Formula 1 Konuları bu başlıktan

vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


Arkadaşlar formula 1 ile ilgili konular bu sabit başlıktan devam edecektir
 
lorddaedalus
Forum Ustası
2009 Kural Değişikliklerini Hatırlayalım

FIA, 2009 Formula 1 Şampiyonası için Sportif ve Teknik Kurallarda bir çok değişiklik yaptı. Sportif olarak amaç dayanıklılığıo arttırıp harcamaları düşürmekti. Teknik değişiklikler ise aerodinaminin araçlar üzerinde etkisini azaltarak geçişleri daha kolay hake getirmekti.

Lastikler

Oluklu lastiklerle geçen 10 sezonun ardından Formula 1 tekrar oluksuz lastiklere dönüyor. Bu atılım ile FIA aerodinamik yol tutuşundan çok mekanik yol tutuşunu arttırmayı hedefledi. Artık lastiklerde olukların olmaması ile araçların yol tutuşu % 20 daha da arttı ve önemli seviyede performans kazanımı oldu. Ancak bu kazanım downforce seviyesinin önemli seviyede düşürülmesi ile dengelendi. Genel düşünce yüksek hızlı virajlarda performansın daha düşük olacağı yönünde.

Pilotlar yarış içerisinde kuru zemin lastiklerinden yine 2'sini kullanmak zorunda olacaklar. Bridgestone daha önceden olduğu ginbi yarıştan önce o yarışa uygun 2 set lastiği belirleyecek. Bridgestone 2008'de super yumuşak, yumuşak, orta sert ve sert lastiklerinden birbirine en yakın olan 2 türü değil de istediği 2 türü seçebilecek ve her iki set arasındaki performans farkı daha fazla olacak. Lastik kenarlarında bulunan yeşil boya, o hafta sonunun yumuşak lastiğini işaret edecek.

Standart yağmur lastikleri artık geçiş lastikleri olarak adlandırılacak. Aşırı yağmur lastiklerine ise yağmur lastiği denilecek. Aşırı yağmur lastiğinin merkezindeki bir oluk yeşil olacak


Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi
2009'dan itibaren takımlar anlık performans artışı için KERS sistemini kullanabilecekler. Adından da anlaşılacağı üzere KERS sistemi araçta fren anında üretilen kinetik enerjiyi kullanacak. Enerji, mekanik bir çark ya da akü tarafından depolanacak ve daha sonra tur başına belli sınırlamalar ile bir tuş tarafından pilotun kullanabileceği hale getirilecek.

Mevcut kurallara göre güç kazanımı 80 beygir olacak ve sistem bir turda en fazla 7 sn kullanılabilecek. Bunun tur içerisinde kazanımı çok olabilir ancak sistemin ağırlığı ve araç ağırlık dağılımı üzerindeki etkisinin de dikkate alınması gerekiyor


Motorlar
Dayanıklılığı daha fazla arttırma planları çerçevesinde motor devirleri 19000'den 18000'e çekildi. Pilotlara sezon içerisinde 8 motor kullanma hakkı verilecek ve her bir takım testler için en fazla 4 motor kullanabilecek. Eğer pilot 8 motorunu kullanır ve 9. motoru kullanmaya başlarsa, yeni motorla yarışa başladığı her yarış 10 grid pozisyonu cezası alacak. Güçlerin eşitlenmesi için 2009 öncesinde sadece Renault'un gelişimine izin verildi
Güvenlik Aracı
Artık güvenlik aracı periyodunda pit alanı açık olacak ve pilotlar ceza almadan yakıt ikmali yapabilecekler. Ancak pilotların pite hızlı dönmesini engellemek amacıyla Standart ECU kullanılarak pilotlara pite dönmeleri için minimum süre verilecek.

Güvenlik aracı piste çıktığında pilotlara direksiyondaki ekran aracılığı ile bu minimum süreleri bildirilecek. Eğer pilot pite belirtilen zamandan erken dönerse ceza verilecek


Yarış Öncesi Ağırlıklar
Sıralamaların ardından FIA, araçların ne kadar ağırlıkta yarışa başlayacaklarını açıklayacak ve pilotların yakıt yükleri seyircilere açıklanacak


Kaynak
 
- Yönetici düzenlemesi: :
lorddaedalus
Forum Ustası
Felipe Massa 3 Numarayı Aldı

FIA, yenilenmiş 2009 giriş listesini açıkladı ve listeye göre 3 takımda değişiklik var

Ferrari'de Felipe Massa ile Kimi Raikkonen'in numaraları değişti ve Massa daha önce açıklananın aksine 3 numarayı aldı.

Toro Rosso'da da Sebastien Bourdais 11 numara olurken takım arkadaşı Buemi 12 numara olacak.

FIA'nın yeni takım olarak gördüğü Brawn GP'de Button 20, Barrichello 21 numaranın sahibi olacak


2009 Takım-Pilot-Numara Listesi

1 Lewis HAMILTON (GB) VODAFONE McLAREN MERCEDES McLAREN MERCEDES
2 Heikki KOVALAINEN (FIN) VODAFONE McLAREN MERCEDES McLAREN MERCEDES

3 Felipe MASSA (BRA) * SCUDERIA FERRARI MARLBORO FERRARI
4 Kimi RÄIKKÖNEN (FIN) * SCUDERIA FERRARI MARLBORO FERRARI

5 Robert KUBICA (PL) BMW SAUBER F1 TEAM BMW SAUBER
6 Nick HEIDFELD (D) BMW SAUBER F1 TEAM BMW SAUBER

7 Fernando ALONSO (E) ING RENAULT F1 TEAM RENAULT
Nelson PIQUET (BR) ING RENAULT F1 TEAM RENAULT

9 Jarno TRULLI (I) PANASONIC TOYOTA RACING TOYOTA
10 Timo GLOCK (D) PANASONIC TOYOTA RACING TOYOTA

11 Sébastien BOURDAIS (F) * SCUDERIA TORO ROSSO STR FERRARI
12 Sébastien BUEMI (CH) * SCUDERIA TORO ROSSO STR FERRARI

14 Mark WEBBER (AUS) RED BULL RACING RBR RENAULT
15 Sebastian VETTEL (D) RED BULL RACING RBR RENAULT

16 Nico ROSBERG (D) AT&T WILLIAMS WILLIAMS TOYOTA
17 Kazuki NAKAJIMA (J) AT&T WILLIAMS WILLIAMS TOYOTA

18 Adrian SUTIL (D) FORCE INDIA F1 TEAM FORCE INDIA MERCEDES
19 Giancarlo FISICHELLA (I) FORCE INDIA F1 TEAM FORCE INDIA MERCEDES

20 Jenson BUTTON (GB) BRAWN GP FORMULA ONE TEAM BRAWN MERCEDES
21 Rubens BARRICHELLO (BR) BRAWN GP FORMULA ONE TEAM BRAWN MERCEDES

Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Red Bull Tartışmalı Difüzörlerin Yasal Olmadığını AçıkladıAvustralya Gp'sine az günler kala, Red Bull motor yarışları danışmanı Helmut Marko Toyota, Williams ve Brawn araçlarının difüzörlerinin yasal olmadığını açıkladı.

"Çift difüzöre sahipler ve bu onlara tur başı 0.5sn fazladan zaman kazandırıyor."

"Red Bull'unda içinde bulunduğu yedi takım birleşti ve yasal değil dedi." Bu sözlerde açılış yarışında resmi bir protestonun gelebilceği anlamına geliyor.

Söylediğine göre Renault ve Red Bull geçen yıl FIA ile benzer aerodinamik konseptlerin yasallığı üzerinde tartıştılar ve "o zaman olumsuz yanıt verilmişti."


Difüzör(arka kanat):rka kanat yol tutuş açısından gayet hayati bir parçadır.Yapısında malzeme olarak kompozit materyal kullanılır. Kaba tabiriyle "yere basma kuvveti" yaratır.

Arka kanat nasıl çalışır?

F1 otomobillerinde arka kanat downforce üretmeye yarar. Yani işlev olarak uçak kanatlarının tersidir. (Uçak kanatları upforce üretirler) F1 arka kanatları hem işlev olarak hem de şekil olarak uçak kanatlarının tersidir.
Otomobilin hareketiyle beraber, arka kanat üzerine gelen hava molekülleri, arka kanadın üst kısmından daha yavaş ve daha kalın geçerler, alt kısmından geçenler ise daha hızlı ve daha ince hareket ederler. (Çünkü üst kısımdan gelen moleküller, kenar denilen ana planyalara çarparlar), böylece açık ve net bir basınç farkı oluşur. (Fizikte akışkanlar kanununda hızı artan akışkanların basıncı azalır, hızı azalan akışkanların basıncı artar). Kısaca arka kanadın alt kısmında basınç ciddi bir şekilde azalır, üst tarafta da basınç çok ciddi olarak artar. Buna tekabülen arka tarafta net bir dikey kuvvet oluşur; ve bu kuvvet downforce dediğimiz olaydır ki bu kuvvet sürat arttıkça artar. Bunu anlamak için oldukça basit bir deney yapabilirsiniz. A4 kağıdının kısa iki ucundan tutup ağzınıza yaklaştırın ve üfleyin, kağıdın aşağıda olan alt kısmının yukarıya doğru hareket ettiğini göreceksiniz. Çünkü siz üstten üflüyorken, hava molekülleri hızlı hareket edip üst kısımdaki basıncı azaltıyorlar, buna karşın açık hava basıncı da alttan kaldırma uyguluyor. Bu oldukça klasik bir deneydir ama anlaşılması için işlevsel olabilir. Bu teknik hakikaten müthiş bir olaydır.


Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Formula 1'i Tanıyalım!!

DireksiyonFormula 1 pilotlarının karmaşık kontrolleri yönetmek için ya da küçük, gizli aletleri görmeye çalışmak için konsantrasyonundan ödün verecek kadar lükse sahip değildir. Bu yüzden modern Formula 1 araçları için kontroller ve ayar yapmak için gerekli olan aletler direksiyonun üzerine yerleştirilmiştir; pilot ve araç arasında hayati bir arabirimdir.

Formula 1 araçlarının erken dönemlerinde direksiyon doğrudan yol otomobillerinden alınmıştı. Onlar da tahtadan yapılıyordu (yarış eldiveni kullanmayı zorunlu hale getiriyor) ve bunun eksikliğinde dönüşlerde gerekli olan gücü azaltmak için mümkün olduğunca direksiyonun çapını büyük yapmaya yöneldiler. Araçların gelişimi de yavaş ilerliyordu ve kokpitler 1960'lar ve 1970'ler boyunca dardı, direksiyon daha küçük hale geldi, böylelikle daha fazla uygun alana sahip olundu.

Şu anda kullanılan pilotların parmaklarına mümkün olduğunca yakın daha iyi konsantre olmalarını sağlayan 'mandallı' sistemin atası olan yarı otomatik vites değişimi sistemi spora giriş yaptı. Direksiyon üzerinde yer alan ilk buton 'neutral' (spin anında boş vitese geçmeyi sağlıyor) oldu ve onu on board telsiz sistemi baş konuş takip etti.

Zaman devam ettikçe trend de devam etti. Gaz ve fren pedalı dışında birçok Formula 1 aracı direksiyonunda diğer kontrol üniteleri de yeraldı. Butonların kullanımı 'aç/kapat' fonksiyonu görevi görmeye başladı, pit alanında hız limitörünü devreye sokmak, dönerken bile birçok kurulumun fonksiyonlarını yönetmek, benzin karışımı ve hatta aracın önden arkaya doğru fren dağılımının kontrolü, yarış boyunca değişen hava koşullarını hesaplayarak pilotun bütün fonksiyonları değiştirmesine olanak sağlayan bir sistem halini aldı. Son olarak geçici süreliğine ekstra güç üreten KERS sisteminin Formula 1' girmesiyle birlikte bunu gücün yarış içerisinde kullanılmasını sağlayacak olan 'itme düğmesi' ve hareketli ön kanadın kontrolü için kullanılacak olan buton direksiyondaki yerini aldı.

Direksyonun üzerinde butonların dışında ayrıca çok fonksiyonlu LCD görüntü ekranı ve -gözle görülür- pilota kusursuz şekilde en iyi vites değişimi aralığını gösteren aşırı parlak 'vites yükseltme" ışıkları yeralır. Ayrıca yarış kontrolünün de pilot ile iletişim kurması zorunluluğu vardır, bu yüzden direksiyonda GPS sistemi mevcuttur. Bu gösterdeler üzerinde ikaz ışıkları vardır ve bu ışıklar pist üzerindeki görevlilerin bayraklarıyla ilgili renklerde yanarlar ve böylelikle pilotları pist üzerinde oluşan herhani bir kaza anında tehlikeye yaklaştıklarına dair uyarır.

Bütün Formula 1 araçlarının teknik anlamda en karmaşık yapısından birisi tekerleği direksiyon miline bağlayn snap on (kolayça çıkartılan) bağlantısı. Bu bağlantı yönlendirme kuvvetine çok dayanıklı olması gerekiyor fakat bununla birlikte araçla arasında elektriksel kontrol ve araca bağlantı sağlıyor. FIA teknik yönetmeliklerinde yeralan kuralda pilot araçtan beş saniye içinde çıkabilmek zorunda, (direksiyonun çıkarılması dışında başka birşey beklemeden) bu yüzden hızlı bir şekilde terketmek hayati önem taşıyor.

Formula 1 araçlarında şu anda güç destekli yönlendirme kullanılıyor, direksiyondan iletilmesi gereken kuvveti azaltıyor. Bu yöntem tasarımcılara direksiyon büyüklüğünün küçük tutulması konusunda yardımcı oluyor.


1- Pit alanı hız limitörü 13- Tanı

2- Diferansiyel + 14- Kanat açısı bilgi anahtarı

3- Motor itiş 15- Debriyaj

4- Vites yükseltme 16- Diferansiyel seçici anahtar

5- Çekiş kontrol + 17- Telsiz

6- Motor itiş kurulum anahtarı 18- Çekiş kontrol -

7- Debriyaj kolu 19- Vites düşürme

8- Çekiş kontrol 20- Motor freni

9- Tur içinde takım bilgisi 21- Diferansiyel -

10- Ateşleme 22- Nötr

11- Çok fonksiyonlu anahtar 23- Monitör sayfa değişimi

12- Lambda (kısa süreli seçenekte küçük değişiklikte opsiyon değerdeki değişim oranı)


Kinetik Enerji Dönüşüm Sistemi (KERS)


KERS nedir?
Kinetic Energy Recovery System'nin (Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi) baş harflerinden oluşur. Aracın frenleme esnasınsa ortaya çıkan ve kullanılmayan sıcaklığın cihaz sayesinde kinetik enerjiye dönüştürülmesidir. Saklanan ve güce dönüştürülen enerji ani hızlanmaya yardımcı olacak şekilde kullanılabilir
variator: Aralıksız şekilde vites oranını değiştirebilen mekanik güç transmisyon cihazı.

Neden KERS kullanılmaya başlandı?İki amacı var. Birincisi çevre dostluğunun gelişmesini desteklemek ve yol araçları ile ilgili teknolojinin Formula 1 yarışlarında da kullanılmasını sağlamak; ve ikinci olarak geçişi amaçlamak. Takip halindeki pilotlar ateşleme düğmesine bastığı anda öndeki aracı geçmesi için yardımcı olacakken lider durumdaki pilotta kaçmak için yine bu düğmeyi kullanabilecek. Kurallar dahilinde, cihazın kullanılmasında sınır olacak ve bu noktada taktik devreye girecek, KERS enerjisinin ne zaman ve nerede kullanılacağı önemli rol oynayacak.
Takımlar bu sistemi kullanmakta zorunlu değillerdir, Kers sisteminin araç ağırlığı 35 kg'dır. Formula 1 araçları pitte en az 605 kg olması zorunda(pilotla birlikte) Takımlar daha çok zayıf pilotları seçtikleri için 2009 yılında kers kullanmayan pilotların, kullananlara göre daha şanslı olacakları kesin.
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Ecclestone "Hamilton'u Bu Hale Getiren Mclaren"Son şampiyon Lewis Hamilton kendine has bir karakter değil ve bunun nedeni Mclaren Mercedes takımı.

Ecclestone, Mclaren'in pilotlarına ayrı bir kişi olmasına izin vermediğini ve markayı yansıtmalarını istediğini söyledi.

Ecclestone "O öne çıkan kişileri desteklemiyor." dedi.

Ecclestone Mclaren'in aksine Ferrari'nin pilotlarına kendisi gibi olmalarına izin verdiğini söyledi.

Ancak Ecclestone "Bu benim için böyle değil. Ben yaptığım her şeyi kendim ya da şirketim için yaptım. Yaptıklarımın başkası için iyi olacağını düşünerek yapmadım." dedi.


Piquet "Avustralya GP'de Brawn Favori"Nelson Piquet, Brawn GP'nin Avustralya GP'ye galibiyet favorisi olarka gitmesinin sürpriz olmadığını söyledi.

Piquet "Onlar 1 seneden bu yana aracı geliştiriyorlar bu yüzden onların hızlı olması oldukça normal."

"Onlar 2009 aracını geliştirmeye başlayan ilk takım oldular ve iyi iş çıkarttılar. Bu yüzden onları yenmek zor olacak. Brawn hızlı, Ferrari de hızlı ve bunların dışında kimin onlara yakın olacağını söylemek güç." dedi.

Piquet Renault'un şu anda nerede olduğunu tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. Piquet "Bunu söylemek zor. Ne kadar hızlı olduğumuz biraz gizem. Önde mi olacağız yoksa orta grupta mı olacağız bunu söylemek zor. Umarım aracımız iyi olur."

"Dürüst olmak gerekirse gittikçe daha da iyi oluyor. Ancak tüm takımlar için durum aynı. Gizemli şey diğer takımlardan daha hızlı iyileşmek ve bu kolay bir şey değil."

"Herkesin Avustralya'ya geliştirmeler ile geleceğini biliyorum. " dedi.

Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Red Bull "Yasal Olmayan" Brawn Aracını Protesto Edecek

Red Bull Racing, Brawn GP'nin difüzörünün Avustralya'da onay alması halinde takımı protesto edeceklerini duyurduKış testleri önce Williams ve Toyota'nın difüzör tasarımlarını şikayet ile başlamış, ardından Brawn GP'nin BGP001 aracının çift bölümlü difüzör tasarımı ile daha da alevlenmişti.

Avustralya Gp'sine sayılı günler kala, Red Bull motor yarışları danışmanı Helmut Marko Toyota, Williams ve Brawn araçlarının difüzörlerinin yasal olmadığını açıkladı.

"Çift difüzöre sahipler ve bu onlara tur başı 0.5sn fazladan zaman kazandırıyor."

"Red Bull'unda içinde bulunduğu yedi takım birleşti ve yasal değil dedi." Bu sözlerde açılış yarışında resmi bir protestonun gelebilceği anlamına geliyor.

Söylediğine göre Renault ve Red Bull geçen yıl FIA ile benzer aerodinamik konseptlerin yasallığı üzerinde tartıştılar ve "o zaman olumsuz yanıt verilmişti."

FIA Başkanı Max Mosley, aldıklarır şikayetlerin ardından bu konunun Avustralya'da çözülebileceğini söylemişti.

Daha önceden BGP 001'in Teknik Analizi'nde de Brawn GP'nin aracının difüzörünün çift katmanlı olduğunu ve aracın difüzör sayesinde önemli downforce kazandığını söylemiştik

Brawn GP difüzörü hakkında henüz hiç yorum yaomadı ancak Barrichello bu sorunu pek önemsemediğini söyledi

Barrichello "Biz kitabı farklı okuduk ve sonuç herkes tarafından görünüyor." dedi.


Ecclestone "Fransa GP'nin Geleceği Garanti Değil

Bernie Ecclestone, Fransa GP'nin 2011 yılında takvime geri dönmesinin garanti olmadığını söyledi.

Magny Cours'ta yarış yapılmayacağının açıklanmasının ardından yetkililer başka bir pisti devreye sokmaya çalışıyorlar.

Flins-Les-Mureaux'da yeni bir pist için çalışmalar başladı ve Fransız yetkililer umutlarını buraya bağladılar.

