El yapımı cep telefonu

 1. Yıldıray27

  Yıldıray27 Forum Ustası

  Katılım:
  5 Mart 2006
  Mesaj:
  5,515
  Beğeni:
  4
  Kullanacağınız telefonu kendiniz yapmak ister miydiniz? Nasıl bir ekran kullanacağına kendiniz karar verebilirsiniz.

  [​IMG]


  Akıllı telefonlar hep birbirine benziyor gibi geliyor bana. İphone 3-4-5 derken biçim olarak pek bir değişiklik göremiyorum. Düz , kocaman bir ekran. Hepsinde aynı. Üstelik fiyatları da ateş pahası. Asgari ücretlinin 2-3 aylık maaşına satılabiliyorlar. Tüketim çılgınlığı ile karşı karşıya olan insan kazandığını cihazlara veriyor. Hergeçen gün tüketim toplumuna savaş açan insanlar yeni çözümler geliştiriyorlar. Bu konumuzda bu çözümlerden birisini paylaşacağız.

  [​IMG]

  [​IMG]


  MIT labaratuvarlarında arduino uyumlu cep telefonu yaptılar. Bu proje tamamen açık kaynak. Yani devre şemaları ve programlar sınırsız paylaşıma açık.

  Arduinonun GSM modülü temel olarak kullanılmış. Düşük çözünürlük, 5×7 led matris ekran ve ahşap gövdesiyle bence çok şirin olmuş. :) Telefon ile görüşme yapabilir, mesaj alabilir ve gönderebilirsiniz. Rehber özelliği ve aranan numaraları hatırlama özeliği var. Aslında 15 yıl öncesinin nokia telefonundan beklediğiniz herşey bu telefonda var.

  Devre şemaları ve yazılımları github sitesinde paylaşılıyor. Dosyalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. ​  hardware(devre şemaları)

  software (yazılım)


  - Daha fazlası burada: http://elektronikhobi.net/el-yapimi-cep-telefonu/#sthash.pc5uWOdI.dpuf
   
  #1
 2. LEVENT16

  LEVENT16 Çırak

  Katılım:
  30 Ocak 2015
  Mesaj:
  1
  Beğeni:
  0
  çok güzel olmuş.teşekkürler
   
  #2
Yükleniyor...