Evde Doğal Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi

Evde Doğal Sıvı Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır?


Hepimiz hafta da en az bir kez çamaşır yıkıyoruz. Dolayısıyla önemli miktarda çamaşır deterjanı kullanıyoruz. Çamaşır deterjanı bütçemize getirdiği ağır yük bir yana, sağlık konusunda da bazı endişelere yol açabiliyor. Özellikle çevre kirliliği ve sağlık konusunda hassas bir kişiyseniz, kullandığınız çamaşır deterjanının içinde tam olarak ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Merak etmekte haklısınız, çünkü piyasada satılan çoğu çamaşır deterjanı, hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi zararlar verebilen kimyasal maddeler içeriyor. Neyse ki hazır deterjanlar çamaşırlarınızı hijyenik şekilde yıkamak için tek seçenek değil. Bu konuda ev yapımı doğal sıvı çamaşır deterjanı imdadınıza yetişiyor.


Evde yapabileceğiniz doğal sıvı çamaşır deterjanı nispeten ucuz ve yapımı kolaydır. 20 dakikada yapabilir ve bozulmadan istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. Aşağıdaki çamaşır deterjanı tarifi ile bol miktarda deterjan yapabilir ve hazır markalarda bulunan kimyasal maddelerden uzak durabilirsiniz. Özellikle hassas cilde ve kimyasal maddeler kullanılarak üretilen çamaşır deterjanlarına alerjisi olan kişiler için harika bir çözümdür.Ev Yapımı Sıvı Çamaşır Deterjanı Tarifi
Malzemeler:

Not: Aşağıdaki malzemeleri marketlerde bulamazsanız, internet veya aktarlardan temin edebilirsiniz.


 • 1/2 bardak boraks
 • 1/2 bardak çamaşır sodası
 • 1 su bardağı sabun granülü (Evde doğal sabun varsa, rendeleyerek kullanabilirsiniz.)
 • 7 litre su
İsteğe bağlı malzemeler: Lavanta, portakal, çay ağacı veya limon otu yağı gibi uçucu yağlar da kullanabilirsiniz. Bu yağlar, çamaşırlarınızın hoş kokmasını sağlamalarının yanında, mantar ve bakteri önleyici özelliklere de sahiptir.

Hazırlanışı:

 1. Büyük bir tencereye 2 litre normal musluk suyu doldurun.
 2. Sabun granüllerini ekleyin ve eriyene kadar yavaş yavaş orta ateşte ısıtın.
 3. Sabun karışımı kaynama noktasına gelirken, büyük (en az 7 litrelik) bir kovada boraks ve çamaşır sodasını karıştırın.
 4. Bu işlem bittiğinde, kovanın yarısını sıcak musluk suyuyla doldurun ve karıştırın.
 5. Sabun karışımı hazır olduğunda, kovanın içine dökün ve kovanın tamamını normal musluk suyuyla doldurun.
 6. Tüm malzemeler suda eriyene kadar karıştırın.
 7. Son olarak, isteğe bağlı uçucu yağları kullanıyorsanız, bunları ekleyin ve karıştırın.
 8. Karışımı soğumaya bırakın.
 9. Soğuduktan sonra ev yapımı sıvı çamaşır deterjanı kullanıma hazır hale gelecektir.
 10. Deterjanı süresiz olarak kovada saklayabilirsiniz. Ancak zamanla jelimsi bir kıvama gelirse, karıştırmanız yeterlidir.
Çamaşır yıkamak için çamaşır makinesinin deterjan gözüne 1/2 bardak ev yapımı çamaşır deterjanı doldurmanız yeterlidir. Deterjan yapımında kullandığınız kapları, daha sonra tekrar kullanmak üzere saklamayı unutmayın.


İlave İpuçları

 • Beyaz çamaşırlarınızın daha beyaz görünmesini istiyorsanız, malzemelere 1/2 bardak karbonat ekleyin.
 • A++ enerji tasarrufu sınıfı bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız, daha az deterjan kullanabilirsiniz.
 • Musluğunuzdan akan suyun sert olduğunu biliyorsanız, etkilerini gidermek için karışıma daha fazla çamaşır sodası ekleyebilirsiniz.

not: devir ekonomi devri
 
Üst