Ecclestone "Hâlâ bu bölümde yaşayan insanlar ve belediya başkanı tarafından yapılan protestolar var."

"Ancak Başbakan bunu destekliyor ve en önemlisi de bu." dedi.


Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Massa "Asıl Rakibimiz, Küllerinden Doğan, Brawn"

Felipe Massa, sezon açılışı Avustralya GP'de galibiyet yolunda rakiplerinin Brawn GP olacağını söyledi.


Brawn GP'nin yeni arabası testlere çıkması ile zaman tablosunun tepesinde yer almayı başarmış ve dikkatleri üzerine çekmişti.

Massa, Button ve Barrichello'nun testlerde gösterdiği performansın ilk yarışta da devam edeceğini düşünüyor.

Massa "Son test seanslarına bakarsak kesinlikle Brawn GP asıl rakibimiz. Brawn GP'nin küllerinden var olduğunu ve herkesten 1 sn hızlı olduğunu gördük." dedi.

Brawn GP tehlikesine rağmen Massa Ferrari'nin F60'ta gösterdiği gelişimden memnun.

Massa "Aracımız rekabetçi, hızlı ve istikrarlı. Bir kaç yarış simulasyonu yapabildik ve araçta sorun yaşamadık. Şampiyonaya başlangıca hazırız ve umarım önceki senelerde olduğu kadar rekabetçi oluruz." dedi.

Massa ayrıca Mclaren'in performansını gizlediğini düşünmüyor.

Massa "Bir çok kişi testlerin yarış hafta sonu kadar önemli olmadığını söylüyor, bu doğru ancak her zaman arkadaysanız bu işlerin iyi gitmediğini gösterir." dedi
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Red Bull'da Coulthard Sürprizi

David Coulthard, sezonun ilk bir kaç yarışında eğer şu anki yarış pilotlarından biri direksiyona geçemezse sürpriz bir şekilde Formula 1'e geri dönüş için çağırılabilir.


Red Bull Racing, yedek pilotluk için Brendon Hartley ile anlaşma imzalamayı umuyordu ama Yeni Zelandalı genç pilot, gerekli olan süper lisansı henüz alamadı.

Hartley ile ilgili bu durumun gelecek bir kaç hafta içinde çözülmesini uman takım, önümüzdeki bir kaç yarışta Coulthard'ın bu görev için kullnabilmeyi düşünüyor.

Coulthard, geçen senenin sonunda Formula 1 yarış pilotluğundan emekli olmuş ve takım içinde danışman olarak görev almaya başlamıştı, ayrıca BBC'de de yorumculuk yapıyor.


FIA, Albert Park Pit Yolu Hız Sınırını Arttırdı

FIA, Avustralya GP'de araçların pit yolundan geçiş hızlarında sınırı arttırdı.

Geçen sene araçlar, Melbourne'de yarışta 80 km/s hızla sınırlandırılmıştı.

2009'da ise yarış sırasında plotlar pit yoludnan 100 km/sa ile geçebilecek. Bununla birlikte diğer resmi seansların tamamında 60 km/sa hız sınırı aynı kalıyor
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Fisichella, İlk Yarışlarda Puan Beklemiyor

Giancarlo Fisichella, Force India için bu haftasonu 2009 sezonuna zor bir başlangıç beklentisinde


Silverstone kökenli takım, McLaren ve Mercedes ile işbirlikleri nedeniyle bu sezondan umulu olmakla birlikte 2009 hazırlıklarında kış testleri kısa kalmıştı.

Yeni bir şasi ve KERS, başlangıçtaki deniz aşırı yarışların bitimine kadar programlarında yer almıyor ve Fisichella, Melbourne'de çok zor bir başlangıç tahmin ediyor.

Fisichella: "Çok az test yaptık, bu yüzden amacımız iyi bir kalkış yapmak, kazadan uzak durmak ve finişe ulaşmak"

İtalyan pilot, yarış öncesindeki Cuma anttenmanlarında Force India'nın pek gelişim kaydetmesini de beklemiyor.

Fisichella: "Cuma günleri yarışlara hazırlanmak ve iyi ayar yapmak için çok sıkı çalışıyor olacağız"

"Hislerim, sezonun sonlarında puan alma konumunda olacakken Avustralya'da daha çok dayanıklılık üzerine konsantre olmamız gerekecek"

Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Teknik Analiz: 2009 McLaren MP4-24 - Kesik Arka TabanMcLaren 2009 için tamamen yeni bazı şeyler denedi bunun en güzel örneği alt tahtanın arka lastiklerin hemen önünde bulunan bölümünün kesilmiş olması. Tek bir geniş difüzörün içine doğru arka karoserin tamamının etkinliğinden yararlanarak arka difüzörün etkinliğini artırmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Delta yapılı kesilmiş bölüm düşük basınç üretiyor ve yüksek oranda daha fazla havayı çekerek difüzörü destekliyor. Bu çözüm 2009 yılı kuralları çerçevesinde herhangi bir sorun teşkil etmiyor çünkü karoser üzerinde ekstra bir kanatçık kullanılmıyor, bununla birlikte alt tahta asıl özelliğini kaybetmiyor. Çözümün McLaren'in hesaplarını ileri doğru götürüp götürmeyeceğini ya da genel downforce eksikliğine reaksiyonunu göreceğiz.
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Toro Rosso Ferrari Motorundan Memnun

Toro Rosso Patronu Dietrich Mateshitz, Faenza kökenli takımı için yeni bir motor tedarikçisi arama gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi2006'da Cosworth motoru kullanmalarının ardından takım, Red Bull'un istememesinin ardından Ferrari motoru kullanmaya başlamıştı.

Toro Rosso takımı böylece 2009'da Ferrari motoru ile 3. senesini geçirecek.

La Gazetta Della Sport'a konuşan Mateschitz "Özel bir İtalyan takımına Ferrari'den daha iyi kim motor sağlayabilir." dedi.

 
lorddaedalus
Forum Ustası
Brawn Ferrari'ye Savaş Açıyor!

Ferrari'den ayrılalı henüz 2 sene olmasına rağmen Ross Brawn, eski takımına karşı savaş açtı54 yaşındaki İngiliz, Ferrari ile bir çok şampiyonluk kazandı ve şu anda eski Honda takımını satın alarak başına geçti.

Red Bull, BMW ve Ferrari gibi takımların Brawn GP'nin difüzör tasarımını protesto etmeye hazırlanmasının ardından Brawn bunlara ateş püskürdü.

Brawn "Ferrari kendilerinden hızlı olduğumuz için uyandı."

"Bu suçlamalar bu fikri bulamayan takımlardan geldi ve onlar şu anda kızgınlar."

"Kuralları okuyanlar için yaptığımız oldukça açık." dedi.

Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Son Dakika: BMW Difüzörleri Protesyoya Hazırlanıyor!

BMW Motorsporları Sorumlusu Mario Theissen, Williams, Toyota fe Brawn GP'nin difüzör tasarımlarına karşı protestonun çok yakın zamanda yapılacağını söylediÜç takımın difüzörleri ile ilgili tartışmaların ortasında Theissen, takımının bu konuda şikayette bulunacağını doğruladı.

Theissen: "Üç takıma birden bir prostoda bulunacağız. Protestomuzu hazırlıyoruz ve neler olacağını göreceğiz"

"Neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar vermek benim işim değil. Ama bana göre kuralları kesinlikle farklı yorumlama var ve mümkün olduğunca kısa sürede açıklığa kavuşturulması lazım"

Anlaşılan o ki Red Bull Racing, Ferrari ve Renault da bu protestoya katılacak ve protesto ile ilgili bu dört takımın temsilcileri Renault'un motorize evinde (motorhome) bu öğleden sonra toplandı.

Theissen, difüzörlerle ilgili protestonun ilk yarışın hemen öncesinde yapılmasının ideal olmadığını ama alternatifin bulunmadığını kabul etti.

Theissen: "Kesinlike olağandışı bir durum. Ama belli kaidelerde gelecekte kaçınılımazdı. Bu fırsatı değerlendirmemizin nedeni bu ve bana göre bu yolu izlemek amormal değil."

Bununla birlikte eğer difüzör tasarımlar yasal olarak açıklanırsa BMW Sauber'in F1.09'a uygulamak üzere beklettiği bir tasarımın bulunduğuna inanılıyor.

Theissen, diğer akımların bu difüzör tasarımlarını kopyalasa bile üç takımın yine de bi r avantaja sahip olacağını düşünüyor.

Theissen: "Her tür gelişimi yapıyoruz. Bunun ne kadar faydası olacağı ynünde bir fikrimiz var ama bunu gelecek yarış Malezya'da kullanamayız"

"Biraz hazırlık zamanına ihtiyacı var ve diğer üç takımın şu anda olduğu yerde son bulmayacaktır. Bir gelişim yarışına dönebilir ve bize göre yer etkili araçlarla sonuçlanabiliriz"Massa: "Difüzör Kuralı Açıklığa Kavuşmalı"

Felipe Massa, takımların Brawn GP, Williams ve Toyota'nın araçlarının yasallığı ile ilgili soruşturma açılmasını istemenin doğru olduğunu çünkü kuralların aydınlatılması için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Massa: "Bana göre bu şeylerin açıklığa kavuşması gerekiyor. Şimdi, (difüzör tasarımlarının) yasal olup olmadığı kesin değil, bu yüzden FIA'nın kararının ne olacağını bekleyip göreceğiz. Ama %100 açıklığa kavuşturulmalı"

Şampiyonun belirlenmesi ile ilgili kuralda geri dönüşün ardından 1 hafta sonra protesto beklentileri, sezonun başlangıcına gölge düşürüyor ve Ferrari pilotları Massa ve Raikkonen, bu durumun iyi olmadığını belirtiyor.

Raikkonen: "Benim yarışmamı değiştirmez ama Formula 1 için bu tip farklı hikayelerle sezona başlanması iyi değil. Eğer kuralları değiştirirseniz, kış boyunca değişmiş olmalıdır, sezonun başlangıcına bir iki hafta kala değil"

"Difüzörlerle ilgili olarak bu her zaman olabilir. SEzon için bazı parçalarda da olabilir, yani yarışmanın bir parçası bu ve neler olacağını göreceğiz"

Ferrari'dem aerodinami şefi Nikolas Tombazis ise bahsi geçen üç takımın, difüzörleri sayesinde avantaj kazandıklarında şüphe duymuyor.

Tombazis: "Bazı rakiplerimiz tarafından tasarlanmış çözümlerin yasallığından güçlü süphelerim var. Bu şüphelerin ilk yarış öncesinde açıklığa kavuşmasını umuyorum"

"Bu kurallar çerçevesinde bile difüzör hâlâ aracın en çok performans elde ettiği parçalarından biri. Bunun nedeni, alçak basınç elde etmek için aracın altına destek veriyor."

"Mutlak şartlarda basınç seviyeleri, örneğin bir kanadın altındaki kadar düşüktür. Bununla birlikte kanadınki, daha küçük bir yüzeye uygulanır. Difüzör o kadar düşük basınçlara sahip olmaz ama çok büyük bir yüzeyde toplam yükün biyük bir yüzdesini yaratır"

"Bunun üstüne kuralların belli parçalara zorlamasıyla birlikte eğer o alanlarda avantaj sağlamanın bir yolunu bulursanız, avantaj elde edersiniz"

Brawn GP'nin rekabetçiliğinin difüzörü kullanıp kullanmamasına bağlı olmasına rağmen Massa, testlerdeki derecelerinin ardından onlardan yine de güçlü bir performans beliyor.

Massa: "Şüphesiz testlerde gerçekten güçlüydüler. Eğer testlerdekine benzer bir araçları olursa, şüphe yok ki burada güçlü olacaklar. Ama hesaba katılacak zaman, şu an. Şimdi, yarış zamanı. Bekleyip göreceğiz"
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Ecclestone: "2010 İçin Üç Yeni Takım BelliBernie Ecclestone'ye göre 2010 DÜnya Şampiyonası'na giriş için 3 yeni takımın doğrulandığını söyledi.

Muhtemelen yakın zamanda FIA'nın açıkladığı bütçe sınırı kapsamında AP haber ajansına konuşan F1 CEO Bernie Ecclestone, griddeki araçları 26'ya çıkacağını söyledi.

Bay E, değiştirilmiş adıyla Amerikan takımı USGPE'nin dışındakilerin adını vermedi.yen Ecclestoen, dışıHe did not

Ecclestone: "Doğrulanan bir çok insna var"

Bununla birlikte Ecclestone, galibiyet sayısının şampiyonu belirleyeceği sistemin tekrar teklif edilmedne önce FIA'nın takımlarla değerlendirmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen yönetim kurulu sözcüsünü de yalanladı.

Ecclestone: "Bunu kimseyle görüşmenin gereği yok. Kuralları sağlamak, şampiynaya girmelerinden öncedir. İşin şekli budur"

Ecclestone ayrıca şu an geçerlio lan 10-8-6... sisteminin tamamıyla delilik olduğunu da yineledi.
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Hamilton, Mclaren Sözlerine Açıklık Getirdi

Lewis Hamilton, İngiliz medyasının kendi yorumları hakkında yaptığı haberlere açıklık getirdi.

Hamilton, Melbourne'de yaptığı bir açıklamada rakip takımların önerilerini dinleyebileceğini söylemişti.

Ancak konuya açıklık getirmek isteyen Hamilton "Olduğum yerde mutluyum."

"Bu spekülasyonun bir temeli yok. Tek söylediğim diğer takımların sizinle ilgilenmesinin iyi olacağıydı. İstendiğini bilmek güzel bir şey."

"Ben dürüst olmak gerekirse kariyerimi Mclaren'de görmek istiyorum. Burası ailem gibi. Şu anda buradayım ve burada mutluyum." dedi.
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Ve Difüzör Protestosu Çekildi


Ferrari, Renault ve Red Bull Racing, difüzörlerle ilgili protestosunu yaptı, BMW Sauber'in bu konudaki benzer şikayeti, teknik ayrıntı nedeniyle reddedildi.

Yoğun tartışmaların ardından Perşembe gecesi FIA; Ferrari, Renault ve Red Bull Racing'in yasal şikayetlerini yarış hakemlerine ilettiğini açıkladı.

Protesto, Brawn GP, Toyota ve Williams'a karşı difüzör tasarımları ile ilgili çekildi.

BMW Sauber de şikayette bulundu ama anlaşılan o ki takım, gerekli evrakları zamanında yetiştiremedi ve bu yüzden hakemler de protestoyu reddetti.

FIA hakemleri, durumu görüşmek üzere Williams, Toyota ve Brawn GP'nin temsilcilerini çağırdı. Bu toplantının ardından, Perşembe gecesi hakemlerin bu mesele ile ilgili bir karar alması bekleniyor.

Hakemlerin kararı ne olursa olsun kaybeden tarafın konuyu temyize götürmesi de bekleniyor.

Perşembe gecesi konuşan Toyota Başkanı John Howett, hakemlerin takımlarına ait difüzörü onaylayacağından şüphe etmyior.

