Gerilim Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


Gerilim Türünde En İyi Beyin Yakan Filmler Listesi

– IMDb Puanına Göre Sıralaması

Geneli psikolojik gerilim türünden oluşan bu beyin yakan filmler, sizleri hem şaşırtacaklar hem de nefesinizi tutarak izleyeceğiniz sahneleriyle kalp atışlarınızı hızlandıracaklar. İşte gerilim türünde en iyi beyin yakan kafa açan filmler.

14. 1408
IMDb Puanı: 6,8Stephen King’in 1408 isimli kısa hikayesinden uyarlanan bu gerilim ve korku filmi, John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Yönetmen Mikael Hafström’üm ellerinde hayat bulan ve 2007 yılında vizyona giren 1408, toplamda 3 farklı finale sahip, gerilim türünde en iyi beyin yakan filmlerden bir tanesidir.13. Stay (Gitme)
IMDb Puanı: 6,9100 dakika boyunca devrelerinizin yanacağı Stay (Gitme), psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerinden biridir. Ryan Gosling, Ewan McGregor ve Naomi Watts gibi kaliteli oyuncuları bünyesinde barındıran bu yapımın yönetmenliğini ise Marc Forster üstlenmiş. Psikolog ve hastası arasındaki bağı, bu ikilinin gerçek ve hayal arasındaki hem gizem hem de gerilim dolu hikayesini anlatan bu başyapıt da en iyi beyin yakan filmlerden biri olarak listemizde yer alıyor.12. Vanilla Sky
IMDb Puanı: 6,9Tom Cruise’un usta oyunculuğunu konuşturduğu Vanilla Sky ile listemize devam ediyoruz. Cameron Crowe yönetmenliğinde meydana getirilen bu 2001 yapımı beyin yakan film de psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden bir tanesidir. Penelope Cruz, Cameron Diaz ve Kurt Russell gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındıran Vanilla Sky, mutlaka izlenmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.


2016 VE 2017 YILLARININ EN İYİ KOMEDİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

11. Triangle (Şeytan Üçgeni)
IMDb Puanı: 6,92009 yapımı Triangle (Şeytan Üçgeni); Christopher Smith imzalı beyin yakan bir gerilim, gizem filmi olarak karşımıza geliyor. Melissa George ve Liam Hemsworth gibi bilindik isimlerden oluşan kadrosunun yanı sıra hem sürpriz finali hem de olay örgüsüyle şaşkınlık yaratan bu film de beyin yakmak isteyenler için ideal bir öneri olarak listemizde yer alıyor.10. Enemy (Düşman)
IMDb Puanı: 6,9
Neredeyse oynamış olduğu her filmde bizleri şaşırtmayı başaran Jake Gyllenhaal, 2014 yapımı Enemy (Düşman) filmiyle de beynimizden dumanlar çıkartıyor. Jose Saramago’nun romanından uyarlanan bu yapım, monoton hayata sahip bir adamın, izlemiş olduğu film ile hayatının tamamıyla değişmesini anlatıyor. “Kaos Kuramı” ve “Paralel Evren” ikilisinin harmanından oluşan bu etkileyici yapım da listemizde yer alan en iyi beyin yakan filmlerden biri olmayı başarıyor.9. Identity (Kimlik)
IMDb Puanı: 7,3John Cusack ve Amanda Peet’in başrollerini paylamış oldukları Identity (Kimlik), 2003 yılının gerilim türünde en iyi beyin yakan filmleri arasında yer alıyor. Dram ve gizem türlerini de bünyesinde barındıran bu yapım, şiddetli bir fırtına sonucunda, birbirini hiç tanımayan 10 insanın yollarının kesişmesini ve sonrasında meydana gelen gerilim dolu olayları konu alıyor.8. Irreversible (Dönüş Yok)
IMDb Puanı: 7,42002, Fransız yapımı Irreversible (Dönüş Yok) filminin yönetmen koltuğunda Gaspar Noé otururken; Vincent Cassel ve Monica Bellucci gibi başarılı isimler de bu beyin yakan filmin oyuncu kadrosunu güçlendiriyorlar. Dram, suç, gerilim, gizem ve intikam dolu bir film olan Dönüş Yok, 7,4’lük IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.


