Haytalı | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Haytalı

Penqueen

Banned
haytal.jpg


affan-kahvesi.jpg


Haytalı ve tarihi...

Bazı tatlar vardır; ismi anılınca bir şehri hatırlatır, bir terim olarak da özünde sayısız kavramlar taşır. Bugün bir efsane haline gelmiş, aslında Arap kültürünün bir parçası olan HAYTALI

Haytalı ismi bu tatlıyı yaratan köyün adından gelmektedir. Anlatıldığına göre köyün fakir bir köy oluşundan tatlı olarak mısır unu ve sütün karışımından yapılan muhallebiyi gerçek bir gül suyu üzerine koyularak ikram edilerek ortaya çıkmıştır.

Haytalıyı muhallebi, gül şurubu ve dondurmanın bütünleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Üretiminde süt, nişasta ve gül şurubu kullanılan Haytalının tam lezzetine varmak için bekletilmeden yenmesi gerekir. Aksi takdirde haytalının üzerine koyulan dondurmadan dolayı üzeri sertleşir.

Tarifi

Malzemeler : 3 su bardağı süt yarım su bardağı nişasta 1,5 su bardağı şeker

Yapılışı : Bir tencerede soğuk suyla eritilen nişastaya süt eklenir.Kısık ateş üzerine konularak tahta kaşıkla sürekli karıştırılır.Muhallebi kıvamına gelince tepsiye yaklaşık 1 cm kalınlığında dökülerek soğumaya bırakılır.Kıvama gelmesi için üzerine bozmadan buzlu su dökülür.Servis yapılacığında küp küp kesilir.Üzerine şerbet ve gül suyu dökülür.Arzu eden haytalının üzerine dondurma koyarakta tüketmektedir.İçinde buz parçacıkları bulunmaktadır.Özellikle yaz aylarında tüketilir.

gül lokumu yerken tadını anımsadım birden :)
hataydan damağımda kalan iki tattan birisidir haytalı
ilk yediğinizde tadı garip gelebilir ama alışınca baya güzel oluyor :)
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst