Ekran Kartınız İçin OverC'lock | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Ekran Kartınız İçin OverC'lock

B

By ToNiK

Misafir Üye
!!! Dikkat Yanıcı Bölge !!!

Merhaba Wardom'un değerli üyeleri..

Bugün size alışagelmişin ötesine, ekran kartına overc'lock yapmaya götüreceğim!!

Elimde şu an Ati Radeon bir ekran kartı var. Modeli HD 4800 Sapphire..

Normalde de aynı ekran kartını kullanıyorum fakat üstündeki fan, stock fan değil. Kendim aldım ve monte ettirdim bu yüzden tam güç çalıştırabilirim. Siz eğer stock fan kullanıyorsanız sakın tam güç kullanmayın ekran kartı işlemciden daha hassastır.

-Gerekli programlar listemizde ;

~Cpu-Z
~Kendinden entegreli olduğu için AMD Vision Engine Control Center .

Öncelikle Masaüstüne sağ tıklayıp programı başlatın.

Peşinden ;

Performans > Graphics OverDrive ..

Açılan alanda "Graphics OverDrive'ı Etkinleştir" i seçiyoruz ve arkamıza yaslanıyoruz ;) .

İlk parametre size "Yüksek Performans" çalışan GPU'nuz için MHz aralığı belirlemenizi ister. Benim şu an yeten gücüm 650 MHz ve bu MHz aralığı Perfs Level 2'de gözüküyor yani Cpu-Z'deki Graphics bölümünde..

İkinci parametre sizden saatlik işlem aralığını isteyecek. İşin erbabı değilseniz ben anlatsam da anlamazsınız çünkü aşırı karışık bir durum. Bazı verileri sürekli akılda tutmak lazım yanlış ayarda kartı yakar.

Performans > CPU OverDrive ;

CPU OverDrive ana biriminizdeki işlemcidir. Bu işlemcinin saatte yaptığı işlemi hızlandırmak ve performansı en üste çıkartmak için görevlidir.

Burada Cpu-Z'den yardım almanız gerekmekte çünkü Perf Level 0'ı test sürecince takip edeceksiniz.
Bazı sistemler CPU aralığını otomatik ayarlıyor ama ben elle yapılan ayarı göstereceğim. Zaten diğeri 2 tıklık iş.

"Mevcut CPU ayarlarını geçersiz kıl." dedikten sonra şunu unutmamanız gerekiyor ki eğer BIOS'tan OtoC'lock yaptıysanız önceki konudaki gibi (Bknz.) onu Normal moda getirmeniz gerekecek öncelikle. Çünkü burada yapılan işlem, Ana işlemciyle ekran kartının senkronize çalışmasını ve ısı tasarrufu yapmasını sağlıyor.

Bunları yaptıktan sonra hemen alttaki "Otomatik Ayarla" ya tıklıyoruz ve 2 MHz değeri birbirini dengelemeye başlıyor.

Tek tek tüm aralıkları deniyor sistem ve en yüksek nereye kadar dayandığını gösteriyor ve sistemi yeniden başlatıp aktif etmenizi istiyor. Yazılımda olan bir sorun yüzünden yeniden başlatılınca aktif olmuyor siz tekrar manuel vereceksiniz değerleri orada yazıyor zaten buraya kadar dayandı diye.
En sonda size test edilen (Dayandığı yere kadar) olan frekansları söylüyor.

Performans > CPU Gücü ;

Burada CPU'nun işlemci hızı aralığını belirliyicez. Sol'daki "Gri" parça Minimum CPU değerini seçmenizi ister soldaki de Maximum CPU değerini.

İki parçayı da sağa sürüklerseniz CPU tam güç çalışır ve aşırı güçten dolayı ekran kartınız yanabilir. Birisi tam sağda diğeri tam solda olursa ekran kartı boş zamanını dinlenerek ve soğuyarak geçirir bu da işinize yarar.
Sol'daki butonu ortaya getirmeniz size fayda sağlar (eğer güzel bir soğutma sisteminiz varsa.)

Performans > CPU OverDrive ;

2. Resimde verdiğim değerler "Restart" dan sonra SET edilmezse bu panelden tekrar belirlenen maximum aralığı seçebilirsiniz.

Fakat "Mevcut CPU Değerlerini Geçersiz Kıl." daki tiki kaldırmanız lazım.

Performans > AMD OverDrive ;

Buradaki alan tüm değerleri tek bir yerde aktifleştirip, deaktifleştirmeyi sağlar (Sadece SET edilen değerler için geçerlidir. Bunu aktif etmeniz otomatik OverC'lock yapmaz.)

Tekrar alttaki alanlardan CPU veya MHz değerlerini düzeltebilirsiniz.

Saygılarımla..

- Yönetici düzenlemesi: :