Ekonomik Gelişmeye Katkıda Bulunan Organik Nazmi

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


NAZMİ ILICALI


Üstadım sizden bir ricam var,sayın Nazmi Ilıcalı hakkında bir konu açmanız doğrultusundaEkonomik Gelişmeye Katkıda Bulunan "Organik Nazmi"
1998 yılında kurduğu birlik altında 3 bin 500 çiftçiyi toplayıp organik tarım ve hayvancılıkla tanıştıran Nazmi Ilıcalı.

Erzurum'da 1953 yılında doğan Nazmi Ilıcalı, çiftçi bir aileden geliyor. Erzurum Eğitim Enstitüsü ve Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Nazmi Ilıcalı, 25 yıl öğretmenliğin ardından tarıma yöneldi. Ailesinin desteğiyle alkol bağımlılığını yendikten sonra Doğu Anadolu Bölgesi'ne yeni bir sektör kazandıran Ilıcalı, 2003 yılında hazırladığı "Daphan Ovası Sözleşmeli Organik Tarım Projesi" ile Erzurum'da biraraya getirdiği 663 çiftçiyle Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği'ni (DATÜB) kurdu. Şu an 9 il ve 15 ilçede aktif olarak faaliyet gösteren ve 3 bin 500 üyesi bulunan birliğin kurucusu ve halk arasında 'organik Nazmi' olarak bilinen Ilıcalı, ABD'de bulunan ASHOKA Vakfı tarafından "sosyal girişimci" seçildi.

Türkiye de ilk defa uygulanan organik süt projesi, Erzurum organik tarım bölgesi projesi, organik süt toplama merkezleri, organik un bakliyat işleme ambalajlama ünitesi ve organik yem ünitesi, organik keten tohumlu ve ısırganlı otlu peynir üretim projesini yürüttü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İstanbul'a göçün önlenme projesi ve sözleşmeli organik tarım projesi gibi birçok projeyi gerçekleştirdi.

Ekonomik gelişime katkıda bulunan Ilıcalı, çiftçilerin eğitimi için açılan kurslarla gelişimlerine destek oluyor. Araç gereç ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Doğu Anadolu çiftçilerini organik tarımla tanıştırıp, 200 bin dönüm arazide organik tarım yapılmasına öncülük eden Ilıcalı, ayrıca 40 köyü kapsayan yıllık 50 bin ton kapasiteli bir süt fabrikasının kurulmasına öncülük etti.


Not:böyle bir değerimiz olduğunu hatırlatan arkadaşımız [MENTION=141346]salvetore[/MENTION] ye teşekkürler
 
salvetore
Daimi Üye
Aklınıza ve yüreğinize sağlık,umarım Nazmi bey gibi değerler çoğalır, umarım onlar gibi insanları hatırlatan arkadaşlarda çoğalır
 
Üst