Google Gözlüğü - Project Glass

nesta_34
Super Moderator
Site Yetkilisi
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.Şirket piyasada uzun süredir söylentileri dolaşan ‘zenginleştirilmiş gerçeklik’ teknolojisi çalışması hakkında açıklama yaptı, fikir istedi.


Google, süper gözlüklerini test etmeye başladı. Giyilebilir bilgisayar için gerçekleşen ilk proje olan Google gözlükleri nihayet ortaya çıktı.


Projeyle bağlantısı olan Google çalışanlarının New York Times’a verdiği bilgiye göre, Google gözlükleri kullanıcının gözleri önündeki bilgi perdesi görevini görecek.


Aynı kaynaklar, 250-600 dolar fiyat arasına olması tahmin edilen gözlüklerin bu yıl sonunda piyasaya sürülebileceğini ifade etti.


NYT’nin elde ettiği bilgilere göre, Google gözlükler Android işletim sistenmiyle çalışacak, kullanıcının gözünden birkaç santim mesafede duracak küçük bir ekran içerecek. 3G veya 4G özelliği bulunacak gözlüklerde GPS’de yer alacak. Google, söz konusu proje hakkında açıklama yapmadı.
ÖZEL NAVİGASYON SİSTEMİ


9 to 5 Google blog sayfasının yazarlarından Seth Weintraub, ilk olarak Aralık ayında hakkında bilgi elde ettiği gözlüklerin tasarım açısından Oakley Thumps gözlüklerine benzeyeceğini öne sürdü.


Weintraub, blog sayfasında, “Google gözlüklerinin spesifik bir navigasyon sistemine sahip olacağını, kafa hareketleriyle ekranın akışının sağlanıp tuşlarının kontrol edileceğini” yazdı. Gözlüğün bu şekilde kullanımı o kadar kolay olacak ki, dışarıdan bakanlar hiçbir şey fark etmeyecek.
KAMERALAR HER YERİ GÖRECEK


Google çalışanları, gözlüklerin düşük çözünürlüklü kameraya sahip olacağını ve gözlüğü takan kişinin konumunu, etrafındaki binaları ve yakınındaki insanları her an denetleyebileceğini aktardı.


Google’ın, “gözlükleri sürekli takılacak bir akseuar olarak tasarlamadığını ancak gözlükleri çıkartmak istemeyecek ineklere karşı da temkinkli olduğu” söylentiler arasında. Bu yüzden, mühendisler gözlüklerin akıllı telefonlar gibi ihtiyaç duyuldukça kullanılması üzerinde odaklanıyor.


Mühendislerin, gizlilik sınırlarını ihlal etmemek için gözlükler tarafından kameraya kaydedilecek kişilerin, bundan haberdar olması konusunda güvence almaları gerektiğini tartıştıkları belirtildi.
Ne işe yarayacak?


Tanıtım videosuna göre gözlüğü taktığınızda size farklı hizmetler ulaştıran 14 simge sunuluyor.


Bunlar arasında hava durumu, haritadaki yeriniz ve günlük notlarınız da var.


Bu hizmetlerin bir kısmının ya kullanıcı tarafından yapılan bir hareketle ya da bulunulan duruma göre açıldıkları anlaşılıyor.


Tanıtım filminde boş bir duvara bakan bir kullanıcıya gözlük o akşamki bir randevusunu hatırlatıyor.


Sonra kullanıcı camdan dışarı baktığında ekrandan o gün yüzde 10 yağış ihtimali olduğu bilgisi geliyor.


Bir arkadaştan o gün buluşmak isteyip istemediği mesajı gelince gözlüğün ekrarında uyarı beliriyor.


Kullanıcı buna sesli bir mesajla cevap yollarken, ekranda büyük bir mikrofon görüntüsü hemen herşeyi örtüyor.


Uygulamalar arasında kullanıcıya küçük oklarla yolunu gösterebilen Google Harita, baktığınız şeyi arkadaşlarınızla paylaşmak üzere fotoğrafını çekebilme ve bir video konferans sistemi de bulunuyor.


Tanıtım malzemesinden, kulaklık gibi bir parça görünmemesine karşın gözlükten müzik ve diğer sesli kaynaklara ulaşılabileceği de anlaşılıyor.
Söylentiler ve gerçek


Proje hakkında çoktandır epey söylenti dolaşıyordu ama Google ilk kez bu tür bir gözlük üzerinde çalıştığını doğrulamış oldu.


New York Times gazetesi daha önce ilk gözlüğün yıl sonuna kadar piyasaya çıkacağını ve fiyatının da 250 ila 600 dolar arasında olacağını yazmıştı.


Fakat uzmanlar tanıtım filminde gösterilen teknolojinin piyasaya çıkabilmesinin daha uzun zaman alabileceğine işaret ediyorlar.


Davies Murphy Group Europe’dan baş teknoloji analisti Chris Green BBC’ye, Brother gibi başka şirketlerin de bu konsept üzerinde çalıştıklarını fakat bir yere gelip tıkandıklarını anlattı.


Sebebi de Green’e göre, bu şirketlerin geliştirdiği teknolojilerde kullanıcının gözlükten ayrı ama ona bağlanan birer bilgi işlem ve şarj cihazı da taşımayı gerektirmesi.


Green, zenginleştirilmiş gerçeklik sistemlerinin kullanıcıya göre reklam imkanlarında büyük fırsatlar açacak bir teknoloji olduğun söylüyor ama şu anda en büyük sorunun teknolojiyi bir gözlüğe yerleştirilebilecek kadar küçültebilmekte olduğunu kaydediyor.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
N3F3R
Forum Ustası
Aslında böyle bişeyi geliştirsen sınavlarda iyi kopya çekilir.

maus ve indernet wirlessli olacak sınavda soruları googledan arayacaksın :D kimsede çakmayacak:D
 
Balamir
Banned
Aslında böyle bişeyi geliştirsen sınavlarda iyi kopya çekilir.

maus ve indernet wirlessli olacak sınavda soruları googledan arayacaksın :D kimsede çakmayacak:D
Böyle gözlük çıkarsa sınavda kopya çekilir otobüste dolmuşta konulu film izlenir :p hatta gözlüğü hackleyip komşunun karısının elbisesinin içini gösteren versiyonu bile yapılabilinir yeterki o gözlük Türk akıllılarının eline geçsin :D
 
fearof
Forum Ustası
Böyle gözlük çıkarsa sınavda kopya çekilir otobüste dolmuşta konulu film izlenir :p hatta gözlüğü hackleyip komşunun karısının elbisesinin içini gösteren versiyonu bile yapılabilinir yeterki o gözlük Türk akıllılarının eline geçsin :D
Aynen katılıyorum Hatta bizimkiler gözlüğün korsanını bile yaparlar olmadı crack dosyası kurarlar:)
 
Üst