Hristo Stoichkov

HasretGÜMÜŞ
Forum Ustası


Bulgar futbolcu Hristo Stoitchkov, futbol tarihinin en başarılı solaklarından biri olarak saygınlık ve başarı kazandı.
Dünyanın en iyi solak futbolculardan biri olan Hristo Stoitchkov statüsünü bir spor efsanesi olarak perçinledi. Stoitchkov yüzyılın en iyi futbolcularından biri. Stoitchkov’un büyük yeteneği, mizacı ve kararlılığı kendisini kişisel başarının ve profesyonel başarının üst seviyelerine yükseltti.
Arkadaşları tarafından “Itso” olarak da adlandırılan Stoichkov Plovdiv 1966 yılında Bulgaristan’da doğdu. Babası Maritsa, Plovdiv de kaleci olarak görev yapıyordu. Stoitchkov takım için top toplayıcı olarak işe başladı. 1977 yılına gelindiğinde 10 yaşındaki yetenek kendini o kadar iyi geliştirdi ki takım için oynamaya başladı. 1984 yılında Stoitchkov, Harmali takımında oynamaya başladı.
Stoitchkov’un dehası kısa süre içinde anlaşıldı. Stoitchkov 1986 yılından 1989 yılına kadar CSKA için oynadı. Kısa süre içinde de ulusal bir kahraman oldu. Takımla oynadığı ilk tam sezonunda CSKA’nın şampiyonayı kazanmasına ve Bulgaristan kupasını kazanmasına yardımcı oldu. Oyun alanındaki üstün deneyimi ve başarıları ile Stoitchkov, Bulgaristan futbolunda merkez figürlerden biri oldu. 1989 yılında 23 golle ligin gol kralı oldu. Aynı sezon Bulgaristan adına attığı en çok gol sayısıyla altın krampon ödülünü aldı ve Bulgaristan Avrupa’da CSKA’dan sonra Kupa Galipleri Kupası’nda yarı finale yükseldi.
CSKA yarı finalde Barcelona’ya İspanya’da yenilmiş olsa bile Stoitchkov’un performansı başarılı bulundu ve Barcelona koçu Johan Cruyff’un dikkatini çekti. Cruyff, Stoitchkov’la Barcelona adına 4.5 milyon dolarlık ve 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.
1990’dan 1994 yılında kadar Stoitchkov Barcelona adına 100’den fazla gol attı. Bu zaman zarfında İspanyol birinci liginde 4 sene ardarda kazanan takımın kaptanı oldu. 1992 yılında Barcelona İtalya’dan Sampdoria’yı yenerek Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Stoitchkov üstün gücü ve isabet yeteneği ile bir kahraman olmuştu.
Stoitchkov, Barcelona’da oynarken Bulgar ulusal takımının Dünya Kupası’nda elemelerden geçmesini sağladı. Stoitchkov’un yetenekleri 1994 yılında turnuvaya hızlı bir başlangıç yapılmasını sağladı. 1991-1994 seneleri arası Bulgaristan ulusal takımının altın çağları olarak bilindi. Bulgaristan takımı, Almanya’yı yendikten sonra Dünya Kupası’nda bronz madalyayı aldı.
Bu esnada 1994 yılında İtalyan takımı Parma 15 milyon dolarlık bir miktar ödeyerek Stoitchkov’u Barcelona’dan satın aldı. Oyuncu 1995 yılı sonuna kadar Parma adına oynadı.
1997 yılında Stoitchkov Barcelona’ya geri döndü. Barcelona 1997 yılında yıldızını 2 aylığına Al-Nasr isimli bir Suudi Arabistan takımına yolladı. Stoitchkov burada da iyi bir performans sergiledi.
Ünlü furtoblcu 5 kere senenin en iyi Bulgar futbolcusu seçildi ve 2 kere altın krampon ödülüne layık görüldü. Stoitchkov 1994 yılında Avrupa’nın en iyi futbolcusu ödülünü kazandı. 1992 yılında dünyadaki en iyi futbolcu ödülünü kucakladı.

İşte O Efsaneden Müthiş Goller
 
farukgevher
Forum Kalfası
valla Stoichkov tebrik ediyorum kaleciye sadece baktırmak la yetindirdi...:D
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst