Google sitemap nasıl yapılır/kaydedilir resimli Anlatım

c3h3n
Elit Üye
1. İlk olarak http://www.google.com/webmasters/sitemaps/login adresine gidiyoruz ve bu hizmete üye oluyoruz. (GMailiniz varsa veya başka bir google hizmetine üyeliğiniz varsa aynı kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.) Nasıl üye olacağınızı anlatmıyorum gayet basit. Formu doldurun mailine gelen iletideki linki tıklayın.Ve sonra üstteki adresten giriş yapın.
2. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada Site Overview ve Add yazan butonlar göreceksiniz.Biz henüz yeni üye olduğumuz için listede hiçbir site yok.3. Add Butonuna basıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.Biz buradan en alttaki kutucuğa site adresimizi yazıp Add site butonuna basıyoruz. (sitemizini adresini http://www.sizinsiteniz.com/ ) şeklinde yazmanız gerekiyor sonundaki / işareti ve başındaki http:// isteniyor.

4. Sitemizi ekledikten sonra karşımıza gelen sayfa.Bu sayfada eklediğimiz site adresi listede görüntüleniyor. See stats for: http://www.hasarlibizde.com/ şeklinde ve devamında Add a Sitemap ve Verify butonlarını görüyoruz. Verify linki bu sitenin gerçekten sizin siteniz olup olmadığıyla ilgili onaylama adına konulmuş bir link onaylamazsanız indexletmenizin bir anlamı yok. Nasıl onaylatıcaz? Verify linkine tıklıyoruz.


5. Karşımıza 3 adım çıkıyor.HTML dosyası oluşturmak. Google size 1. adımda oluşturmanız gereken html dosya adını veriyor. Burada çok karıştıranlar var.kısaca tanımlayım. Front page açın. İşlem yapmadan Dosyadan Farklı Kaydeti seçin. Ve dosya ismi olarak 1. adımda verilen ismi yazın ve kapatın bukadar bana verdiği html dosya adı googlef3836dd3511068d0.html bu. Ben bu isimde sayfamı oluşturacağım. Daha sonra kaydetmek istediğim siteye FTP ile bağlanacağım ve root kısmına upload edeceğim. Neresi root kısmı index.html, index.asp, default.asp vs ile aynı yerde olacak. (httpdocs, public_html yada www klasörüdür.)
 
c3h3n
Elit Üye
dewam

6. Ftp ile oluşturduğumuz dosyayı gönderdik.7. Tekrar Google Sitemap sitesine geri dönüyoruz ve 3. adım olan Verify Butonuna basıyoruz.8.Sitemizi doğruladıktan sonra Asıl mevzuya yani sitemap kısmına geliyoruz. Üstte sitemaps, stats, errors, robots.txt yazan yerden sitemaps basıp gidebilirsiniz.

9.Açılan sayfada Add a Sitemap yazısına tıklıyoruz.10. Karşımıza gelen ekrandan General Web Sitemap Seçili olarak Next butonuna basıyoruz.

11. Karşımıza gelen sayfada Sitemapimizin adresini soruyor kutucukta. Üstede yapılma teknikleri filan.

 
c3h3n
Elit Üye
dewam

12. Şimdi sitemapimizi oluşturucaz. Bu ekran böylece kalsın. Küçültün dursun. Şimdi http://gsitecrawler.com/gs-files/GSi...r-106-full.EXE adresinden yada http://johannesmueller.com/gs-files/...r-106-full.EXE adresinden GSite Crawler programını indiriyoruz. Bu sitemap hazırlama programıdır ve google ile birebir uyumludur.

13. Programı indirip kurulumunu yaptıktan sonra açıyoruz.Programı açar açmaz üstteki Puase yazan butona bir kez tıklayın.Daha sonra hemen sol alt köşesindeki Delete tuşuna basıp uyarılara evet diyerek avaiable Projects altındaki iki seçeneğide siliyoruz.

14. Şimdi sol alt köşedeki Add butonuna tıklıyoruz.Açılan bölümde üste adresimizi tam olarak yazıyoruz alt kısımda ise proje adı istiyor örnekteki gibi yazabilirsiniz. Yazdıktan sonra Nexte basıyoruz.

15. Açılan pencerede bir ayara gerek yok olduğu gibi bırakıp tekrar next e basıyoruz16. Şimdiki ekranda FTP ayarları var ben bu programdan ftp ayarlarını kullanarak upload ettirmiyorum işaretlemeden geçin işaretsiz olarak.

 
c3h3n
Elit Üye
dewam

17. Şimdiki ekrandada hiçbir ayarla oynamayın. Hepsi işaretli olarak kalacak ve yine finishe basacağız.18. Artık Finishe basıp bekliyoruz karşımıza bir kutucuk çıkıyor.19. Artık bekliyoruz sitenizin içeriğine göre 1 dakikadan 4-5 saate kadar sürebilir. Bittiğinde bu pencere kapanır programın ana penceresi açılır.
20. İşlem bitip programın ana penceresine otomatik dönüldüğünde yukarıdaki menülerden Generate yazan butonun yanındaki ok işaretine basıyoruz.21. Açılan menüden Google Sitemap-file seçiyoruz ve Kaydetme penceresinden istediğiniz yere kaydedin benim tavsiyem masaüstünde bir klasör açın ve içine kaydettirin. 3 adet dosya oluşturacak bunları FTP ile sitemizin rotuna yani google verify dosyasını yolladığımız yere gönderiyoruz 3 ünüde. Daha sonra 11. Adıma geri dönüyoruz küçültüp attığımız sayfayı açıyoruz ve adres olarak http://www.sizinsiteniz.com/sitemap.xml yazıyoruz ordaki kutucuğa şimdi ben http://www.hasarlibizde.com/sitemap.xml yazacağım.
22. Ve butona tıkladığımda sitemap ana penceresine geri döndük.
ALINTIDIR
 
mcenkceylan
Daimi Üye
anlatım bana ait arkadaşlar. yayınlayan arkadaşa teşekkür ederim Resimleri değiştirmediği için ve emek sarfedip kendiside anlatıma yorumlar kattığı için. Saygılar. iyi forumlar.
 
Üst