Hackerin TDKdaki kelime anlamı

ByBeLa
Cool Çırak
Arkadaşlar sizce hacker ne demek, hacker denince aklınıza ne geliyorsa yazabilirsiniz YORUMA AÇIKTIR.

Hacker, Türk Dil Kurumu'nun internet üzerindeki sözlüğüne göre bu kelimenin anlamı "Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan,bilgisayar programlama alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişi" olarak tanımlanır. Hacker, yetenekli ve zeki bir bilgisayar kurdudur. Gerçek yeteneği ise bilgisayar güvenliği ve mantıksal programlama üzerinedir.

Hacker kavramının nasıl Türkçeleştirileceği konusundaki karmaşa dışında, bu kavramın evrensel boyuttaki anlamı da gerçek bir muammadır. Değişik sözlüklerde bu kavram hakkında bazı ortak ifadeler olsa da, bu konuda tam anlamıyla bir mutabakata varılmış değildir.

Bilgisayar programcılığı alanında, bir hacker bir exploit'e bir dizi düzeltme uygulama ya da varolan kodları kullanma yoluyla bir amaca ulaşan ya da onu 'kıran' bir programcıdır. Bazıları için, hacker sözcüğünün olumsuz bir çağrışımı vardır ve sistem "kıran" gibi çirkin, verimsiz ve kaba saba programcılık görevlerini yapan kişileri anımsatır.

Vikipedi den alıntıdır.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
AYKENN
Forum Ustası
yok ondan değil de türklerin kafası milletin özel şeylerini ele geçirmekten öteye gitmediği için hackerlik o kadar kısıtlandı türkiyede
 
Santorin
Cool Çırak
Bu bilgiden haberim vardı fakat bilmeyenler için gerçekten güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.
 
ByBeLa
Cool Çırak
teşkler.. arkadaşlar sizce hacker ne demek hacker denince aklınıza ne geliyosa yazabilirsiniz :))
 
Üst