Hava Kuvvetleri Hürkuş Yerine Kore Uçağı Alıyor

SerKan1923
BannedTürk Hava Kuvvetleri, milli tasarım Hürkuş uçağının testleri sürerken Güney Kore imalatı KT-1 tipi 15 eğitim uçağı alacak.

Güney Kore'de yayın yapan JoonGang Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye ve uçağı imal eden KAI şirketi 4 Aralık'ta 150 milyon dolar tutarındaki anlaşmayı imzalayacak.

Tek motorlu KT-1'ler, 2007'de Hava Kuvvetleri'nde hizmet ömürlerini doldurmaya başlayan T-37 uçaklarının yerine seçilmişti. Toplam 40 uçak için varılan anlaşmaya göre teslimat 2010'da başlanmıştı. Ancak bu uçakların göreve hazırlık oranı beklenenden düşük çıkmıştı.

KT-1 Projesi sürerken Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Özgün Başlangıç Uçağı Projesini hayata geçirilmesi için Türk Havacılık ve Uzay Sanayi'ne (TAI) görev vermişti. Özgün tasarımı TAI mühendisleri tarafından gerçekleştirilen uçağa, Türk havacılık tarihinde bir çok ilke imza atan Vecihi Hürkuş'a atfen 'Hürkuş' adı verilmişti. Çok güçlü motora sahip uçak ilk uçuşunu geçen yıl yapmıştı. İki uçakla test çalışmaları süren projede sertifikasyon çalışmalarına önümüzdeki yıl başlanacak olan 'Hürkuş', uzun yıllar sonra ilk Türk tasarımı uçak unvanını taşıyor.

YERLİ UÇAK HÜRKUŞ'U ETKİLEYECEK

Güney Kore'ye ek KT-1 siparişi verilmesinin Hürkuş'un geleceğine balta vuracağına dikkat çeken uzmanlar, bu anlaşmanın milli projeyi derinden etkileyeceğine dikkat çekti. Türk Hava Kuvvetleri, geçen yıl Hürkuş'a ilk siparişi vermişti.

İmzalanan anlaşmaya göre B modeli olarak adlandırılan askeri eğitim amaçlı tasarlanacak uçakta ilk teslimat 2017 yılında yapılacak. Kalan uçaklar 2018'de teslim edilecek. Güney Kore'ye verilecek siparişle birlikte KT-1'lerin de 2017-2018'de Hava Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Hürkuş'un önümüzdeki yıl dünyanın en büyük havacılık fuarı Paris Air Show'da sergileneceğine dikkat çekerken, Türkiye'nin ek KT-1 siparişi vermesinin Hürkuş'ın gelecekte satışını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.
 
SerKan1923
Banned
Hürkuş'a Dünyanın İlgisi Artıyor.. - (30 Temmuz 2014)
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, "(HÜRKUŞ) Şu anki dış temaslarımız gösteriyor ki biz bu uçakları teslim edene kadar olan sürede bunların arkasının geleceği ve yeni bir takım siparişler, ihracat ağırlıklı siparişler olabilir" dedi.

Ertem, yaptığı açıklamada, Türk Hava Kuvvetleri'nin HÜRKUŞ'un prototipini beğendiğini söyledi.

"Türk Hava Kuvvetleri, 15 uçaklık bir seri siparişi verdi" diyen Ertem, bu siparişin 40 adet de opsiyonu olduğunu kaydetti.

Ertem, çalışmalara başladıklarını ve yardımcı sanayi firmalarına kendileriyle ilgili parça siparişleri verdiklerini dile getirerek, "Bu parçaların ilkinin gelmesi 1.5-2 yıllık zaman alıyor. O nedenle bizim de ilk uçağı teslimimiz 4'üncü yıla kadar sürüyor. 4'üncü yılda ilk teslimatı yaptıktan sonra onu takip eden yılda kalan 14 uçağı teslim edeceğiz. İnşallah 2019'a geldiğimizde 15 uçağı teslim etmiş olacağız. Şu anki dış temaslarımız gösteriyor ki biz bu uçakları teslim edene kadar olan sürede bunların arkasının geleceği ve yeni bir takım siparişler, ihracat ağırlıklı siparişler olabilir" diye konuştu.

TSK ile HÜRKUŞ C modeli üzerinde çalışmamız var

HÜRKUŞ'ta 3 model olduğunu, bunlardan HÜRKUŞ A'nın sivil elektronik aletlerle donatıldığını belirten Ertem, bunun hem Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü hem de Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi tarafından test edilerek ruhsatlandırıldığını bildirdi.

Ertem, ruhsatı gelecek yıl almayı planladıklarını ifade ederek, bunun uçağın uçuşa elverişli olduğunu ve her türlü havada görev yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Türk Hava Kuvvetleri'nin (TSK) askeri elektroniklerle donatılmış tipi olan HÜRKUŞ B modelini alacağına değinen Ertem, şöyle konuştu:

"Burada özellikle uçağın kokpitinde savaş uçakları gibi ekranlar onların yönetimi olacak. Pilotların ellerindeki lövyeler ve butonları ona göre değişiyor. HÜRKUŞ C ise yaklaşık 1.5 ton kadar kanatlarının altına yük alabilen bir uçak. Bununla ilgili henüz bir siparişimiz yok ama Türk Silahlı Kuvvetlerimizle, bir 'HURKUŞ C'miz olsa bunda hangi görevlere gider? İçinde neler taşıması gerekir? Havada ne kadar uçması lazım? Kendini nasıl koruyacak? Nasıl vuracak?' gibi bir çalışmamız var. Bunun tanımı yapıldığında zannediyorum HÜRKUŞ C'den de bir sipariş olacaktır."

Dünya seviyesinde bir ürün ortaya çıkarmamızda bir engel yok

HÜRKUŞ'un dünyada bu kapsamdaki 4 uçağa rakip olduğuna dikkati çeken Ertem, şunları kaydetti:

"Bunların kendilerine göre ulaştıkları bir pazar da var. Bunlar içinde değişik motor güçlerine sahip olanlar var ama biz bunlarla hemen hemen en üst motor gücü grubundayız. Bu en üst motor grubu altında taşıyacağımız silahlar için de en fazla fırsatı veren motoru getiriyor. Belki en az yakanı değil ama en çok taşıyanı. Dolayısıyla pazardaki pozisyonumuzu ona göre oturtmaya çalıştık. Bu tür uçakların bir pazarı doğuyor. Biz de bu pazardan kendimize bir pay çıkarabileceğiz. Uçağa ismini verdiğimiz Vecihi Hürkuş, 1925'de çizdiği uçağa binip uçmuş bir insan. Türkiye aslında kendi uçağını yapmaya soyunmuş, uçurmuş hatta yurt dışına bir ihracatı bile var 1940'ların sonunda ama bir şekilde devamı gelmemiş. Son 10 yılda geliştirme projelerinin verilmesiyle bir atağa kalktık. ANKA, ATAK ve HÜRKUŞ projelerinin hepsi aslında bize güvenilerek verilen projelerin sonuçlarıdır. Türk mühendisinin bu projeleri yapabilir olduğunu düşünüyorum. Bu iş için kaynak ayırmak sonra sabır göstermek lazım. Çünkü bu uçak 6-7 yılda bu boyutlarda çıkabiliyor. Savaş uçağı yaklaşık 10 yılda tam yeteneklerine kavuşuyor. Dolayısıyla o sabrı göstermek gerekiyor. Bunu gösterince de dünya seviyesinde bir ürün ortaya çıkarmamızda bir engel yok."
 
All4One
Forum Ustası
Çok mu acelimiz var ki kendi yapabildiğimiz birşey yerine Çinden 150 milyon euroluk uçak alıyoruz :(
 
Üst