7. The Machinist (Makinist)
IMDb Puanı: 7,7Christian Bale’in inanılmaz oyunculuğuyla çok daha etkileyici bir film haline getirdiği Makinist, insomnia (uyuyamama) hastalığına yakalanmış bir torna ustasının hikayesini anlatıyor. Halüsinasyonların ve paranoyak ruh halinin içerisine sıkışan bu adam, kabuslarla dolu bir hayatın içerisine sürüklenir. 2004 İspanya yapımı bir psikolojik gerilim filmi olan Makinist de mutlaka izlenmesi gereken en iyi beyin yakan filmler arasında yer alıyor.6. Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı)
IMDb Puanı: 8,0Mulholland Drive (Mulholland Çıkmazı) filminin geneli suç ve gizem türlerinden oluşsa da senaryosunun işleyişi itibariyle psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerindendir. 2001 ABD ve Fransa ortak yapımı etkileyici bir film olan Mulholland Çıkmazı’nın yönetmen koltuğunda ise David Lynch oturuyor. Naomi Watts, Laura Harring ve Justin Theroux gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da ödüllü bir film haline gelen Mulholland Çıkmazı, 8,0 IMDb puanıyla da en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.IMDB PUANLARI İLE SON 10 YILIN EN İYİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Black Swan (Siyah Kuğu)
IMDb Puanı: 8,0
Biri En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı olmak üzere 30’dan fazla ödül kazanmış Black Swan (Siyah Kuğu) filmiyle beynimizi yakmaya devam ediyoruz. Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis üçlüsünün harikalar yaratmış olduğu bu 2010 yapımı film, psikolojik gerilim türünde en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırmayı başarıyor.4. Shutter Island (Zindan Adası)
IMDb Puanı: 8,1
En iyi beyin yakan filmler denince akla gelen ilk yapımlardan olan Shutter Island (Zindan Adası); Leonardo Dicaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi usta isimlerden oluşan kadrosuyla da dikkat çekiyor. Martin Scorsese’nin yönetmiş olduğu bu 2010 yapımı roman uyarlaması film, bir yandan ABD rejiminin ideolojisine değinirken bir yandan da kafa karıştıran etkileyici bir hikayeyi gözler önüne seriyor.


3. Gone Girl (Kayıp Kız)
IMDb Puanı: 8,1David Fincher’ın başarılı yönetimi ve Rosamund Pike’ın olağanüstü oyunculuğuyla şekillenen Gone Girl (Kayıp Kız) filmi, 2014 yılının en başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Gerilim ve gizem türlerinin harmanından oluşan ve bir roman uyarlaması olan Kayıp Kız; Ben Affleck, Tyler Perry ve Neil Patrick Harris gibi başarılı oyuncuları da kadrosunda barındırıyor. İşleyişiyle beyin yakan bu film, 8,1’lik IMDb puanıyla da en iyiler arasında yer alıyor.2. Vertigo (Ölüm Korkusu)
IMDb Puanı: 8,41958 yapımı efsanevi bir gerilim filmi olan Vertigo (Ölüm Korkusu), ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından bir tanesidir. Kim Novak ve James Stewart gibi isimleri de bünyesinde barındıran Vertigo, etkileyici tarzda bir beyin yakan film izlemek isteyenler için oldukça ideal bir film önerisidir.1. Fight Club (Dövüş Kulübü)
IMDb Puanı: 8,8
Elbette ki, psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden Fight Club (Dövüş Kulübü) gibi bir başyapıtın olmadığı bir liste düşünülemezdi. Chuck Palahnuik’in romanın, David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlanmış hali olan Dövüş Kulübü; Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın efsanevi oyunculuklarıyla kült filmler arasında yer almayı başarıyor. Ayrıca Pixies’in “Where Is My Mind?” adlı şarkısıyla da çok daha etkileyici bir yapım haline gelen Fight Club, en iyi beyin yakan filmler arasına adını yazdırıyor.
 
captainlami
Forum Ustası
Hepside güzel hepside izlenesi filmler. Eline sağlık.

Öyle kafa yakan dizi arayanlar için : Sense8, Legion, Black Mirror Kesinlikle pişman olmazsınız.
 
wardomdrn
Cool Çırak
Can sıkıntısından paylayacağız artık. Bende oturdum evde izlemeye başladım. Beyin yakan filmler konusunda birkaç tane önerim olacak.

Lucy
Truman Show
Gone Girl
Magnolia
The Game
The Machinist
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst