Geçmişe yolculuk 11

 1. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,149
  Beğeni:
  3,451
  Yelpaze veya haftalık aile dergisi Hayat, Ses mecmuaları, artist dergisi Pazar alınır, yerli yabancı magazin haberleri bu dergilerden takip edilirdi.
  [​IMG]
  Haftalık Hayat dergisi her eve girer,
  [​IMG]
  adeta Alman Stern dergisi gibi muamele görürdü, hatta Hayat dergilerini ciltletenler bile olurdu.
  Bilhassa ortada iki sayfa basılan tablo resimleri merakla beklenir koleksiyon gibi biriktirilir, çerçeveletilip tablo niyetine duvarlara da asılırdı.

  Berberlerde traş için beklerken sehba üzerinde aylardır durmaktan sayfa köşeleri içine kıvrılmış vaziyette siyasi mizah gazetesi Akbaba, mutlaka bir kez daha elden geçirilir, bazı müşteriler berbere "yaa şunun yeni sayısını al artık" diye takılırlardı.

  Perşembe günleri çıkan, önceleri 50 Kuruş, 1960'larda 100 Kuruş fiyatlı dergide, son derece manalı, güçlü politik, estetik karikatürler, hikayeler, anılar, çizgi romanlar, az sayıda reklam olurdu.

  [​IMG]
  PAZAR Dergisi, (PAZAR GAZETESİ)

  Yeşilçam artistler4inin boy gösterdiği büyük boy fotoğraflarının yer aldığı Türkiyenin tek erkek dergisiydi. Hemen hemen her hafta Özcan Tekgül, Melek Görgün, Feri Cansel, Figen Han, Arzu Okay, Mine Mutlu, Seher Şeniz fotoğraflarına, posterlerine rastlardınız.
  Dergide poz poz fotoğrafları çıkan zaten kısa sürede ya ünlü olurdu, ünlüyse filmi iyi gişe yapardı.
  Elif Pektaş, Yeşim Yükselen, Oya Peri, Zerrin Egeliler, Dilber Ay, Ceyda Karahan, Gülgün Erdem, gibi daha bir çok yıldız, erotik pozlarıyla derginin sayfalarında yer alırlardı.

  Maçlarda erotik artist fotoğraflarıyla, magazin haberleriyle dolu Pazar Dergisi okunur, sonra da betona yayıp üzerine oturulur, hava güneşliyse sayfalarından kıvırıp şapka yapan da olurdu.

  PAZAR 1971 de 100 Kuruş, sonraları 250 Kuruş ve Beş TL fiyatla satılırdı.

  [​IMG]


  Bir bir kapanan dergiler, yerlerini müptelası olunan cep foto romanlarına bıraktı.
  1970'lerin ilk yıllarında seks Ansiklopedisi Eros yayın hayatına girdi.

  Büyüklere sorulamayan cinsel durumlar bu dergiden bilimsel yolla öğrenilmeye çalışıldı.  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Türkiye'de Playboy, Penthaus, Lui, Playman gibi erotik dergiler yoktu, daha doğrusu erkeklere yönelik dergi eksikliği duyuluyordu. Kamil Sükün 70'li yılların ortasında ilk erkek dergisi Adam'ı çıkarttı.

  Derginin kağıt kalitesi yabancı dergiler kadar mükemmel olmasa da hazırlanışı bakımından hiç bir fedakarlıktan kaçınılmıyordu. Seçilen modeller arasında ya Playboy'dan önce Adam dergisine ya da Adam dergisine poz verdikten sonra Playboy'da boy gösterenler olmuştu.

  Kamil Şükun tarafından çekilen fotoğraflar için yabancı çekim asistanı eşliğinde çalışılır, saç, makyaj, giysi seçimi, mekan konusunda yine sahasında uzman yabancılar görev alırdı. Markalı kostümlerle yapılan özel çekimler, ayın yıldızları ile sergilenen sayfalar ses getirirdi.

  Derginin satış fiyatı 10 TL idi ve 1975, 1976 gibi yıllarda bu maliyetle bunları yapabilmek zordu, masraflıydı. Dergiler 9-10-13 derken birbirini takip etti.

  Killing foto romanı ve büyük boy poster veren "SON" Gazetesi alınabilir fiyatıyla tezgahları kapladı. Parfüm kokulu gazeteler bile basıldı. Önce ABC sonra 1980 lere gelindiğinde 100 TL fiyatlı "Modern Gazete" çıktıysa da ömrü uzun soluklu olmadı.
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  60,676
  Beğeni:
  4,860
  [​IMG]  Bu sayıyı hatırlıyorum :D
   
  • Beğen Beğen x 1
  #2
Yükleniyor...