Herkesin cevabını merak ettiği o soru: Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi? | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Herkesin cevabını merak ettiği o soru: Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Herkesin cevabını merak ettiği o soru: Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?


12.04.2020 10:05

İçişleri Bakanlığı’nın salgın tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı gece yarısı sona erecek. Yasağın devam edip etmeyeceği merak konusu olurken, uzmanlardan farklı görüşler geldi.
Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı gece yarısı sona erecek. Yasağın sona ermesine sayısı saatler kala kararın uzayıp uzamayacağı ise merak konusu oldu. Uzmanlar, sokağa çıkma yasağının uzaması gerektiğini vurgularken, konuyla ilgili resmi açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.

UZMANLAR 'YASAK UZAMALI' DEDİ

İçişleri Bakanlığı’nın 10 Nisan gece yarısından itibaren uygulamaya koyduğu 48 saatlik sokağa çıkma yasağı ile ilgili konulşan uzmanlar yasağın devam etmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bilim insanı Dr. Serdar Savaş, yasağın 14 boyunca sürmesi gerektiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Lütfen bu sokağa çıkma yasağını 14 gün uzatıp ve bu sırada çalışmaları evlerde arama tarama test çalışmalarını ciddiyetle uygulayacak organizasyon yapsınlar. Bu bizim son şansımız olacaktır”

BİLİM KURULU ÜYELERİNDEN FARKLI ÖNERİLER

Öte yandan bilim kurulu üyelerinden ise sokağa çıkma yasağı ile ilgili farklı öneriler geldi. Hürriyet gazetesine konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik önümüzdeki dönemde başka hafta sonlarında da sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Hastalığı önlemenin en iyi yolu insanların birbirleriyle temasını engellemek. Bunun için de alınabilecek önlemin en basiti sokağa çıkma yasağı. İnsanlar nefes alıyorlarsa ve teması kesmiyorlarsa başkasına bulaştırma riski her zaman var. Diğer illerde yasak olup olmayacağı incelenir. Gerekiyorsa diğer illerde de yapılabilir.”

Bilim Kurulu'nun bir başka üyesi Prof. Dr Levent Yamanel ise haftada 3 gün yasak olabileceğini şu sözlerle ifade etti:

“Bu dinamik bir süreç, anlık takip ediyoruz. Eğer gerekirse yeniden hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanabilir. Tabii ki bu öneri Bilim Kurulu’na ait. Daha önce de konuşulmuş konulardı. Diğer illerin verileri de kontrol edilerek sokağa çıkma yasağı kararı verilip verilmeyeceği değerlendirilir. ‘4 gün serbest olsun 3 gün yasak’ önerisini de uzun zamandır konuşuyoruz. Gerekli olduğu durumlarda devreye girecek tedbirler bunlar. Sokağa çıkma yasağı vatandaşlarımızda heyecan yaratmamalı. Kararlar onların sağlığı için alınıyor.”

BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

Korona virüsle mücadele kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağının uzayıp uzamayacağı konusundaki tek resmi açıklama ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’a konuşan Bakan soylu. Yasağın uzamayacağının altını çizerek şöyle konuştu:

“Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak. Bu kesin. Pazar gecesi (bu gece) saat 24.00 itibarıyla yasak bitecek.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sokağa çıkma yasağı meselesi gündemdeydi. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri çerçevesinde buna ihtiyaç olduğu zaman yapalım dedik. Bununla ilgili kararlar olayın seyrine göre şekillenecek. Cuma günü kargaşa oldu. Gerekli tedbirler mutlaka alınacak, bunlar zamanlı şekilde açıklanacak." dedi.

Kaynak Yeniçağ: Herkesin cevabını merak ettiği o soru: Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?
 

yucelsolak

Çırak
bu konuda karar vermek çok zor aslında.
yasak olsa ekonomi ve psikoloji çöküyor.
Yasak olmasa insanlar hassas olmadığı için hastalık hızla artıyor.
sakal bıyık mevzusu yani
hayırlısı inş.
 
Üst