Howett: "Bildiğim kadarıyla motor yarışlarında herkesin protesto etmeye hakkı var ve bu konuda bir mesele yok. Sportif kuralar dahilinde, esas kurallar dahilinde ve bizimle ilgili olduğu kadarıyla kurallar üzerinde çalıştık ve (kuralları) doğru bir şekilde yorumladımıza çok inanıyoruz"

"FIA teknik departmanı ile müzakere sürecini kullandık ve yorumlamamızı onaylamalarından tatmin olduk. Şimdi ise hakemlerin ve son mahkemenin vereceği kararı bekliyoruz"


Brawn GP İlk Sponsorunu Açıkladı

Brawn GP, 2009 sezonunda kıyafet firması olan Henri Lloyd'un takımın sponsorlarından birisi olduğunu açıkladı.

Kış testlerinde beyaz ve sponsorsuz bir araçla piste çıkan Brawn GP'de 2009 sezonu yarışlarında Lloyd firmasının logoları yer alacak.


Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
Brawn GP'nin İlk Sponsoru Henri Lloyd, 2.si İse Virgin Oluyor!Brawn GP, 2009 sezonunda kıyafet firması olan Henri Lloyd'un takımın sponsorlarından birisi olduğunu açıkladı.

Kış testlerinde beyaz ve sponsorsuz bir araçla piste çıkan Brawn GP'de 2009 sezonu yarışlarında Lloyd firmasının logoları yer alacak.

----

Sir Richard Branson'un şirketi Virgin Group da Brawn GP takımının sponsoru olacağını duyurdu.

Times gazetesinin haberine göre Branson Brawn GP ile yeni anlaşmayı yarın duyuracak.

Virgin daha önceden Honda Racing'in satın alınması zamanında spekülasyonlarda yer almış ancak Branson yaptığı açıklamada ciddi olarak Formula 1'e giriş için çok fazla değişiklik gerektiğini söylemişti.

Kaynak
 
lorddaedalus
Forum Ustası
FIA Difüzörleri OnayladıBrawn GP, Williams ve Toyota takımları Avustralya GP öncesinde yarış hakemlerinden yarışma onayı aldılar.

Hakemler ve bazı takımlardan kişilerin katıldığı 4 saatlik toplantının ardından FIA, hakemlerin araçların yassal olduğuna inandıkları yönünde açıklama yaptı.

Ferrari, Red Bull ve Renault bu 3 rakibine karşı, difüzörleri nedeniyle protestoda bulundular. BMW Sauber de protestoda bulunacaktı ancak belgeleri zamanında yetiştiremedi.

Protestoda bulunan takımların hakemlerin kararını temyize götürecekleri tahmin ediliyor. Böyle bir toplantı ise en erken Malezya GP'den sonra yapılabilir.


Brawn, Difüzörlerin Onay Almasından Dolayı MutluRoss Brawn, difüzör tasarımlarının onay almasının ardından artık Avustralya GP hazırlıklarına yoğunlaşabilecekleri için mutlu olduğunu söyledi.

Sezon başlangıcı öncesi Formula 1'de difüzör krizi patlak verdi ancak bugün yarış hakemleri en azından şimdilik tartışmalara son noktayı koydu.

Brawn "Elimizden gelenin en iyisini yapacağız! Nerede olacağımızı bilmiyorum. Melbourne geldiğimizden bu yana 24 saat içerisinde çalışmalarımız çok etkilendi ve takımlar protesto yapacaklarını doğruladılar ve inceleme bittikten sonra artık bir şey yapamazlar."

"Bu yüzden zor ir dönem geçirdik be önümüzdeki günlerde umarım araçtan en iyi performansı çıkarmaya odaklanabiliriz." dedi.

Ancak bu tartışma sonlanacağa benzemiyor çünkü Ferrari, Red Bull ve Renault takımları temyize gideceklerini duyurdular.

Brawn "Açıkçası buraya geldiğimizde biz difüzörümüzün kurallar dahilinde olduğunu hissediyorduk ve hakemler bizim bakış açımızı kabul ettiler."

"Rakiplerimizin FIA Teknik departmanı ile olan mücadelesine saygı duyuyoruz ancak biz hakemlerin difüzörlerimizin tamamen teknik kurallar çerçevesinde yapıldığını anladıklarını düşünüyoruz."

"Ben olayın kapandığını düşünmek istiyorum ancak bu karar benim değil. Umarız bu harika olacak sezonu mahvetmez." dedi.

Bu hafta sonu için favori gösterilen aracın sahibi olan Brawn erken konuşmaktan kaçınıyor.

Brawn "Benim açıkçası bir fikrim yok. Testlerdeki performansımızdan memnunduk. Pilotlarımız araç konusunda oldukça heyecanlılar."

"Ancak yarışmadan önce ne olacağını bilemezsiniz. Yarın da ne olacağını bilemezsiniz çünkü takımlar cuma günleri farklı yakıtlar ile çıkıyorlar ve herkes sezon içerisinde 8 motor kullanabilecek. Böyle olunca cuma günleri motoru nasıl kullanabiliriz? Bir çok değişken var."

"Cumartesi öğleden sonra olmadan hiçbirimiz tam olarak nerede olduğumuzu bilemeyeceğiz. O zaman gerçek kontrol zamanı olacak ve en önemlisi pazar günü yarışta. Ancak ben araçtan çok memnunum. Özellikle koşulları dikkate alırsak çok iyi iş çıkarttık." dedi


Kaynak
 
Üst