gavat nedir

Durum
Yanıtlara kapalı.
PatRoN.SanDoKaN
Forum Ustası
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.

Arkadaşlar şabanın 1 filminde duydum gavat kelimesini (davaro), habire bir birine diyolar...

Google'a yazdım herkes kafasına göre 1 şey yazmış..

Bu kelime nedir? İlk kes duyuyorum :confused:

sünetsiz birine mi deniyordu ? Eğer çok kötü 1 şeyse affeedin. :yinyang:

ersan.
En Geyik Üye
gavat aslında pe..venk demek değildir pe..venk kadın tüccarı anlamına gelir kadın pazarlayıcı gavat aslında kendi anasını bacısını kızını pazarlayana denen çok kötü anlamlı bir kelimedir bu yüzden uzak durulması gereken şakaylan bile olsa söylenmemesi gereken
bir kelimedir. bunu ben böyle bilirim çevremdeki insanlar yani muhabbeti açılan heryerdeki insanlarda böyle biliyor.

pe..vengin bir gelişmiş versiyonudur yani :):)

- Yönetici düzenlemesi: :
lordvider
Forum Kalfası
gavat aslında pe..venk demek değildir pe..venk kadın tüccarı anlamına gelir kadın pazarlayıcı gavat aslında kendi anasını bacısını kızını pazarlayana denen çok kötü anlamlı bir kelimedir bu yüzden uzak durulması gereken şakaylan bile olsa söylenmemesi gereken
bir kelimedir. bunu ben böyle bilirim çevremdeki insanlar yani muhabbeti açılan heryerdeki insanlarda böyle biliyor.

pe..vengin bir gelişmiş versiyonudur yani :):)
Bende bu şekilde biliyorum

intelligence
Banned
Erzincanda memurluk yapıyordum.
O zaman Rahmetli Recep Yazıcıoğlu oranın valisiydi.
Garibanları evlendirme gibi bir misyon üstlenmişti.
Bir gün televizyon izliyordum:
Recep yazıcıoğlu köyleri geziyordu.
Bir çobana rast gedi.
Çoban biraz safçaydı.
Biraz muhabbetin ardından çoban , Validen bir istekte bulundu.
Vali Beğ bi gavatlıhta bize yapsanda evlensek artık :D:D

t-shirt
Forum Ustası
gavat günümüzde p*zvnk sözcüğünün eş anlamlısı olarak kullanıyor... ancak tarihi ne kadar doğru bilmiyorum ama tarihcimiz anlatmıştı çok ciddi şekilde... gavat(kavat) bir hükümdarın adı diye... iranda yaşıyor... bir adam ortaya çıkıp herşey toplumun ortak malı olmalıdır diye bir laf atıyor ( kadınlar dahil...) burdan bu pzvnk oluyo sanırım... gavat da ordan destek verdiği için gavat sözcüğü günümzde bizde de kullanılıyor diye anlatmıştı...

wikipediada var olan bilgiye göre ise :
Dilimizde "karısının zina yapmasına izin veren kişi" anlamında kullanılır. Oysa ki tarihi bambaşkadır. Kavatlar 528 yılından itibaren İran hükümdarlığı yapmış bir soyun adıdır. Onların zamanında tanrı tanımaz zerdüşt rahipleri krallardan daha katı, zalim ve güçlüdürler. Bu zulümden bıkan halkın arasından Mazdak adlı bir kahraman çıkar, Kavat ailesinin de desteğini alarak dini ve toplumsal alanda devrim sayılacak değişimler yaşanır. Buna göre kadın ve erkek dini ve adli yönden eşit kabul edilecektir. Fakat iktidarlarını tehlikede gören zerdüşt rahipleri türlü dolaplarla Mazdek'i ve Kavatları yok etmiş ve onlara türlü türlü iftiralarda bulunmuşlardır. Eşitlikçi Kavatlar ahlaksızlık sembolü yapılmıştır. Mollalar tarafından Anadolu'ya taşınan bu anlayış dilimize de bu şekilde yerleşmiştir.

bu şekilde bir açıklama var... sanırım yakın şeyler... ancak tam olarak araştırılması güzel olur kesinlikle...

..:KING::..
Forum Ustası
erzincanda memurluk yapıyordum.
O zaman rahmetli recep yazıcıoğlu oranın valisiydi.
Garibanları evlendirme gibi bir misyon üstlenmişti.
Bir gün televizyon izliyordum:
Recep yazıcıoğlu köyleri geziyordu.
Bir çobana rast gedi.
çoban biraz safçaydı.
Biraz muhabbetin ardından çoban , validen bir istekte bulundu.
Vali beğ bi gavatlıhta bize yapsanda evlensek artık :d:d
:D:D:D:D:D:Dd

nedlloyd
Çırak
pezevenk demektir. pezevenk ise babil de yılın belli bir zamanında yalnız kadın din görevlilerinin bulunduğu bir tapınakta o dönemin hükümdarının onlarla birlikte olmak için gittiği zaman kapıda bekleyen bekçilere verilen isimdir. doğru telaffuzu şuna benziyordu pehlüzenk.
Murat Bardakçı dan alıntıdır.

iynx.Forever
En Agresif Üye
gavat günümüzde p*zvnk sözcüğünün eş anlamlısı olarak kullanıyor... ancak tarihi ne kadar doğru bilmiyorum ama tarihcimiz anlatmıştı çok ciddi şekilde... gavat(kavat) bir hükümdarın adı diye... iranda yaşıyor... bir adam ortaya çıkıp herşey toplumun ortak malı olmalıdır diye bir laf atıyor ( kadınlar dahil...) burdan bu pzvnk oluyo sanırım... gavat da ordan destek verdiği için gavat sözcüğü günümzde bizde de kullanılıyor diye anlatmıştı...

wikipediada var olan bilgiye göre ise :
Dilimizde "karısının zina yapmasına izin veren kişi" anlamında kullanılır. Oysa ki tarihi bambaşkadır. Kavatlar 528 yılından itibaren İran hükümdarlığı yapmış bir soyun adıdır. Onların zamanında tanrı tanımaz zerdüşt rahipleri krallardan daha katı, zalim ve güçlüdürler. Bu zulümden bıkan halkın arasından Mazdak adlı bir kahraman çıkar, Kavat ailesinin de desteğini alarak dini ve toplumsal alanda devrim sayılacak değişimler yaşanır. Buna göre kadın ve erkek dini ve adli yönden eşit kabul edilecektir. Fakat iktidarlarını tehlikede gören zerdüşt rahipleri türlü dolaplarla Mazdek'i ve Kavatları yok etmiş ve onlara türlü türlü iftiralarda bulunmuşlardır. Eşitlikçi Kavatlar ahlaksızlık sembolü yapılmıştır. Mollalar tarafından Anadolu'ya taşınan bu anlayış dilimize de bu şekilde yerleşmiştir.

bu şekilde bir açıklama var... sanırım yakın şeyler... ancak tam olarak araştırılması güzel olur kesinlikle...

amcam ilk komünist yani?? xD

Durum
Yanıtlara kapalı.