Fatiha süresi ve açıklamaları | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Fatiha süresi ve açıklamaları

misafir1009

Forum Ustası
FÂTİHA SÛRESİ

Mekke döneminde inmiştir. Yedi âyettir. Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için “başlangıç” anlamına “Fâtiha” adını almıştır. Sûrenin ayrıca, “Ümmü’l-Kitab” (Kitab’ın özü) “es-Seb’ul-Mesânî” (Tekrarlanan yedi âyet)1, “el-Esâs”, “el-Vâfiye”, “el-Kâfiye”, “el-Kenz”, “eş-Şifâ”, “eş-Şükr” ve “es-Salât"2 gibi başka adları da vardır.

Kuran’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye layık bir tek Allah’ın varlığı, onun hakimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak ona yapılıp ondan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir.

Fâtiha sûresi aynı zamanda baştan başa eşsiz güzellikte bir dua, bir yakarıştır.

Burada üstünde durmak istediğim konu 1 ci ayet.
Yani Bismillahirrahmânirrahîm kısmı.Bir çok camide farz namazlarında başında bu okunmaz .Bu ayet'i yanlış uygulamadır.Cevremizde böyle bir durum varsa lütfen uyaralım.
Ayrıca sorduğunuzda Mezhep lere göre bu şekilde diye açıklanırsa hayır Kuranda bu şekilde geçiyor diyelim.

1.
Bismillahirrahmânirrahîm

2,3,4.
Hamd4, Âlemlerin Rabbi5, Rahmân6, Rahîm7, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur.

5.
(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

6,7.
Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

ARAPÇASI

Sesli dinlemek için;

Buradan

KAYNAK ,

DİYANET; BURADAN

tatarogul

Cool Çırak
Alıntı:
Burada üstünde durmak istediğim konu 1. ci ayet.
Yani Bismillahirrahmânirrahîm kısmı.Bir çok camide farz namazlarında başında bu okunmaz .Bu ayet'i yanlış uygulamadır.Cevremizde böyle bir durum varsa lütfen uyaralım.
Ayrıca sorduğunuzda Mezhep lere göre bu şekilde diye açıklanırsa hayır Kuranda bu şekilde geçiyor diyelim.

Bismillahirrahmanirrahim Türkçesi : "Rahman ve Rahim olan Allahın Adıyla"
Bunun okunup okunmamasının nasıl bir açıklaması olabilir. Okunmasının nasıl bir zararı vardır.Anlamak istiyorum. Açıklarmısınız.?

Ayrıca Kuran'ın neresinde geçiyor. ? Bilmek istiyorum.

Selam ve Saygılar

- Yönetici düzenlemesi: :

misafir1009

Forum Ustası
Alıntı:
Burada üstünde durmak istediğim konu 1. ci ayet.

Bismillahirrahmanirrahim Türkçesi : "Rahman ve Rahim olan Allahın Adıyla"
Bunun okunup okunmamasının nasıl bir açıklaması olabilir. Okunmasının nasıl bir zararı vardır.Anlamak istiyorum. Açıklarmısınız.?

Ayrıca Kuran'ın neresinde geçiyor. ? Bilmek istiyorum.

Selam ve Saygılar
Sevgili Dostum;

Kuran-ı Kerim'i incelediğimizde, Bismillahirrahmânirrahîm ayeti surenin başında geçmektedir.

Bu;

1 - FÂTİHA SÛRESİ

Mekke döneminde inmiştir. Yedi âyettir. Kur’an-ı Kerim’in ilk sûresi olduğu için “başlangıç” anlamına “Fâtiha” adını almıştır. Sûrenin ayrıca, “Ümmü’l-Kitab” (Kitab’ın özü) “es-Seb’ul-Mesânî” (Tekrarlanan yedi âyet)1, “el-Esâs”, “el-Vâfiye”, “el-Kâfiye”, “el-Kenz”, “eş-Şifâ”, “eş-Şükr” ve “es-Salât"2 gibi başka adları da vardır.

Kuran’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye layık bir tek Allah’ın varlığı, onun hakimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak ona yapılıp ondan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir.

Fâtiha sûresi aynı zamanda baştan başa eşsiz güzellikte bir dua, bir yakarıştır.

1.---BURADAKİ AYET BAŞLANGICIDIR.YANİ OKUNMALIDIR FATİHA SURESİ 1.Cİ AYETİDİR.
Bismillahirrahmânirrahîm3

2,3,4.
Hamd4, Âlemlerin Rabbi5, Rahmân6, Rahîm7, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur.

5.
(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.

6,7.
Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

ARAPÇA HATTA BAKARSANIZ ;

Bismillahirrahmânirrahîm AYETİN BİRİNCİ KISMIDIR.YANİ OKUNMASA OLMAZ AYETİ EKSİK OKUNMASI OLACAKTIR.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar.

Kaynak-Diyanet...

- Yönetici düzenlemesi: :

misafir1009

Forum Ustası
Fatiha hakkında

(Yemin ederim ki, Allah, ne Tevratta, ne İncilde, ne Zeburda, ne de Furkanda, o surenin benzerini indirmemiştir. O, namazlarda tekrar edilen yedi âyet olup, bana verilen Kur'an-ı azimdendir.)

[Tirmizi]