gitar alirken dikkat edilecekler

kurtcobain

Çırak
arkadaslar gitar alirken oncelikle klasik gitar alicaksaniz iyi agactan yapilanlar hafif olur arti 10 perdeye elinizi cekip bare (tum telleri kapatin ) sora asagi yukari rirtimler atarak cizirtiya bakin eger ses gelimiyorsa buyuk ihtimlle ii bir gitardir ayrica klavye tellerden yuksek olup olmadiğina bakin sora elektro veya bass dusunyosaniz bundada gitarin agir olmasiş onemlidr yukardaki diger secenekler ayni klasik gitar için admira ve castilla campell markalari ii
elektor içinse ibanez jackson ucuz bişey ariyosaniz xcort serileri washburn vs iidir herkese saygilar:eek:

stark++

Forum Kalfası
kurtkobin e katılıyorum ayrıca ;
a) Telleri klavyesinden çok uzak olmamalı, perdelere rahatlıkla basılabilmeli.
b) En ince perdelerine kadar net bir tını vermeli, parazitli-cızırtılı sesler olmamalı.
c) Her perde vermesi gereken standart notayı (entonans) verebilmeli.
d) Akort anahtarları, köprüleri ve varsa kilit sistemleri düzgün ve verimli çalışmalı.

bebe_ruhi

Çırak
arkadaşlar şuna da dikkat edin,klasik gitarın orta göbeğindeki delikten (başka delik yok zaten ) bakıyoruz , ne görüyosunuz ağaç dimi :) he şimdi arka kısımla gövdenin birleştiği yerde kesik kesik çerçeve varsa kaliteye işarettir,yok düz şeritle birleştirilmişse ses kalitesi biraz düşük oluyor :D

new_rock-i

Forum Kalfası
xxfıles ılk basta bak sana cevap vereyım akustık gıtarların sapının ıcınde demır bır cubuk olur burdan bır alyan yardımıyla cevırerek ayarını yapabılırsın ama sap govdeden ayrıldıysa anlayan bırıne gotur tamır eder ama pek saglıklı olacagını soyleyemem

bırde elektro gıtar alacaklar ıcın gıtarın sapının en ucundan ısırın gıtarı bır arkadasınız alsın elıne ve dudaklarınızla hıc bır bosluk kalmayacak sekılde agzınız kapatın daha sora kulaklarınızıda ve arkadasınız vursun tellere eger bır akustık gıtar gıbıses verıyorsa o gıtar ıyıdır bırde yukarıda arkadaslaın belırtıgı gıbı ınce perdelerde verecegı cızırtıları daha net duyabılırsınız buda kucuk bır detay benden sızlere her turlu sorunuzu burda veya ozelden cevaplaya bılırm tellı tuslu ve vurmalılar uzerıne her turlu enstruman

kurtcobain

Çırak
arkadaslar 250$ elektor cort un x serileri var onlari tavsiye ederim akustik içinde mutlaka bilene gorut cunku sap tam atarsa hic bir sekilde tamir olmak sevgilerle

hayli

Çırak
corek demiş ki:
kurtkobin e katılıyorum ayrıca ;
a) Telleri klavyesinden çok uzak olmamalı, perdelere rahatlıkla basılabilmeli.
b) En ince perdelerine kadar net bir tını vermeli, parazitli-cızırtılı sesler olmamalı.
c) Her perde vermesi gereken standart notayı (entonans) verebilmeli.
d) Akort anahtarları, köprüleri ve varsa kilit sistemleri düzgün ve verimli çalışmalı.
flamenko gitarların telleri kalvyesinden uzak olmalıdır ama klasik gitarlar için böle diildir

Moonshield™

Forum Kalfası
en iyisi, benim gibi bilen biriyle gidin:D

ayrıca bilmiyorsanız gitarınızın entonans ve sap ayarlarıyla da oynamayın...
bu ayarları düzeltmek 2-3 saat vaktimi alıyor Ayar yaptırmak isteyenlerden 5 ytl alıyorum:D zor iş...

somurcan

Daimi Üye
arkadaşlar bencede ilk başta dandik bir gitar alıp tecrübe kazanın. ben adı sanı olmayan bir şeyle başladım fender strat'a yükseldim yakında da jackson ya da ESP ile doruk noktasına ulaşacam.

poseydon

Hızlı Çırak
gitarda klavyenin olmazsa olmazlarından bırısı klavyenın gul agacından olmasıdır.dıger aksamlarda maun abanoz tercih edilebilir.klavye ve teller arsaında mesafe az olursa rahat kullanım saglar..gıtarı aldıktan sonra da nasıl bırakacagınız cok onemli.kalorıfer ve nemlı ortamlara bırakılmamalı sap atabılır..
gitarınızda bir sorun varsa bir yeri kırılmıs ya da bakım yaptırmak istiyorsanız istanbulda murat sezen gitar var.turkıyede bır numaradır el yapımı gıtar ve ensturman tamırı yapar..her sene gıtarlarımın bakımı ıcın msg gitara ugrarım..klasik gitar alacaksanız campbell castilla falan almayın evde kontraplaktan yapın daha ıyı olur:)bu bilgilere yanlıs dıyenı tanımam!!