Gitar ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Paco de Lucia
Daimi Üye
Evet sevgili gitarcı üyeler, sizlerin yanlış bilgilenmenizi önlemek amacıyla bu dökümanı yazıyorum, ilgi olması halinde seri haline getirebilirim. Burada bu camiaya yeni giren insanların akıllarındaki yanlış düşüncelerei irdeleyeceğim, buna kişilerle konuşmalarım sırasında edindiğim tecrübeler de dahil, bu arada konunun sadece müzik ve gitarlar üzerine olmayacağını da belirteyim, arada değişik şeyler ekleyeceğim, hadi bakalım;

1."Bir gitar ne kadar pahalıysa o kadar iyi sesi vardır."

Yanlış, gitarın pahalı olması sesinini iyi olduğunu göstermez, pahalı gitarlar, kaliteli ağaç, el yapımı olma, isim taşıma , iyi aksam kullanma özelliklerini taşırlar. Ancak bu özellikler hepsi birden bile seslerinin iyi olacağını garantilemez sadece ihtimalini arttırır. İki alt sınıf bir gitar daha iyi sese sahip olabilir. Ağaç malzeme çoğunlukla şans işidir.

2."En iyi elektro gitarları Fender yapar"

Yanlış, fender sadece pazardaki yer sahibi olan büyük bir markadır, ama insanların markacılığı onu en iyi elektro gitarları üreten firma olduğu şeklinde lanse eder, tıpkı google'ın arama motorunun, yahoo'nun motorundan daha başarılı olduğunun, tıpkı firefox'un internet explorerdan daha güvenli olduğunun söylenmesi gibi. İnsanların popülerleştirdikleri ürünler her zaman en iyisi olarak düşünülür ama yanlıştır. Fender genel olarak çok iyidir ama dünyadaki en iyi gitarları üretmez, irili ufaklı pek çok firma ya da yapımcının ürettiği herhangi bir gitar en iyi fenderden daha başarılı olabilir. Büyük firmalar başarılı ürünler çıkarıp, başarılı satış grafiği yakalayarak büyük firma olurlar ama bu onların en iyi olduklarını göstermez. (Benim şahsımca ibarrez yapar :))

3. "Elektro gitarlarda en iyi gövde ağacı Maun'dur"

Yanlış, maun çok iyi bir ses ağacı olduğundan değil, fiyat/performans oranı olarak çok iyi bir ses ağacı olduğundan, işlenişi kolay olduğundan ve bolca bulunduğundan dolayı bu kadar sık kullanlır. Fakat günümüzde çok kullanımından dolayı özellikle kaliteli honduras maunu'nun rezervleri azalmaktadır.

4. "En iyi akustikleri Takamine yapar"

Yanlış, takamine iyi akustik gitarlara giriş modellerini üretmektedir anca, bu konuda asıl profesyoneller Martin, Taylor, SantaCruz gibi uzman markalardır.

5. "Elektrogitar çalmadan önce klasik almak gerekir"

Yanlış, bu yıllardır müzik mağazalarını pazarlama kurnazlığından başka birşey değildir, yararları vadır, ancak sıfırdan elektro gitara başlamak daha mantıklı ve yapıcıdır. Pek çok yerde pek çok kez konuşuldu, belirli gitar tecrübesi olan herkes hemfikirdir.

6. "Canon s3 Sony H5 ten iyidir"

Yanlış, markacılık yapmayan tarafsız bir insan, Canon'un fokuslamada, renk doğallığında ve 200 iso üzerinde Sony H2 ve H5 'in gerisinde kaldığını hemen görür. "Video kalitesi daha iyi" diyenler için, video süresinin daha kısa olduğunu ve asıl önemli olanın; bir fotoğraf makinesinde en önemli unsurun kullanıcıyı tatmin eden fotoğraflar çekmesini hatırlatırım. Neredeyse üçte biri fiyatına bulunan a610'nun kendinden daha iyi resim çekmesi cabası.(artık s3 mü kaldı yahu)

7. "Klasik gitarda en iyi tel markası Daddario'dur"

Yanlış, her ne kadar Daddario çok başarılı takımları olan en iyi tel üreticilerinden biri olsada, kesin ve net olarak "en iyisidir" diye kestirip atamayız, Savarez, Hannabach, Luthier gibi pek çok dişli rakibi varken.

8. "Klasik gitar tabla çalınır, çalınabilir"

Yanlış, klasik gitar, klasik gitar müziği çalmak için vardır, ve klasik besteler tab ile çalınmaz. Siz yaparsınız ama yaptığınız yanlıştır.

9. "Klasik gitar pena ile çalınır, çalınabilir"

Yanlış, klasik gitar repertuvarı gereği, pima düzeninde parmaklarla çalınmalıdır, pena ile klasik gitar teknikleri uygulanamaz. Siz yaparsınız ama yaptığınız yanlıştır.

10. "Bir bıçağın keskinliğini anlamanın en iyi yolu kolumuzdaki/elimizdeki kılları kesmektir, kesiyorsa keskindir."

Yanlış, ortalama bir sertliğe sahip ve bilenmiş bıçak kadar kesici ağız açılmış herşey, vücut kıllarını keser. Sakal kesmek için üretilmiş, ekstra sert ve ince çelikli usturalar, tahta kesmeye kalkarsanız anında kırılırlar. Aynı şekilde halat kesmek, kaba işler yapmak için üretilmiş bir av bıçağı kılları kesmeye kalkarsanız sizi hayalkırıklığına uğratır, ancak çok rahat hayvan dersi yüzüp, halatları doğrarsınız. Kısacası kıl kesme yöntemi doğru yöntem değildir, her alanın kendine göre testi vardır bıçak keskinliği için, kıl kesmek kıl, kağıt, çiçek,böcek kesmek gibi ince, fazla güç gerektirmeyen işler için kullanılabilir bir testtir. Her alana uyan en iyi testlerden biri ağzı avuç ayasına sürme ve boylamasına yumuşak kağıt kesmektir, mutfak bıcaklarınız için bıçağın ağzını kafanızın arkasında saçınıza doğru bastırın, saçınıza takılıyor kesecek gibi hissettiriyorsa keskindir, üzerlerinden kayıyorsa kördür, ağaç işi için yumuşak bir ağacın enine kesitinden bir parça tıraşlayın, yolmadan parçalamadan, tertemiz bir yüzey bırakarak kolayca kesiyorsa keskindir.

11. "Çek kemanları dünyanın en iyi kemanlarıdır"


Yanlış, çek kemanları son derece vasat, kopya fabrikasyon kemanlardır. Dünyanın en iyi kemanları önce İtalyan, sonra Alman kemanlarıdır. Bugün 400 yıl önce yaptığı kemanlar birkaç trilyonlara satılan yapımcı Antonio Stradivari bir italyan yapımcıdır, yine Gelmiş geçmiş en iyi keman yapımcıları sayılan Amati ailesi, Guarneri del Gesu, Gasparo De Salo gibi yapımcılar italyan yapımcılardır. Hernekadar günümüzde heryerde çok çok iyi kalitede kemanlar yapılsada genel olarak en iyi yaylı çalgıların merkesi hala İtalyadır. Sorf bilgi birikimleri bile tüm diğer ülkelerden çok daha fazladır.

12. "Dünyanın en iyi kemanları Stradivari kemanlardır, ve stradivarius olarak adlandırılırlar."

Yanlış, Antoni Stradivari zamanında kemanda inanılmaz önemli gelişmeler yapmıştır. Kullandığı çoğu teknik hala aynen kullanılmaktadır. Enstrümanları dönemine göre muazzam bir işçilik kalitesine sahiptir. Stradivarinin kemanları en iyi ses sahip diye birşey yoktur, bugün bir amerikalı yapımcının yaptığı yeni bir keman daha iyi ses verebilir. Stradivarinin değeri vardır, Stradivari oğulları ve çalışanlarının yardımıyla 800 den fazla çalgı yapmıştır, sesini beğenmediği enstrümanları kırıp sobada yakmıştır, bulunduğu mevkii sayesinde çok çok iyi ağaçlar kullanmıştır, Düklere, krallara çalgılar yapmıştır, enstrümanları yüzyıllarca dayanmıştır, ağaçları yüzyıllarca kurumuştur, ancak tüm bunlara rağmen bunlar onun kemanlarını "en iyi" yapmaz, misal; dönemi rakibi daha kötü işçilikli Guarneri'nin kemanlarının sesleri Stratınkilerden daha başarılı bulunuyordu, halada öyle, bir çalgının en önemli işlevinini de iyi ses vermek olduğunu düşünürsek, sonuç; Stratlar en iyi değildir, "en değeli"lerdir.

Stradivarinin kemanlarına stradivarius denmez, bu onun latince Antonius Stradivarius olan adının soyadıdır sadece.

13. "Dünyanın standart üretim en hızlı arabası Bugatti Veyron'dur"

Yanlış, dünyanın en hızlı fabrikasyon üretim arabası 1994 Dauer 962 Lemans' dır.

14. "Ucuz gitarların sapı yaş olduğu için atar"

Yanlış, bir kere sap atması ağaç nemi ile alakalı bir durum değildir. Sap atması sapın gövde ile birleştiği yerden ayrılmasıdır. Sapın yamulması sap atması değildir. Sap atması kötü işçilik ve kalitesi yapıştırıcı kullanımından kaynaklanır.

15. "Oehh amma artistmişsin sen lord, herşeyi bilirim havalarındasın."

Yanlış, ben kesinlikle herşeyi bilirim havalarında değilim, sadece araştırmacı bir kişiliğe sahibim ve bilgi ve ilgi alanım olan konularda insanlarla konuşmayı severim. Öğrenecek çok şeyim var, yolun başındayım.

16. "En iyi klasik gitarlar Ramirez olanlardır"

Yanlış, Manuel Ramirez zamanında çok iyi gitarlar yapmış olan büyük bir yapımcı idi, sonrasında yapım işini ailesine bıraktı, şu anda bilinen Ramirez Amalia Ramirez 'dir, ve iyi gitarlara giriş seviyesi olarak kabul edilen bir "marka" dır. Dünyanın şu andaki en iyi klasik gitarlarını Daniel Friederich, Greg Smallman, Paulino Bernabe, Kevin Hill gibi çok büyük yapımcılar yapmaktadır.

17. "En sert ağaç abanoz'dur"

Yanlış, abanozun en sert türü dünyanın 5. sert ağacıdır. Dünyanın en sert ağacı Hayat Ağacı olarak da bilinen Lignum Vitaedir. 1,32gr/cm3 yoğunluğuyla akıl almaz bir sertliği vardır.

18. "Kemanın kapağında kemarlarda görünen siyah beyaz şeritler yapıştırma/çizimdir"

Yanlış, onlara fileto denir, ve siyah parçalar abanoz ya da fiber, beyazlar akçaağaçtır. Bu şekilde üçlü yapışmış şerit halinde satılır. İnce yapımcı bıçağı ve fileto ıskarpelası yardımıyla, kağağın o kısımları kesilip, kanal şeklinde açıldıktan sonra oraya tutkla ile yapıştırılır/çakılır. Bir kapakta 2 üst, 2 orta, 2 alt kısım olarak 6 parçadır. Uçlardaki birleşme yerleri özenle hazırlanır, kemanın işçiliğini en bariz gösteren kısımlardan birisidir. Asıl amacı çatlamalara karşı mukavemet sağlamaktır.

Çin kemanlarında çizimdir orası doğru.

Yazan: Tolga GÖKTÜRK

tarih: 12.10.2009
 
Üst