[Ecevit'e Veda] | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

[Ecevit'e Veda]

ihvan

Banned[ECEVİT'E VEDA] Ecevit'in cenaze namazı Kocatepe Camii'nde kılındı
Eski başbakanlardan Bülent Ecevit için kılınacak cenaze namazı için vatandaşlar Kocatepe Camii'nin avlusunu ve etrafını tamamen doldurdu.Kocatepe Camii'ndeki törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de eşi Semra Sezer ile katıldı. Sezer ve eşi, avluda Rahşan Ecevit'in yanına giderek, başsağlığı dilediler.

TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar da cenaze namazı için Kocatepe Camii'ne geldi. Arınç, Erdoğan ve bakanlar doğrudan öğle namazına geçti.

Cenaze töreni için sabah erken saatlerden itibaren gelen vatandaşlar caminin avlusunu doldururken, avluya giremeyen çok sayıda vatandaş dışarda kaldı.

Vatandaşlar cenaze törenini, ellerinde Türk bayrakları, Atatürk ve Ecevit posterleriyle sessiz bir şekilde bekliyor.

Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Rahşan Ecevit'in kız kardeşi Asude Aral taziyeleri kabul ediyorlar.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi de Rahşan Ecevit'e başsağlığı dileğinde bulundu. Denktaşlar daha sonra hemen Rahşan Ecevit'in yanında yerlerini aldılar.

Rauf Denktaş camiye gelişinde vatandaşlarca alkışlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kocatepe Camii'ne geldi. Talat'ın camiye girişi sırasında bazı vatandaşların ''Satılık toprak yok'', ''Kıbrıs satılık değil'' şeklinde sloganlar attıkları duyuldu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de tören için camiye geldi.

-HÜSAMETTİN ÖZKAN-

Eski Başbakan Yardımcılarından Hüsamettin Özkan da Kocatepe Camii'ne gelirken, Rahşan Ecevit'in yanına uğramadan namazın kılınacağı bölüme geçti. Özkan, gazetecilerin ''Baba-oğul gibiydiniz, neler hissediyorsunuz'' soruları üzerine, ''Bir insan yakınını kaybettiğinde ne hissediyorsa öyle. Acımız büyük'' karşılığını verdi.

Cenazenin camiye getirilişinin ardından sela verildi. Sela, Kocatepe Camii'ne merkezi sistem ile bağlı olan camilerden de duyuruldu.

-KATILANLAR-

Törene eşiyle birlikte katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, camiye Cumhurbaşkanı Sezer ile art arda giriş yaptı.

Sezer ile Orgeneral Büyükanıt'ın camii avlusuna girişi sırasında vatandaşlar, ''Türkiye laiktir laik kalacak'', ''Türkiye sizinle gurur duyuyor'', ''Çankaya laiktir laik kalacak'' sloganları attılar.

Vatandaşları selamlayan Orgeneral Büyükanıt, daha sonra eşi ile Rahşan Ecevit'in yanına giderek taziyelerini iletti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da bazı parti yöneticileri ve milletvekilleriyle Kocatepe Camii'ne gelerek, protokol için ayrılan bölüme geçti.

Tören için DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da geldi. Baykal ve Ağar'ın gelişleri sırasında da avluda bulunanlar, ''Türkiye laiktir laik kalacak'' sloganı attılar.

Törene, kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve eşi Aydın Denktaş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM Başkanı Ömer İzgi, eski bakanlar, Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, konfederasyona bağlı sendika genel başkanları, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, işçiler, bazı sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ecevit'in hastaneye kaldırılmadan hemen önce cenaze törenine katıldığı Danıştay saldırısında yaşamını yitiren Mustafa Yücel Özbilgin'in eşi Sema Özbilgin ile oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin de Kocatepe'de hazır bulundular.

Bu arada, Türk Silahlı Kuvvetlerinden çok sayıda general ve subay da resmi üniformalarıyla protokol bölümünde yerlerini aldı. Törene, Kıbrıs Barış Harekatı'nda görev alan gaziler de özel kıyafetleriyle katıldı.

PROTOKOL GİRİŞİ

Kocatepe Camii'ne vatandaşlar ile protokol ayrı noktalardan giriş yaptı. Güvenlik önlemleri çerçevesinde çevredeki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Camiye gelen yüksek rütbeli askerler alkışlar ve sevgi gösterileriyle karşılandı.

Zonguldak'tan baret ve iş önlükleriyle gelen maden işleri, Kocatepe Camii'ne girerken ''Türkiye seni unutmayacak'', ''Madenci dosta halkçı Ecevit'' sloganları attılar. İşçiler ellerinde ''Zonguldak işçileri seni unutmadı, unutmayacak'' yazılı bir pankart da taşıdılar.

Tören için Karabük'ten gelen Kardemir işçileri de turuncu kasketleriyle camii avlusunda hazır bulundular.

Bu arada, töreni çok sayıda yabancı basın mensubu da izlediNot: Tekrardan Rabbim Rahmet Etsin...


zaman
 
Üst