Hocalı katliamı,yıldönümü | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Hocalı katliamı,yıldönümü

MuRaTTK

Co-Admin
Site Yetkilisi
bebek ve çocuk resimlerini prensibim üzerine vermiyorum..

Hocalı Katliamı

Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunmaktadır. Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiştir. Ardından Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile SSR (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti) kanunları dahilinde olmayan silahlı grupların kurulmasını yasaklamış ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağlamıştır. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dahil olmak üzere silahlar toplanmış, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirilmiştir. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerilere yöneltmeye başlamışlar, otobüs baskınları, yol kesme gibi terör eylemlerine kalkışmışlardır. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azeri, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlanmıştır. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirilmiştir. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25–26 Şubat 1992’de Hocalı’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilmiştir. Rusya olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Rus ordusuna ait 366. alayın 1991’in sonbaharından beri Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan dört askerce doğrulanmıştır.

10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında yaklaşık 3.000 Azeri bulunmaktaydı. Saldırıda ölenler hakkında verilen resmi rakam 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının 1.300 kişi olduğu söylenmektedir. Saldırılar sırasında Hocalı’da yaşayan Ahıska Türkleri de evlerinde yakılarak öldürülmüştür. Kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere siviller katledilmiştir. Katliamın ilk gecesinde sekiz aile bütün fertleriyle öldürülmüş, 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetmiştir. Yaralılar ise 1.000’in üzerindedir. Katliama tanık olan bir gazeteci, yaşananları şu şekilde aktarmaktadır:

“Dağlık Karabağ’ın Hocalı kentinin düşüşünü bir gün boyunca yaşadım. Görüntülerle belgeledim ve video çekimleriyle bir günde 1.300 Azerbaycan Türk’ünün Ermeni çetecilerce öldürülüşünü bütün dünyaya duyurdum. Hocalı katliamı anlatılamaz bir vahşetti. Azerbaycan yönetimi ve Cumhurbaşkanı Ayaz Mütellibov, olayı dört gün boyunca kamuoyundan gizlemeye çalıştılar. Bütün Azerbaycan şok olmuştu. Ermeni bıçaklarından, kurşunlarından kurtulmayı başaranlar; kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar karlı dağlarda tipi altında Agdam’a gelmeyi başardıklarında çoğunun ayakları donmuştu. Bazılarının ayakları ise kangrenden dolayı kesilmişti. Ermeniler vahşetin her türlüsünü sanki ibret olsun, örnek olsun diye yapmışlardı. İhtiyar dedelerin, yaşlı anaların yüzleri jiletlerle doğranmış, genç kadınların göğüsleri peynir gibi kesilmiş, bebeklerin kafa derileri yüzülmüştü. Hocalı ile Agdam arasındaki 12 kilometrelik orman boyunca cesetler dizilmişti.”

Gelişmelere seyirci kalan BM ve Batılı devletler, Ermenilerin yaptıkları katliamlara ve işgal hareketlerine ciddi bir tepki göstermemişlerdir. Ermenilerin Mayıs 1992’de Nahçıvan’a saldırmalarından sonra Türkiye 1921 Kars Anlaşması çerçevesinde bölgeyi korumak için askerî müdahalede bulunabileceğini açıklamıştır. Uluslararası toplum, ancak Ermenilerin nüfusu 60 binden fazla olan Kelbecer’e saldırmasıyla harekete geçti. BMGK, 822 sayılı kararı ile Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi, ancak bu sonuç vermedi. Kararın ardından AGİT bünyesinde arabuluculuk çalışmaları başlatıldı.

1994 yılında iki taraf arasında ateşkes ilan edilmiştir. Savaş sonrası çözüme kavuşturulamayan bir diğer sorun da, ülke içerisinde yerinden edilen ya da sığınmacı durumuna düşen bir milyon civarı Azeri’dir. Bunların büyük bir çoğunluğu Azerbaycan sınırları dahilinde yaşamaktadırlar. Azerbaycan nüfusunun %10’undan fazlası ülke içinde yerinden edilmiş sığınmacılardan oluşmaktadır ki bu, kişi başına dünyada yerinden edilmiş en büyük nüfus hareketlerinden biri anlamına gelmektedir. Bu insanlar hâlâ Ermenilerce işgal edilen topraklarda bulunan evlerine geri dönmeyi beklemektedirler. Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan veya başka ülkelerden Azerbaycan’a gelen Azerbaycan vatandaşları, Azerbaycan hükümeti tarafından “göçkün” olarak adlandırılmaktadır. Sorunlarına hâlâ kalıcı çözümler bulunamayan göçkünler; mesken, iş, yiyecek, sağlık, eğitim ve can güvenliği gibi birçok sorunla karşı karşıyadırlar. Bu kişiler Bakü ve çevresinde, zor koşullar altında çadırlarda, barakalarda, okul ve yurtlarda, pansiyonlarda, dükkanlarda, yük vagonlarında, hatta yol kenarlarında yaşam mücadelesi vermektedirler.

MuRaTTK

Co-Admin
Site Yetkilisi
HOCALI KATLİAMI’NIN TANINMASI KAMPANYASI’NA, İNSANLIK ADINA KATILMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Bundan 13 yıl önce 25 ve 26 Şubat 1992 tarihlerinde Ermeniler tarafından Azerbaycan’ın Hocalı kentinde sivil halka yönelik gerçekleştirilen katliam, başta Azerbaycan olmak üzere Türklerin yaşadıkları tüm yerleşim birimlerinde çeşitli etkinliklerle kınanarak anıldı.
20. Yüzyılın en büyük katliamının gerçekleştirildiği yerleşim yeri olan Hocalı kenti, 1992 öncesinde, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunan ve yaklaşık 7.000 Azeri’nin yaşadığı bir yerleşim yeri idi. Karabağ'daki mevcut tek hava alanının burada olması ve demiryolunun da buradan geçmesi nedenleriyle kent, stratejik önemi haizdi. Fergani'den göçe zorlanan Acara Türkleri ile Ermenistan'dan şiddet kullanılarak çıkarılan Azerbaycan Türkleri zaman içerisinde Hocalı’ya yerleşmişlerdi. Hocalı, 28 Ocak 1992 tarihinde, dönemin Azerbaycan Devlet Başkanı A. Muttalibov'un fermanıyla da Rayon, yani “Özel İdari Bölge” statüsüne kavuşturulmuştu.
Ne var ki, 25 Şubat 1992 tarihinde, ağır silahlarla donatılmış Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından, Hankendi'nde yerleşen 366. Rus Motorize Alayı’nın da desteği ile Hocalı'ya “gece yarısı baskını” düzenlendi ve maalesef 1600 Azerbaycan Türk’ü hunharca öldürüldü. Yaşlı-genç, kadın-erkek, çoluk-çocuk, sakat-sağlam demeden, yüzlerce insan katledilirken, tarihte eşi görülmemiş işkencelere maruz kalındı. İnsanlığa karşı en gaddar, en acımasız toplu terör olaylarından biri olan “Hocalı soykırımı” ile Azerbaycan kenti Hocalı, tarihin kara ve tozlu sayfalarında yerini almak üzere yeryüzünden silindi.
Hocalı'daki vahşet ve soykırım, Ermenilerin, "Büyük Ermenistan" ideali çerçevesinde, 1987 yılından itibaren, Ermeni Diasporası ile birlikte yeni hedef olarak seçilen Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan Türklerinden temizlenmesi amacına yönelik gerçekleştirilmişti.
Ermenilerin "Toprak genişletmek" arzusuna, tarihi Türk düşmanlığı ve nefreti de eklenerek işlenen bu katliamla, çağın en büyük zulmü ve soykırımı Hocalı'da yaşanmış oldu. Hocalı vahşeti, yalnızca Azerbaycan halkına karşı değil, tüm halklara karşı işlenmiş ve tarifi imkansız bir insanlık suçuydu.

Hocalı faciası, bir rastlantı eseri olmayıp, tersine son 200 yıldan bu yana Ermeniler tarafından Azerbaycan halkına karşı yürütülen planlı ve kararlı soykırım ve etnik temizlik siyasetinin sonucuydu. Bu vazgeçilmez sinsi siyaset, Ermeni Diasporası’nın ve lobisinin her türden desteği ve kışkırtmaları ile yıllarca sürdürülmüştü.
Ermeniler, amaçlarına ulaşmak için, terör, katliam, etnik temizlik gibi insanlık suçlarından çoğu zaman çekinmemişlerdir. Etnik temizlik ve soykırım politikalarına kendi topraklarında maruz kalan milyonlarca Azeri’nin katledildiğine, aralarında hamile kadınların da bulunduğu çok sayıda insana yapılan işkencelere ve bu insanların ata baba yurtlarından zorla çıkarıldıklarına dair eldeki belgeler, çok net ve açık bir şekilde tarihe tanıklık etmektedir.
Ne yazıktır ki, tarihin ve insanlığın bu en kanlı trajedisi Hocalı’da yaşanırken ve üstelik masum insanların hunharca katledildiği cinayetin kanıtı niteliği taşıyan video kayıtları ve belgeleri de eldeyken, dünya kamuoyu yeterince bilgilendirilemeyerek yıllarca sonuç alınamamış, nihayetinde, Hocalı vahşetinin, dünya devletleri ve uluslararası örgütlerce soykırım olarak tanınması için gerekli adımların atılamadığı anlaşılmıştır.
“Hocalı katliamı”. Adı her ne olursa olsun, nasıl anılıyorsa anılsın, kim tarafından, kime yönelik, hangi şartta ve ne şekilde olursa olsun sonuçta vahim olayların yaşandığı bir vahşet var ortada. Hal böyle iken, insanlık dışı bu olayın, sadece ve sadece Azeriler ve Türkler tarafından anılarak kınanması gerçekten çok üzücü. Diğer taraftan, bu katliamın, aradan 13 yıl geçmesine rağmen halen dünya kamuoyuna anlatılamamış olması da maalesef çok daha üzücü ve düşündürücü.
Bu itibarla, yüzyılın vahşeti Hocalı katliamıyla ilgili olarak; ülkeler, uluslararası kurumlar, insan hakları ve sivil toplum örgütleri, v.b. gibi çeşitli kuruluşlar, eldeki kanıt niteliği taşıyan belgelerle daha fazla ve ısrarla bilgilendirilmeli, konunun, uluslar arası platformlara taşınarak parlamentolarda tartışılması sağlanmalı, Ermenistan'ın işgalci ve tecavüzkar yapısı ortaya konarak dünya kamuoyuna deşifre edilmeli, yaraların bir nebze de olsun sarılması amacıyla, Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi de kararlılıkla istenmelidir. Bu nedenle, insan haklarına saygılı, duyarlı, sağ duyulu herkesi ve her kesimi, Hocalı katliamının dünya kamuoyu nezdinde tanınması amacıyla başlatılması gerektiğine inandığımız KAMPANYA’ya, insanlık adına katılmaya çağırıyoruz.

alpi_09

En istikrarlı üye
hepimiz Türkküz... ve bundan guru duyuyorum... öldürülen hırant denen mahluk için o kadar tantana koparanlar nerlerde acaba...

- Yönetici düzenlemesi: :
izlemeden önce 2 dünya savaşında Sovyetlere karşı iç ayaklanma çıkararanlar araştırılsın.
azerbaycana giren ermeniler değil sovyet kızıl ordu askerleridir.
sovyet tarihi okunursa mevzu daha iyi anlaşılır. diye düşünüyorum.

TIGER-X

Banned
Hepsini izleyemedim, içim kaldırmadı.
İnsan nasıl ermenileri sevebilir aklım almıyor?
İstediği kadar içinde iyi insanlar var deyin bunların topu aynı b... soyu
Tiksiniyorum ya ermenilerden ...

- Yönetici düzenlemesi: :
Hocalı Katliamı Hakkında Bir DVD Vardı Elimde Kaybolmuş Bulursam Ekliyeceğim Filme Çekmişler Yani Belgesel Gibi Birşey
disophrone ye katılıyorum bende ermenilerden tiksiniyorum ve şunuda belirtiyim bende bir azerbeycanlıyım.

ESTERGON

Genel Moderator
Arkadaşlar, uslubunuza lütfen dikkat edin.
Biliyorsunuz ki "haklı olmanızdan" önce "forum kuralları" gelir.
Sonra, bu tür ifadelerle hakaret etmeye çalıştığınız insanların seviyesine düşüyorsunuz.
O zaman da onlardan farkınız kalıyor mu?
Türk, ağır başlı, olgun, akıllı,düşünceli ve zekidir.

TIGER-X

Banned
Arkadaşlar, uslubunuza lütfen dikkat edin.
Biliyorsunuz ki "haklı olmanızdan" önce "forum kuralları" gelir.
Sonra, bu tür ifadelerle hakaret etmeye çalıştığınız insanların seviyesine düşüyorsunuz.
O zaman da onlardan farkınız kalıyor mu?
Türk, ağır başlı, olgun, akıllı,düşünceli ve zekidir.
Estargon haklısın ama şunuda belirteyim ki bizim başımıza ne geldiyse senin şu yukarıda yazdığın şeyler yüzünden geldi emin ol kardeşim.
Adamlar bize katliamın hasını yaptı biz merhamet ettik, hakaret etmek kötü birşey ama biz onu bile beceremedik doya doya sövemedik bile adamlara.Ne oldu?Avrupa bizi hala barbar biliyor.Tüm dünyada öyle.You tube da Atatürkün ve diğer Osmanlı padişahlarının videolarını bir izle ne konuma sokmuşlar.Adamlar resmen Ceddimize sövüyorlar artık.Anamızı avradımızı geçmişler ta oraya dayanmışlar.
Asıl ben sizlere hayret ediyorum sakinliğinizi hala nasıl muhafaza edebiliyorsunuz?Ben çıldırıyorum kardeşim, yumruklarımı sıkmaktan içine kan uyunacak yakında.
Tarih bilgin çok iyi şimdi bir düşün orda yapılanların kendi ailene sevdiklerine yapıldığını?O zaman nedüşüneceksin?Türklere kurallar kona kona halimiz ortada 26 tane şehit verdik başbakanımız olacak eleman hala Amerikanın elini öpme derdinde.Ben veya bir başkası banlanır gider.Ama unutmaki basit bir hakaret değil içinde geçmişin acısı yatıyor.Bırakta yukarıdaki kadarını bile söyleyebilelim bence.Yoksa yakında alayımızı tımarhaneye yatırırlar.Millet.e yatarız artık..

ESTERGON

Genel Moderator
Ben yönetici sıfatım nedeniyle bölümümü,forumu ve forumu ayakta (düzende) tutan
kuralları savunmak ve uygulamak zorundayım.
Hakaret etmenin kötü bir şey olduğunu sizde yazıyorsunuz, öyleyse kötü olanda niye
ısrar ediyorsunuz?
İlla küfür etmek istiyorsanız, kendi adınıza bir küfür sitesi oluşturur orada bol bol edersiniz.
Benim sakinliğimin temelinde küfür ve hakaret etmeden kendimi ifade edebilmem yatmaktadır.
"... şimdi bir düşün orda yapılanların kendi ailene sevdiklerine yapıldığını?O zaman nedüşüneceksin?..."
Benim annemin dedesi Kars da Rus ve Ermenilere karşı savaşırken şehit düşmüş.
Bu ülke için bende oğlumda seve seve canımızı vermeye hazırız.
Bazılarının dilinden düşürmediği gibi bu "hamaset edebiyatıda" değildir.
Anlamamakta ısrar etmeniz sizin bileceğiniz bir şey ama "...Türklere kurallar kona kona..."diyosunuz. Türkü kürdü yok forum kuralları forumun tüm kullanıcıları içindir.

Lütfen uzatmayın, bana değil, konuyu açan arkadaşa birazcık saygınız varsa.
Kolay gelsin.

Estargon haklısın ama şunuda belirteyim ki bizim başımıza ne geldiyse senin şu yukarıda yazdığın şeyler yüzünden geldi emin ol kardeşim.
Adamlar bize katliamın hasını yaptı biz merhamet ettik, hakaret etmek kötü birşey ama biz onu bile beceremedik doya doya sövemedik bile adamlara.Ne oldu?Avrupa bizi hala barbar biliyor.Tüm dünyada öyle.You tube da Atatürkün ve diğer Osmanlı padişahlarının videolarını bir izle ne konuma sokmuşlar.Adamlar resmen Ceddimize sövüyorlar artık.Anamızı avradımızı geçmişler ta oraya dayanmışlar.
Asıl ben sizlere hayret ediyorum sakinliğinizi hala nasıl muhafaza edebiliyorsunuz?Ben çıldırıyorum kardeşim, yumruklarımı sıkmaktan içine kan uyunacak yakında.
Tarih bilgin çok iyi şimdi bir düşün orda yapılanların kendi ailene sevdiklerine yapıldığını?O zaman nedüşüneceksin?Türklere kurallar kona kona halimiz ortada 26 tane şehit verdik başbakanımız olacak eleman hala Amerikanın elini öpme derdinde.Ben veya bir başkası banlanır gider.Ama unutmaki basit bir hakaret değil içinde geçmişin acısı yatıyor.Bırakta yukarıdaki kadarını bile söyleyebilelim bence.Yoksa yakında alayımızı tımarhaneye yatırırlar.Millet.e yatarız artık..
Birkaç satırla ne demek istediğimi anlayacaksın sanırım :) Öfke ile kalkan zararla oturur derler :)

Küfür etmek, etrafı dağıtmak yerine daha fazla çalışıp daha fazla icraat yapma taraftarıyım. Küfür etmek ile kendimizi tatmin etmiş bulunuyoruz. Sokaklarda bağırmayı dilerim daha iyi. Fakat ülkemiz de nedense son 5 yıldır hep laf var icraat yok. İmam os... cemaat s....ar derler ya o hesap başımız da bir imam var sadece vaaz veriyor hiçbir icraatini göremedik..

O hepimiz ermeniyiz diyenlere de yazık.. Türklüklerinden utansınlar..

Herkese son uyarı olsun lütfen duygu-düşüncelerinizi hakaretsiz seviyeli olarak belirtiniz. :)

TIGER-X

Banned
Öncelikle şunu belirteyim ki benim yaptığım bir hakaret zaten yok ortada yukarıyı okursan.Ayrıca bende Kahramanmaraşlıyım ve 800 yıllık kökenim burada ailemde verdiğim şehidin hesabı yok şöyle bir maraş tarihini okursan açık ve net anlarsın ne demek istediğimi.İsmimizin önünde Kahraman diye boşa yazmaz öncelikle bunu aklının bir köşesine yaz.
Bana diyorsun ki:
"Benim sakinliğimin temelinde küfür ve hakaret etmeden kendimi ifade edebilmem yatmaktadır."
Hayır artık milletçe hepimizin içine işleyen bastırılmışlık yatmaktadır.Asıl hamaset edebiyatı nedir biliyormusun?
İşte senin yaptığındır.
Ben küfürü hakareti savunmuyorum, ben o adamlara hakaret bile edemeyecek kadar zayıf düşmemize üzülüyorum.Kendimize çerçeveler çizerken asıl barbarları nasıl koruduğumuza üzülüyorum.
Ben wardom da veya orda burada küfür etmek taraftarı değilim ama yeri geldiği zaman bunu bile yapamayacak kadar kafeslenmişiz buna yanıyorum.
Sen farklı şeylerden bahsediyorsun ben çok farklı.
Bakalım kapımıza silahla dayandıklarında hepimiz medeniyetimizi, inceliğimizi böyle koruyabilecekmiyiz?

disophrone size kişisel olarak küfür-hakaret ettiniz demedim etmemeyi dileyin dedim sadece :) Hakaret eden ve ceza alan üye Th3MasK dır :)

Sakin olup olmamak sizin fikriniz ben sadece görüşlerimi söyledim. Zayıf düşmemizin sebebi herzaman yönetimler-hükümetler oldu..

Maraşlı olmanız birşey değiştirmiyor ulus olarak hepimizin amacı ve duyguları aynı.
Son olarak bu ülke hamaset edebiyatına tok :) Dallandırıp budaklamaya gerek yok ! Başımız da ki hükümet hükümet aleyhine slogan atmayı yasaklayacağına laf yapacağına icraate başlasın...

Ne demek istediğimi anlamışsındır umarım ;)

ESTERGON

Genel Moderator

"Hocalı Katliamı" 21. Yılında Anılacak​

Türk Hava Kurumu Üniversitesi "Azerbaycan Hocalı Katliamı"nı 21.yılında, uluslararası panelle anılacak.

"Azerbaycan Hocalı Katliamı" 21 "Azerbaycan Hocalı Katliamı" 21. yılında, Türk Hava Kurumu Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası bir panelle anılacak.

Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde katledildiği "Hocalı Katliamı" Türk Hava Kurumu Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası bir panelle anılacak.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban ve Mütevelli Heyet Başkanı Osman Yıldırım'ın yapacağı açılış konuşmalarından sonra, TUMİB Başkanı Çingiz Bayramov, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Siyaset Bilimi Şube Müdürü Prof. Dr. Rena Mirzazade, Azerbaycan Sosyal ve Siyasal Meseleler Şube Müdürü Prof. Dr. Eli Hesenov, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Azerbaycan Milletvekili Musa Qasımlı ve Kültür Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı panele konuşmacı olarak katılacak.

KAYNAK