Googleın Haber Sitelerine Büyük Tokadı

DemonShip
Cool Üye
Türkiye’de internet sektörünü masaya yatırdığınızda, bu haritanın önemli bir alanının internet medyasının kapsadığını göreceksiniz.

İnternet kullanıcılarının haber alma ihtiyacına cevap veren bu sitelerin bazıları günlük gazetelerin web sitelerinden oluşurken, bazıları da internette doğan medya şirketleri haline geldi.

Sonradan kurumsallaşan girişimler, hızlı hareket ettiğinden dolayı internet okyanusunda geleneksel medya devlerinin web sitelerine meydan okudular.

Rekabetin belirleyici unsuru ise ne yazık ki trafik oldu. Kimin daha çok ziyaretçisi ve daha fazla sayfa izlenme rakamı varsa “ben kralım” diyerek meydana çıktı. Kral olmak için yapılan her şey, mubahtı. Bunlar arasında arama motorunu kandırmak da dahil.

Değişen internet alışkanlıkları, ciddi trafik oluşturan yeni sayfaların oluşmasına sebep oldu. Bunlar arasında dizi izlemek, şans oyunlarının sonuçlarına bakmak, maçların yayınlarına ulaşmak gibi talepleri sayabiliriz.

Google’ın, zamanında haber sitelerini arkasına almak için sunduğu hizmet, tam bu anda kötüye kullanılmaya başlandı. Çünkü sonuçların listelendiği sayfanın en üstünde küçük bir görselle beraber, haber siteleri listeleniyordu.

Kaynak: Google 'dan Türkiye'deki Haber Sitelerine Beklenmedik Darbe Geldi - Haber - MySubh / Sabahım
 
Üst