Gençler

ESTERGON
Genel Moderator
Gençler

Gençler, Türkiye' de adet haline gelmiş göstermelik işlerden kaçının.

Sırf 'üniversite bitirdi' desinler diye, ananız babanız 'Amerika'da mastır yaptı' diye öğünebilsin diye yükseköğrenime gitmeyin. Sonunda ancak kendinizi kandırırsınız.
Temel gayeleriniz, kendinizin ufak çıkarları ötesinde, kendiniz dışında, bu ülke, bu ulus, Türk dünyası, Avrasya, insanlık için olsun. Yüksek hedefleriniz için çalışın. O zaman, kendi durumunuz da kendiliğinden düzelecektir.

Maddiyat ile maneviyatı dengeleyin. Formülünüz 'bilim' + 'gönül' dür. Bu iki kanadın biri eksik olursa ne kendinize ne de insanlığa hayrınız dokunur.

Gündelik, siyaset , çıkar grupları, dışardan güdümlü gizli veya açık 'cemiyet'lerden uzak durun.

Atatürk'ün dediklerini bol bol okuyun, onları işte bu günler için demiş, yazmış. Türkiye'nin şerefli, refahlı, itibarlı ve bağımsız geleceği için Atatürk yolumuzu çizmiştir.

Dış ülkelerden, onların yerli kuyruklarından medet ummayın. Gayeleri bize yardımcı olmak değil, Türk adını tarihten silmektir.

Dünyanın neresinde olursanız olun, kimliğinizi, Türk dilini, Türk tarih bilincini, binlerce yıllık geleneğini kaybetmeyin. Dış ülkelerde ne kadar kimliğinizi korursanız yabancılar da size o kadar itibar edecektir.

Başkasını taklit etmeyin. Kendi yolunuzu çizip azimle yürüyün O zaman herkes sonradan sizi taklit edecektir.

Eğitimde önce bir meslek gerçek bir beceri bir altın bilezik sahibi olmaya bakın Ne yaparsanız yapın en iyisini yapın. Siyasetçinin bilimcinin en kötüsü olunacağına tamircinin parmakla gösterilen en iyisi olmak yeğdir.

Bulabilirseniz Türk okuluna, eğitimin Türkçe verildiği okullara gidin. Konulara merak sarın not için çalışmayın. O meslekte yararlı olacak bir yabancı dili öğrenin. Bülbül gibi konuşup yabancıdan ayırt edilemez hale gelmek hiç şart değil.

Unutmayın ki Türk olmak bir kafa, gönül işidir. Türk; kültürüyle, diliyle, ata sevgisiyle Türktür. Soy sop meselesi karıştırarak, o her şeyimizi borçlu olduğumuz şerefli atalarımızı karalamaya çalışan iç düşmanların kitaplarına, yaygaralarına kulak asmayın.

Kültür genleri, ırk genlerinden daha önemlidir. Vatanı, milleti için her türlü fedakarlığa hazır bir taban gerekiyor. Bu taban son elli yılda hayli eritilmiş, kafası, gönlü karıştırılmış, birbirine düşen kesimler, dışa bağımlı sahte aydınlar, içinde vatanının geleceğini düşünmeyen, daha da acısı vurdum-duymazlaşmış kalabalıklar oluşturulmuştur. Bu durumda gerçek bir önder çıkabilse bile başarılı olması pek azdır.

Şimdi yapılacak iş hızla bu toplumun yeniden kaynaşmasına, bilinçleşmesine, vatanını, milletini kendisinden önce düşünen insanların çoğalmasına önayak olmaktır. Türkiye'yi tekrar Kuvayi Milliye ruhu, Atatürk ruhu kurtaracaktır.Prof.Dr. Oktay SİNANOĞLU
 
velacilaptor
Daimi Üye
Kesinlikle gençlerin okumaları gereken bir konu güzel nasihatlar ve başarmanın ipuçları var. Hepsi çok güzel hayatın her döneminde yönümüzü bulmaya yarayan pusula gibi.Siyasetçinin bilimcinin en kötüsü olunacağına tamircinin parmakla gösterilen en iyisi olmak yeğdir. Söylenecek pek birşey kalmamış.Anlayana. Saol paylaşım için.
 
V€nüS
Forum Ustası
Başkasını taklit etmeyin. Kendi yolunuzu çizip azimle yürüyün O zaman herkes sonradan sizi taklit edecektir.

ne kadar da haklı konuşmuş. keşke hepsini uygulayabilsek.. mükemmel olamayız belki ama bu yolda çaba sarfetmiş olmak bile başarıdır bence...

teşekkürler abi
 
turuncu1
Forum Ustası
gerçektende çok doğru yazmış,özellikle şu cümlesi çok hoşuma gitti "Dünyanın neresinde olursanız olun, kimliğinizi, Türk dilini, Türk tarih bilincini, binlerce yıllık geleneğini kaybetmeyin. Dış ülkelerde ne kadar kimliğinizi korursanız yabancılar da size o kadar itibar edecektir"

saol Estergon paylaştığın için...
 
RapCrown
Forum Ustası
Hepsini okudum..Bizimle paylaştıgın için çok teşekkür ederim ESTERGON üstad..Katılmamak elde değil..
 
Peker
Forum ustası
Eline sağlık abi.

Konuşulacak ve yorumlanacak bir şey kalmamış Allah bizlere bu öğütlere uyabilmeyi düstur sayan gençlerle karşılaşmayı nasip etsin.

Saygılarımla.
 
CODY
Forum Kalfası
Özellikle şu son zamanlarda ülkemiz adına kaybetmeye başladığımız değerlerimiz, ahlakımız, adetlerimiz, kültürümüz, tarihimiz adına öğütleyici güzel bi yazı.

Herşeyden önce kendimiz olmalıyız.Elin avrupasına abd sine güzel gözükmek için modernleşicez, medenileşicez diye dinimizden, dilimizden, törelerimizden, kültürümüzden vazgeçmenin anlamı yok.Kaldıki ülkemiz zaten medeni laik ve modern bi ülke ama düşmanlarımızın bizden istedeiği yobazlaşmamız. Kaldıki en modern en laik en medeni ülke olsak bile yine onların gözünde hep kötü olucaz.Türk`ün Türk`ten başka dostu yoktur.
 
halm
Hızlı Çırak
bir solukta okudum.emeğin için çok saol çok duğru bi yazı teşekkürler.bi sakıncası yoksa alıntı yapıp mail olarak atçam herkese
 
nyphetamyne
Daimi Üye
master'im elinize saglik gercekten güzel bir yazi olmuş !....

bu prof'un yazilarina arada bakmak lazim =)
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst