Ecevite yazar kasa fırlatanlar neden şuanda sesini çıkarmıyorlar

İceRevenant
Banned

Çünkü kriz yok.
Ülkenin unakıtamayan kesimi için planlanmış fakirleşme var.
Tahminim bundan sonra her iki yılda bir dolar üzerinden %10-%15 arası fakirleşeceğiz. 2008'den beri tablo bu şekilde.
Bir sene %20-%30 dolar artıyor. ikinci sene yatay... (muhtemelen dışardan gelen para ile (kara para, arap parası adını sen koy))
Şu an artık trendi yakaladık. bir kaç aya hedef 1 usd = 3.10tl
Bu banda oturunca yine bir yıl falan böyle gider...
kimse de gidip böyle eylem yap(a)maz...

nurallahordu
Forum Kalfası
Gözlerim doldu o yılları hatırladım. Ben de esnaftım. Karaoğlan'a yapılacak şey miydi bu?

Hadi çıkın sıkıysa şimdi!

Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Çünkü, Ecevit demokrattı. Bunlar, en baba faşistlere rahmet okutturuyorlar.

YazılımMimarı
Forum Ustası
Kasa neden fırlatsın? :) Zaten 3 senede bir borçlar sıfırlanıyor.. Faizler siliniyor :p

Özgürlük ile pek alakasını kuramadım.. kasa fırlatma özgürlümüzü kimse elimizden alamaz.. gecelik faizlerde % 7500 değil ;)

Ekonomi süper mi yooo pohhtan!! Şu emlak piyasası patlasada, balon sönse.. beton mikseri mühendisi oldu hükümet bırakın artık şu betona para gömmeyide fabrika açın, adam akıllı iş alanları ve ileriye dönük istihdam yaratacak işler yapın.

İnşaatın ömrü belli proje bazlı işler!

Son düzenleme:
T@M@Y
Forum Ustası
Ecevite yazar kasa fırlatıldığı dönemdeki kriz vs.vs. ile şimdiki Türkiye aynı mı???
Şimdi daha beter durumdayız.
sanal paralarla piyasa dönüyor. yakında oda dönmeyecek bu kış izle gör bak.
Yıllardır sat sat bir nebze idare edildi ülke.
Dolar 2002 1.34 TL
Dolar 2016 3.05 TL

Ülkede bu tip şeylerin konuşulmamasının sebebi durmadan gündemin değişmesidir.
Bombalar, Savaşlar, Şehitler...
Birisi gık dese vay vatan haini ülke bu halde sen halen para düşünüyorsun diyecekler.

Son düzenleme:
Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Şu emlak piyasası patlasada, balon sönse.
Çok önemli bir konuya parmak basmışsın.

Emlak piyasası önünde sonunda patlayacak.

Kenar mahallelerdeki kıçı kırık 65 m2 evlerin fiyatları bile 450 000 liralarda dolaşıyor. İşin ilginç tarafı, insanlar borçlanarak bu evleri satın alıyorlar.

Türkiye gibi yarın iş garantiniz olmayan bir ülkede insanların bu kadar borca batmaları, gün gelip o borçları ödeyemeyecek olmaları ve bütün evlerin, bir zamanlar otomobilde olduğu gibi bankaların eline geçmesine yarayacak.

Bu ülke küçük bir kriz yaşadı, altı üstü otomobildir, bankalar galericilk yapmaya başladılar.

Otomobili ödeyemeyen insanlar yüzlerce bin liralık ev paralarını nasıl ödeyecekler?

Bu balon gün gelecek patlayacak.

O gün geldiğinde göreceğim bu hüloooğ cuları :cool:

redyellow
Forum Ustası
Şimdi daha beter durumdayız.
sanal paralarla piyasa dönüyor. yakında oda dönmeyecek bu kış izle gör bak.
Yıllardır sat sat bir nebze idare edildi ülke.
Dolar 2002 1.34 TL
Dolar 2016 3.05 TL

Ülkede bu tip şeylerin konuşulmamasının sebebi durmadan gündemin değişmesidir.
Bombalar, Savaşlar, Şehitler...
Birisi gık dese vay vatan haini ülke bu halde sen halen para düşünüyorsun diyecekler.
akpnin başladığı 2002 yılında 1.34 olan dolar 14 sene sonra 3.05 diyorsun ve o ecevitin döneminden beteriz diyorsun.

İyi de ecevitin başbakanlığa başladığı 1999 ocak ayında 402.551 olan dolar ecevitin bıraktığı 2012 yılında yani 3 sene sonra ekim ayında 1.589 lira.

