EvetEvettEvetttEvettttEvetttttEve ttttt

Artser
Forum Ustası
Hayır Demezsem Namerdim

CHP PM Üyesi Prof. Dr. Süheyl BATUM ““AKP Anayasası ile ilgili sorular/cevaplar” konulu bir yazı yayınlamış.
Değişik TV kanallarında “kadrolu polemikçi” olarak görev yapan ve her fırsatta yandaş medya tanımı yapan bir köşe yazarı da BATUM’un bu yazısını aynen almış ve başlık olarak da “Referandumda neden hayır demeliyiz” cümlesini kullanmış.
Bu yandaşlık olmuyor tabi!
Aracıyı geçelim, BATUM’a kulak verelim.
“Anayasa neden önemlidir?” sorusuna şöyle cevap vermiş Süheyl Bey.
“Çünkü toplumun, toplumdaki değişik grupların, katmanların isteklerini yansıtır. Onların ayrı ayrı haklarını korur. İşçilerin haklarına yer verir. Sendikasız çalıştırılanların, emeklilerin, işverenlerin, kadınların, çocukların, engellilerin, değişik mezheplerdeki yurttaşların, öğrencilerin, küçük esnafın, yargının, basın emekçilerinin, gazilerin ve bu ülke için canını vermiş şehit ailelerinin, TEKEL işçilerinin, çiftçilerin, tarım kesiminde çalışanların haklarını korur.”
Doğru mu, doğru.
“Anayasa Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabı ise şöyle.
“Anayasa’yı yaparken, tüm bu grupların temsilcileri çağrılır, görüşleri alınır, talepleri alınır. Anayasa bu taleplerin tümüne yer verebildiği oranda demokratik bir anayasa olur. Ve anayasa, ancak böylece bir “toplum sözleşmesi” olur.”
Doğru mu; bu da doğru.
Hoca bundan sonra şöyle devam ediyor.
“AKP Anayasa’yı böyle mi yaptı?”
“Hayır. AKP tek başına Anayasa’yı yaptı. Hiçbir partinin görüşlerini almadı. Tüm sivil toplum örgütlerine “üç gün süre” verdi. CHP’nin “üç maddeyi ayırıp, diğerlerini beraber oylama” önerisine cevap bile vermedi. Bugüne kadar yapılan tüm çalışmalara, diğer partiler ya da sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan taslaklara dönüp bakmadı bile.”
İşte burası Hoca’ya “Dur” deme yeri.
AK Parti’nin son hamlesiyle birlikte, mevcut iktidarın 3. Anayasa değişikliği hamlesi bu.
Köksal TOPTAN’ın TBMM Başkanı olduğu dönemde partilere yapılan çağrılar; Ergun ÖZBUDUN Hoca’nın öncülük yaptığı Yeni Anayasa Çalışmaları sırasında kopan fırtınalar hala zihinlerde taptaze duruyor.
Bunlardan hangi birine, hangi komisyona anamuhalefet destek verdi, hatırlayan var mı?
Hoca bir de “Anayasa tek parti tarafından yapılabilir mi?” diyor ve cevabı yapıştırıyor.
“Hayır. Çünkü o zaman “toplum sözleşmesi” olmaz, “parti anayasası” olur. “AKP anayasası” olur.”
E peki Hocam, bundan önceki Anayasa’yı çok partili bir parlamento mu yaptı?
82 Anayasa’sını yapanların, yaptıranların bir kısmı hala hayatta.
Kimdi onlar; sendika yöneticisi mi, parti başkanı mı, muhtar mı?
Bu değişiklik toplum sözleşmesi olmuyor, parti Anayasası olursa, 82 Anayasası neyin yasası?

Hem “açık açık” söyler misiniz bu değişikliğin neresi kötü?

Darbecileri koruma altına alan Anayasa’nın geçici 15. Maddesi kaldırılacak; 12 Eylül darbecilerine yargı yolu açılacak. Ve hatta darbe planı dâhil, askerlik mesleği dışında işlerle uğraşanlar sivil mahkemelerde yargılanacak.

Bunun neresi kötü?

Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan ihraç edilen askeri personele; yargıya başvurma, hak arama hürriyeti ve savunma hakkı verilecek.

Bunun neresi kötü?

İsim, resim, kimlik bilgisi ve hatta telefon numarası gibi özel bilgiler gizli olacak. Bu bilgilerin kayda geçirilmesi kişinin rızasıyla olabilecek. Fişleme tarih olacak. Fişlenen vatandaş hesap soracak.

Bunun neresi kötü?

