Evga Tek GPUlu Kartlarda Rekor Kırıyor

By ToNiK
Misafir Üye

Ekran kartı denildiğinde ilk akla gelen firmalardan biri olan EVGA, tek GPU’lu kartlarda Dünya rekoru kırdı. Firma, üst seviye bileşenlerden oluşturulan EVGA GTX 980 Classified isimli model ile 2.30 GHz çekirdek hızına çıkarak yeni bir rekora imza attı.

Amerikalı hız aşırtma (bir bilgisayar donanımının üretici firmanın belirlediği fabrika çıkış değerlerinden daha yüksek hızlarda çalışmasına zorlanması ve o hızlarda stabil şekilde çalışması işlemi) ekibinin yaptığı denemede Classified modeli, 2.30 GHz çekirdek hızına çıkarak firmayı yakından takip edenleri şoka uğrattı. Özel sıvı soğutma kitlerinin yardımıyla kırılan rekorda 5.815 GHZ Intel Core i7-5960X işlemci, Gigabyte’a ait X99 anakart ve 16 GB DDR4 bellekler kullanıldı.


Fire Strike Extreme testinden 10459 puan alan sistem, Catzilla 720p testinden ise 488193 puan alarak bugüne kadar elde edilen en yüksek sonuca ulaştı. Bu rekordan sonra konunun takipçileri, yakın zaman içerisinde piyasadaki yerini alacak olan AMD kartların bu rekoru kırıp kıramayacağını tartışıyor.
 
Üst