrophoretic ink (elektroforetik mürekkep) kavramının baş harflerinden oluşur.
Önceden bahsettiğimiz gibi yazılı basınların e-kitap formatında sunulmasıyla gelişen e-kitap okuyucuları günden güne gelişti. Sürekli göze hitap eden bu cihazların en önemli problemi “gözü yorması” ve “kağıt baskı okuma hissini verememesi” olmuştur. İşte bu noktada e-ink devereye girmiş ve bir çok farklı sektörde kullanılan e-ink, e-kitap okuyucularında kullanılmaya başlanmıştır.E-ink sayesinde büyük oranda enerji tasarrufu sağlanarak e-kitap okuyucularının pil ömrü 1 aya kadar uzamıştır. Ayrıca okuma kolaylığı ve gözü yormaması sayesinde okuma cihazlarını daha yaygın hale getirmekte büyük faydası olmuştur.

E-ink teknolojisi sayesinde;
E-kitap okuyucuları;
Hafiftir,
Pil ömrü 1 aya kadar uzamaktadır.
Gerçek bir kitap okur gibi okuma tecrübesi yaşatır.
Isınma olmaz
Güneş ışığında dahi rahatlıkla okunabilir.
Bir kitap Ya da gazeteyi okuduğunuz her ortamda okuyabilirsiniz
Gözü yormaz (Pc Ya da tabletler ışık kaynağıdır ve gözü yorar)
ipad ve tablet bilgisayrlara göre fiyatı oldukça ucuzdur.
 
Üst