Erdoğan NATO'yu nereye çağırıyor? Arslan BULUT

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,595
  Beğeni:
  4,406
  Erdoğan NATO'yu nereye çağırıyor?

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Die Zeit gazetesine verdiği demeçte, "Amerikalılarla, Menbiç ve Fırat'ın doğusundaki kentlerin istikrara kavuşturulması yönünde mutabık kaldık." dedi.

  Amerikalılarla, Menbiç ve Fırat'ın doğusu için mutabakata varıldığını, bu sütunlardan 17, 22 ve 24 Şubat 2018 tarihli yazılarla duyurmuştuk.

  ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra "O bölgelerde kim daha egemen olacak bunlara da karar vereceğiz. Kuzey Suriye'nin tamamı üzerinde çalışmaya devam edeceğiz." demişti.

  Türkiye'nin ABD'ye Menbiç'te ortak görev önerdiği haberleri de görüşmeden önce basına yansıtılmıştı. Habere göre Türkiye, ABD'den, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesini istemişti.

  Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, bu konuda şu değerlendirmeyi yapmıştı:

  "Bu durumda, Türkiye, Fırat'ın doğusundaki PKK devletini meşru kabul etmiş olmuyor mu? O zaman, Türkiye'ye 'Afrin'de niye savaşıyorsunuz? Oradaki teröristlerin de Fırat'ın doğusuna geçmelerine izin verin.' demezler mi?"

  * * *

  Ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, "mutabık kalınan çerçeve"den olumlu söz etmiş ve "Gerek ABD'nin YPG ve PYD'ye verdiği desteğin artık sonlandırılması gerek bu unsurların Menbiç'ten çıkartılıp, Fırat'ın doğusuna götürülmesi konusunda beklentilerimiz çok açık ve nettir." demişti.

  İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray ise Meral Akşener yönetiminde toplanan Başkanlık Divanı'nın Tayyip Erdoğan-Tillerson görüşmesini değerlendirdiğini bildirerek "Amerika'ya, Afrin ve Menbiç'te izin verilen alanlarda kalmamız karşılığında Fırat'ın doğusunu PYD/YPG'ye bırakma sözü verdiniz mi?" diye sormuştu.

  Tayyip Erdoğan, bu açıklamalardan sonra "Bu yaz hem terör örgütü için hem onu destekleyenler için sıcak geçecek, öyle görünüyor. Önce Menbiç'i teröristlerden temizleyecek, ardından Fırat'ın doğusunun tamamını kendimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli hale getirene kadar hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz." demişti.

  Fırat'ın doğusundaki yapılanmanın Türkiye'yi tehdit etmemesi nasıl mümkün olacak, o belli değil!

  * * *

  Şimdi bütün bunlar yetmezmiş gibi Tayyip Erdoğan, "Biz bu NATO'nun en güçlü üyesiyiz. Yeri geldi Somali'de olduk, Afganistan'da olduk, Balkanlar'da olduk. Peki bütün buralarda biz yer alırken, şu anda Suriye'de bu olaylar yaşanırken ey NATO sen ne zaman olacak da bizim yanımızda gelip yer alacaksın? Peki sen ne zaman ortaya çıkacaksın? Devamlı ben bunları mı söyleyeceğim?" diye konuştu.

  Oysa zaten bütün mesele, Irak ve Suriye'deki Amerikan askeri varlığından kaynaklanıyor. NATO demek, Amerika demektir. NATO, bölgeye gelse durum daha iyi mi olacak?

  * * *

  Erdoğan'ın NATO'yu çağırması yeni değil! Daha önce de hatırlattığımız gibi NATO'yu önce Irak sonra Suriye sınırına davet eden Tayyip Erdoğan idi!

  Erdoğan, 2010 yılında, Toronto'daki konuşmasında NATO'yu Kandil bölgesinin kontrolü için göreve çağırmıştı.

  Erdoğan, NATO'yu Kandil'e çağırınca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "PKK ile mücadele, NATO düzeyine taşındığında, NATO ülkelerinin müdahil hale gelmesine imkân tanınacaktır" demişti.

  Erdoğan, sonraki aylarda da NATO'dan, Suriye sınırına asker gönderilmesini isteyebileceğini söylemişti.

  Irak'ın kuzeyine NATO'yu yerleştirme fikrini ilk defa 2006'da ABD'nin eski BM Daimi Temsilcisi Richard Holbrooke ortaya atmıştı. Holbrooke, Türkiye'nin Kuzey Irak'ı işgal etmesini önlemenin en iyi yolunun bölgeye NATO gücü konuşlandırmak olduğunu söylemişti.