Akpnin 13 yılda katladığı orana ecevit, bahçeli, yılmaz ortaklığı 3 yılda ulaşmış, hatta akpye fark bile atmışlar oran olarak.

burdaki yıllara göre dolar kurlarına bakabilirsiniz

O dönemden daha beter durumdayız yorumuna katılmıyorum. Tamam ekonomi çok iyi, harika vs. diyenlere de katılmıyorum ama felaket geliyor yorumlarına da katılamıyorum.

fearof
Forum Ustası
ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARI

( 1985-2011)yılları arası.

Dönem Miktar ( Milyon $)

1985–2002( ÖİB ) toplam 7.995

1985–1998 4.662

1999-2002 3.373
----------------------------------------------

2003-2011 toplam 45.662

ÖİB 35.062

TMSF–Ulaştırma Bak. 10.600

Ecevit başbakanlığı döneminde 3.373 Milyon $ lık özelleştirme yapmak yerine 45.662 Milyon $lık özelleştirme yapsaydı,

1999 yılı Ocak ayında 402.551 olan dolar 2002 yılı Ekim ayında 1.589 lira olmazdı.
Akp'nin yapmış olduğu özelleştirmeleri Ecevit yapmış olsaydı muhafazakar kesim ''Koşun Vatanı Satıyorlar '' nidaları ile ''Allah,Allah ''diyerek kafatası avcılığına başlarlardı.

Aşağıdaki tabloda Özelleştirme İdaresi Başkanlığının internet sayfasından alınmıştır.

YILLAR İTİBARİYLE ÖZELLEŞTİRME İŞLEMLERİ​

İlk özelleştirmenin başladığı tarih olan 1986 ile 2003 yılları (ki Akp'nin bir yılınıda kapsamaktadır)

yapılan özelleştirme 8.240 Milyon $ iken aradan geçen 13 yılda bu rakam 59.296 Milyon $ fırlamış, yani 7,22 kat artmış.Devletin kasasına sıcak para girerken, döviz kurundaki artışının önüne geçilirken devletin sahip olduğu tüm güç büyük oranda yabancıların eline geçmiş.

Yarın satacak kurum, kuruluş kalmadığında da Ege'de ki adalarla başlayan Vatan topraklarının satışı Doğu ve GüneyDoğu da Kürdistan kurulumuyla sona erer.

Son düzenleme:
T@M@Y
Forum Ustası
akpnin başladığı 2002 yılında 1.34 olan dolar 14 sene sonra 3.05 diyorsun ve o ecevitin döneminden beteriz diyorsun.

İyi de ecevitin başbakanlığa başladığı 1999 ocak ayında 402.551 olan dolar ecevitin bıraktığı 2012 yılında yani 3 sene sonra ekim ayında 1.589 lira.

Akpnin 13 yılda katladığı orana ecevit, bahçeli, yılmaz ortaklığı 3 yılda ulaşmış, hatta akpye fark bile atmışlar oran olarak.

O dönemden daha beter durumdayız yorumuna katılmıyorum. Tamam ekonomi çok iyi, harika vs. diyenlere de katılmıyorum ama felaket geliyor yorumlarına da katılamıyorum.
Ecevit'ten bahsediyoruz.
Yani,
* Yolsuzluklarla mücadele eden,
* Memur atamalarındaki torpili kaldırmak için kpss yi getiren
* 2 saat önce söylediğini 2 saat sonra inkar etmeyen

Neyse bu Ecevit hakkında kısaca bildiklerimiz.

Gelelim o döneme,
Artık öyle Bilal'e anlatır gibi anlatmayacağım çünkü onuda anlamıyorsunuz.
O dönemde ABD 'nin FEED bütçesi kapsamında basıp piyasaya sürdüğü dolar miktarını ve Türkiye dahil diğer ülkelerdeki Krizi araştır bakalım Redyellow efendi.

