Eskİ Bİr Tapinak Yaziti

TARIK
Super Moderator
Site Yetkilisi
Gürültü, patirtinin ortasinda sükunetle dolas; sessizligin içinde huzur bulundugunu unutma. Baska türlü davranmak açikça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalis.Sana bir kötülük yapildiginda verebilecegin en iyi karsilik unutmak olsun.

Bagisla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telassiz, kisa ve açik seçik konus. Baskalarina da kulak ver. Aptal ve cahil olduklari zaman bile dinle onlari; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir öyküsü vardir.

Yanliz planlarin degil, basarilarinin da tadini çikarmaya çalis. Isinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanagin odur. Sevecegin bir is seçersen, yasaminda bir an bile çalismis ve yorulmus olmazsin. Isini öyle sev ki, basarilarin, bedenini ve yüregini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar baslatmis olacaksin.

Oldugun gibi görün ve göründügün gibi ol. Sevmedigin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. Insanlari yargilarsan onlari sevmeye zamanin kalmaz. Ve unutma ki, insanligin yüzyillardir ögrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciginden daha fazla degildir.

Aska burun kivirma sakin; o çöl ortasindaki yemyesil bir bahçedir. O bahçeye layik bir bahçivan olmak için her bitkinin sürekli bakima ihtiyaci oldugunu unutma.

Kaybetmeyi ahlaksiz bir kazanca tercih et. Ilkinin acisi bir an, ötekinin vicdan azabi bir ömür boyu sürer. Bazi idealler o kadar degerlidir ki, o yolda maglup olman bile zafer sayilir. Bu dünyada birakacabilecegin en iyi miras dürüstlüktür.

Yillarin geçmesine öfkelenme; geçligine yakisan seyleri gülümseyerek teslim et geçmise. Yapamayacagin seylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarin yönünü degistiremedigin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karsilastigin firtinalarla degil, gemiyi limana getirip getiremediginle ilgilenir. Arasira isyana yönelecek olsan da hatirla ki, evreni yargilamak imkansizdir. Onun için kavgalarini sürdürürken bile kendi kendinle baris içinde ol.

Hatirlarmisin dogdugun zamanlari: Sen aglarken herkes sevinçle gülüsüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes aglasin öldügünde, sen mutlulukla gülümse. Sabirli, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalis ki, bütün pisligine ve kallesligine ragmen dünya yine de insanoglunun biricik güzel mekanidir.
 
Üst