  Şimdi NATO gelirse, Türkiye, Suriye'nin kuzeyine müdahil olabilir mi? NATO gelirse, Türkiye topraklarını da işgal etmeyecek mi?

  Arslan BULUT
   
  #1
 2. DuKe

  DuKe Forum Ustası

  Katılım:
  20 Kasım 2004
  Mesaj:
  4,636
  Beğeni:
  201
  NATO çağırma konusu siyasi bir hamledir, NATO'nun oraya müdahele etmesi demek oradaki örgütlerin hepsini terör listesine alması demek ve haliyle üye olan her devletin de o ülkeleri terör listesine alması demektir.

  Şuan ortadoğuda ki terörü finanse eden ülkeler Avrupa ülkeleridir onların ilişkisini kesmediğimiz sürece o bölgede istirarın sağlanması imkansızdır.
   
  #2
 3. Penqueen

  Penqueen Banned

  Katılım:
  24 Haziran 2005
  Mesaj:
  14,599
  Beğeni:
  2,059
  veya tam tersi
  nato bölgedeki oluşumları müttefik olarak kabul ederse ne olacak?
   
  #3
 4. DuKe

  DuKe Forum Ustası

  Katılım:
  20 Kasım 2004
  Mesaj:
  4,636
  Beğeni:
  201
  ABD dışında tüm ülkeler suriyenin toprak bütünlüğü konusunda ağız birliği yapıyor. Bu konuda geri adım atamazlar çünkü bunun adı toprak işgaline girer bu dönemde kimse bunu sindiremez.
   
  #4
 5. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,263
  Beğeni:
  4,356
  gündem yaratma seçmene oynama olarak görüyorum...
   
  #5
 6. Penqueen

  Penqueen Banned

  Katılım:
  24 Haziran 2005
  Mesaj:
  14,599
  Beğeni:
  2,059
  öso suriye yönetimine karşı kurulmuş bir örgüt
  ve diğerleri de öso ya karşı mücadele ediyor gibi görünüyor
  nato falan diyorsunuz da
  hadi nato geldi bölgeye diyelim
  ne olacak?
  tablo ortada
  adamlar gördüklerine kıyasla haklı olarak çıkıp arkadaş asıl suriye yi bölmek isteyen öso ve destekçisi türkiye dir dese?
  bizim muhattabımız suriye nin toprak bütünlüğünü isteyen kişilerdir dese?
  kusura bakma da nato gelirse paşşşalar gibi ypg ışid artık terörist ilan edilen kaç örgüt varsa hükümet ülke adına onlarla masaya oturmak zorunda kalır
  bence rte nin de istediği şey bu aslında
  tükürdüğünü yalamamak için nato yu arabulucu olarak kullanmak istiyor
   
  #6
 7. DuKe

  DuKe Forum Ustası

  Katılım:
  20 Kasım 2004
  Mesaj:
  4,636
  Beğeni:
  201
  El
  El nusra ile karıştırma öso daha hiç rejimle karşı karşıya gelmedi daha tsk nın kullandığı milis kuvvet bunlar zaten oslo dan başarı elde edilince bunlar lav edilcek
   
  #7
 8. Penqueen

  Penqueen Banned

  Katılım:
  24 Haziran 2005
  Mesaj:
  14,599
  Beğeni:
  2,059
  http://www.milliyet.com.tr/el-bab-in-guneyinde-oso-ile-rejim-dunya-2403763/
  bu karşılaştıkları haberlerinden herhangi biri sadece
  oslo görüşmeleri öne sürülecekse akp niyetini açık açık belli edecektir demektir
  geçmiş dönemdeki görüşmeleri hatırlayalım
  https://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/ocalan-ile-fidanin-uc-15-pazarligi-734609/
  başka da sözüm yok
   
  #8
 9. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  5,114
  Beğeni:
  576
  Olay şu.
  BOP projesine başta bir şeyler karşılığında destek çıktık. ABD kim bilir ne yalanlarla kandırdı bizimkileri. Hükümet daha geçen yıla kadar kandırıldığının farkına varamadı. pyd ye gönderilen silahları görünce kandırıldığını anlayan hükümet mecburi bir operasyon yapmak zorunda kaldı. Şimdi ne olur ?
  1-2 seneye kalmaz İsrail yerleşecek bu bölgelere. Kritik ülke Rusya. Onlarda ikili oynuyorlar. Suriye ve Irak topraklarında daha çok dümen döner. Maalesef bu bataklığa ülkemizde sürüklendi. El mahkum kucaktan kucağa gidiyoruz. Bir Rusya'nın kucağına bir ABD nin kucağına.
  İleri görüşlü olmayan yöneticilerin aptalca politikaları yüzünden şu anda budurumdayız.
   
  #9
Yükleniyor...