Gelelim şimdiki döneme,
- İMF 'ye olan borcumuzu 2 kere kapatacak olan değerler satıldı. (yine Bilal'e anlatır gibi anlatmayacağım kendin araştır öğren yoksa kafanızın içindeki organ paslanacak) Senden sadece Tüpraş'ın satıldıktan sonra yıl yıl elde ettiği kârı araştırmanı isteyeceğim. son 2 yılda kârı biraz düştü ama yinede oldukça kâr yapan bir değer.
- Vatandaşın Bankalara borcu 50 Kat artmış, hani diyorum ya sanalpara, piyasada olmayıp sadece banka hesaplarında rakamsal olarak görünen para var. Devletin 2-3 yıldır neden BES'li olun paranızı getirin hesaplara atın biz size 10 yıl sonunda %25 katkı yapalım diyor. Yada Ev birikimi yapın 5 yıl hesapta parayı tutun sonra katkı yapalım diyor ??? Devlet dediğin şöyle demeli. Her vatandaşıma ev edindireceğim. Sen Evini bul gel bana başvur sana enflasyon oranında bir faiz uygulayarak kredi vereceğim. demeli ama nerde. Devlet çakallık peşinde getir senin harcayamadığın parayı hesapta 10 yıl tut ben harcayım sonrada sana %25 katkı yapayım.
- Redyellow Lütfen diyorum bak, hocam şu dış borcumuzu bir araştır.
- Unutmadan yanında birde Cari açığı araştırırsan çok sevinirim. O zaman cari açığımız neymiş, şimdi neymiş Cari açık nedir diye birde kısaca tanımını okursan sevinirim. Araştırman sonucunda o zaman ki cari açığın, bu günkü cari açığın yanından kuş gibi kaldığını göreceksin.
- Türkiye'ye yıllarca para aktı, borç aldın, özelleştirme yaptın vergileri arttırıp halkını fakirleştirdin sonuç ? Yollarımız cillop gibi diyecek söz yok, Hastaneler modernleşti ama halen 2 ay sıra bekliyoruz, AVM'lerimiz arttı. Tüket, tüket, tüket...
Üretim ??? Üretmememiz lazım,
Eğitim ??? içine sıçtık, soruları çaldırdık, 4 kere sistem değiştirdik. eğitimli olmamamız lazım...

Sonuç :
Redyellow efendi, sen bu günü düşünerek ekonomimiz o kadarda kötü değil diyorsun.
Para kesildi, faiz arttırımları başladı. Türkiye gelir elde edemezse durum iç açıcı değil.
Sen Suriyeli mültecileri kara kaşlarına kara gözlerine acıdıkları için mi aldılar sanıyordun ??

Biraz objektif olup parti gözetmeksizin ülke ve kendi cebimizi düşünürsek olay çözülecek.

Not: (Kriz sonrası akp nin geldiğini hatırlatırım)
( 2000 yılında Ülkemizin başına gelen en büyük doğal afetin yaşandığını hatırlatırım)

Pe55iMySTiC
Forum Kalfası
yazarkasa atıldığında da fakirdim şimdi de fakirim iki yönetimde aynı o zaman... ne güzel karşılaştırma yapıyonuz :D

redyellow
Forum Ustası
Ecevit'ten bahsediyoruz.
Usta evet ecevitten bahsediyoruz ama ecevit dönemindeki ekonomi ile bugünki ekonomiden bahsediyoruz, yok felan yapmış da yolsuzlukal mücadele etmiş de, bunlar tamamen konu dışı.

Bak yukarıda dolar örneği verildi.

T@m@y efendi:

Akpnin 15 senelik dönemindeki dolar artışından daha fazla doları fırlatmış ecevit hükümeti 3 senede.

Yanlış mı söylüyorum?

Ben bugünki ekonomi çok iyi, çok iyi yönetiliyoruz DEMEDİM!

DEMEM DE!

Ama ecevit döneminden kötüyüz demek de yanlıştır.

Ben bunu söylüyorum. ve bunu yaparken de parti farkı gözetmediğim için bunları söylüyorum.

Parti farkı gözetsem, senin deprem oldu vs. oldu lafına karşı "bizim dönemimizde de darbe oldu vs." derdim tipik akpliler gibi.

NOT: Depremden bahsetmişken yazayım, ecevit hükümetinin deprem sırasındaki beceriksizlikleri tam bir rezaletti, tam bir skandaldı.

gorkem
Forum Ustası

affına sığınarak açıklamak istiyorum...

kusura bakmada, forumdaki diğer mesajlarında yorumlarında falan açıkca görülüyor...

o dönemde yok türbandı, yok ecevitin türbanla meclise gelenleri protesto etmesi falan, necdet sezerin tavrı, derdinin bu olduğu açıkca belli...

meselenin ekonomi olmadığı açık...Ecevit döneminde kriz olmasaydı bu posta ne yazacakların önceden tahmin edilebiliyor...

o yüzden mırın kırın etmene gerek yok..delikanlı gibi "ekonomi işini ben bilmem, ecevit türbanla mücadele etmiştir, benim derdim odur o yüzden eleştiriyorum"..bu kadar basit yani:)