Hakkında soruşturma yürütülen işadamları vergi borcundan dolayı yurt dışına çıkamıyor. Bundan böyle hakkında hâkim kararı olmayan her işadamı yurt dışına çıkabilecek.

Bunun neresi kötü?

Memurlara toplu sözleşme hakkı verilecek. Aynı hak emeklilere de verilecek. Haksız ceza aldığına inanan memur mahkemeye gidebilecek.

Bunun neresi kötü?

Sendika, Birlik ve Konfederasyon temsilcilerinden oluşan “Ekonomik ve Sosyal Konsey” anayasal güvenceye kavuşturuluyor. Ekonomi politikalarında etkin olacak konseyin çalışmalarında iktidarların inisiyatifi azaltılıyor.

Bunun neresi kötü?

Devletle vatandaş arasında yaşanan sorunlar mahkemeye gitmeden çözülebilecek. Ayrıca vatandaş memnun kalmadığı yargı kararlarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıyabilecek.

Bunun neresi kötü?

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler, gazi ve şehit yakınları anayasal güvenceyle ayrıcalıklı hale getiriliyor.

Bunun neresi kötü?

Artık benim, senin, onun, hepimizin oylarıyla oluşan partiler, üç-beş oyla kapatılamayacak.

Bunun neresi kötü?

Hep yargıya müdahale haberleriyle gündeme gelen HSYK’nı üye sayısı 7 den 22 ye çıkacak. Üyeler bugüne kadar olduğu gibi sadece Danıştay ve Yargıtay’dan değil, 13 bin kürsü hâkimi arasından da seçilebilecek.

Bunun neresi kötü?

Getirin daha iyisini; referandumda hayır demesem namerdim!

Ar_PharazoN
Daimi Üye
akp li vekillerin yolsuzluklardan yargılanmasını engellemek için EVET diyoruz arkadaşlar.
laiklik karşıtı akp nin kapatılmasını engellemek için EVET diyoruz.
Hüseyin üzmez gibi adamları korumaya çalışanların yetkilerini genişletmek için EVET diyoruz
Teğetin anlamını bilmeyen başbakanımız için EVET diyoruz
neyseki akp nin koyduğu zararlı maddeler elendiği için Gerçekten evet diyebiliriz ama ne gereği var.
arstel in diğer konuya cevap vermesi için EVET diyoruz :)
http://www.wardom.org/showthread.php?p=3196582#post3196582
Sen ne laik karşıtlığından bahsediyorsun yahu? Halk iradesinin üzerinde hiçbir irade olamaz, olmamalı; o partiyi de halk seçmiştir.

Artser
Forum Ustası
cahilmisin?----- EVEEEETT
koyunmusun?--- EVEEEEEEETT
çobanına sadıkmısın? EVEEEEETT
e hadi o zaman : MEEE MEEEE MEEEEEEEEE:sleeping:
Bu linkte http://www.wardom.org/mfi71-t400770.html bir üye H.yvan yazdığı için ceza almışsa bu arkadaşında Evet kullanacaklarını açıklayanları KOYUN,Çoban sürüsü yani Bizzat "Hayvan" olarak nitelendirdiği için ceza almasını talep ediyorum..

Ayrıca bazı arkadaşlarında evet diyenleri "Hayvan" olarak nitelendirmeside hoşlarına gitmiş olacaklarki +karma vermişler..

TurkishOnlyTurkish
Moderator
Yönetici
Takma kafanı hoca nasreddin..buradakilerin çoğu genç..anlamazlar..ve dillerine gelenleri yazarlarki..bilirsiniz..kötü söz sahibinin her daim boynunda bir yaftadır..:)

Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
ben de, bu referandumda EVET oyu kullanmanın APTALLIK olduğunu söylüyorum

beni de şikayet etsenize..

ama döner gelir, EVET diyenlerin ne kadar APTAL oldukları ile ilgili bir konu açarım

hiç biriniz altından kalkamazsınız.

horasanli
Çırak
ben de, bu referandumda EVET oyu kullanmanın APTALLIK olduğunu söylüyorum

beni de şikayet etsenize..

ama döner gelir, EVET diyenlerin ne kadar APTAL oldukları ile ilgili bir konu açarım

hiç biriniz altından kalkamazsınız.

Madem Öyle bir Konu var Simdiden Acilsin.

HAYIRCILARDAN MANTIKLI BIR ACIKLAMA HENUZ DUYMADIM.

- Yönetici düzenlemesi: :
Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
yok valla

benim + k larımı almak kolay diildir

bi uygar usta pintidir o konuda, bi ben :D