İbrahim Şinasi İlklerin Adamı

 1. .Cumhur.

  .Cumhur. Forum Kalfası

  Katılım:
  8 Nisan 2006
  Mesaj:
  1,962
  Beğeni:
  0
  [​IMG]  İbrahim Şinasi ​
  Şinasi, (1826-1871)İlk şiir çevirisini yapan ,ilk makaleyi yazan ve noktalama işaretlerine ilk kez kullanan ilk Türk gazeteci

  == Şinasinin Hayatı ==


  İbrahim Şinasi, 5 Ağustos 1826'da İstanbul'da doğdu. Topçu yüzbaşısı olan babası Mehmed Ağa, 1829'da Osmanlı-Rus Savaşı sırasında vurularak ölünce, annesi onu yakınlarının desteğiyle büyüttü. Şinasi, ilköğretimini Mahalle Sıbyan Mektebi'nde ve Feyziye Okulu'nda tamamladıktan sonra Tophane Müşiriyeti Mektubî Kalemi'ne kâtip adayı olarak girdi. Burada görevli memurlardan İbrahim Efendi'den Arapça ve Farsça öğrendi. Aynı kalemde görevli eski adı Chateauneuf olan Reşat Bey'den Fransızca dersi aldı.


  Bu görevindeki çalışkanlığı ve başarısı nedeniyle, önce memurluk sonra hulefalık derecesine yükseltildi. 1849'da bilgisini artırması için devlet tarafından Paris'e gönderildi. Burada edebiyat ve dil konularındaki çalışmalarını sürdürdü. Oryantalist De Sacy Ailesi ile dostluk kurdu. Ernest Renan'la tanıştı, Lamartine'in toplantılarını izledi. Oryantalist Pavet de Courteille'e çalışmalarında yardım etti. Dilbilimci Littré ile tanıştı. 1851'de Société Asiatique'e üye seçildi.


  1854'te Paris dönüşünde bir süre Tophane Kalemi'nde çalıştı. Daha sonra Meclis-i Maarif Üyeliği'ne atandı. Encümen-i Daniş'te (ilimler akademisi) görev yaptı. Koruyucusu Sadrazam Mustafa Reşit Paşa’nın görevinden ayrılması üzerine üyelikten çıkarıldı. Reşit Paşa, 1857'de yeniden sadrazam olunca, Şinasi de eski görevine döndü.


  1860'da Agah Efendi ile birlikte Tercüman-ı Ahvâl Gazetesi'ni çıkardı. Devlet işlerini eleştirmesi ve Sultan Abdülaziz'e karşı girişilen eylemin düzenleyicilerinin yanında yer alması nedeniyle 1863'teki Meclis-i Maarif'teki görevine son verildi. Gazeteyi Namık Kemal'e bırakarak, 1865'te Fransa'ya gitti. Orada sözcük çalışmalarına yöneldi.


  Société Asiatique Üyeliği'nden ayrıldı... 1867'de İstanbul'a döndü. Kısa bir süre sonra yeniden Paris'e gitti. Burada kaldığı iki yıla yakın sürede, Fransa Milli Kütüphanesi’nde araştırmalar yaptı. 1869'da İstanbul'a dönünce bir matbaa açtı ve eserlerinin basımıyla uğraşmaya başladı. Kısa bir süre sonra da 13 Eylül 1871'de beyin tümöründen öldü.


  Şinasi, Batı, özellikle de Fransız kültürü etkisinde eserler verdi. Ülkenin, Batı örnek alınarak eğitim alanında uygulanacak radikal yöntemlerle gelişebileceğini savundu. Batı hatta Fransız aktarmacılığını tek çözüm gördü. Bu amaçla yazarlığında çok yönlü bir çaba içine girdi. Gazete çıkardı, makale, şiir ve oyun yazdı, sözlük çalışmaları yaptı.


  O da halkı, aydınlatılması gereken bir yığın olarak gören batıcılar gibi, değişmeyi mekanik bir hadise olarak algılama yanlışına düştü. Tanzimat'la başlayan Batılılaşma hareketinin öncülerinden biri olarak dil, edebiyat ve düşünce hayatının değişmesinde etkili olmuştur.


  Düzyazılarında sade bir dil kullanılmıştır. Dildeki yalınlaşma çabasını, edebiyat ve tiyatro alanlarındaki eserleriyle desteklemiştir. Batı şiirini tanıtma, yeni şiir biçimlerini edebiyata sokma amacıyla Fransız şairlerinden tercümeler yapmıştır.


  Başlıca Eserleri


  Tercüme-i Manzume (Çeviri şiirler, 1859)
  Şair Evlenmesi (Bir perdelik komedi, 1860) hatırladığıma göre batılı anlamda ilk tiyatro oyunu
  Müntahabat-ı Eş'ar (Şiirler, 1863)
  Durub-i Emsal-i Osmaniye (Atasözleri, 1863)
  Müntahabat-ı Tasvir-i Efkar (Seçme makaleler, 2 cilt, 1885)
   
  #1
 2. ibrahimyildiz

  ibrahimyildiz Forum Ustası

  Katılım:
  28 Mayıs 2006
  Mesaj:
  7,859
  Beğeni:
  3
  konu için tşklr cumhur :):):) +136 k :)
   
  #2
 3. SQUIRE

  SQUIRE Forum Ustası

  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  3,386
  Beğeni:
  0
  her pohu ilk bu adam çıkarmış ha:D ama şaka biyana gerçekten edebiyatımıza önemli katkıda bulunan isimlerden birisidir
   
  #3
 4. Jazz Blues

  Jazz Blues Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesaj:
  2,222
  Beğeni:
  0
  Şinasi Efendi nin '' Şair Evlenmesi '' adlı sergilenen ve oynanan tiyatro eseri , bu seneki edebiyat dersi müfredatında geçmektedir . Tanzimat dönemi ağırlıklıdır ;) . Şinasi Efendi nin bilgileri için teşekkür ediyorum . İşime yaracaktır ;) ... saygılarımı sunuyorum ...
   
  #4
 5. .Cumhur.

  .Cumhur. Forum Kalfası

  Katılım:
  8 Nisan 2006
  Mesaj:
  1,962
  Beğeni:
  0
  oynanan ilk tiyatro oyunu Vatan Yahut Silistire Namık Kemal ilave bilgi ;)
   
  #5
 6. iynx.Forever

  iynx.Forever En Agresif Üye

  Katılım:
  5 Mart 2006
  Mesaj:
  12,085
  Beğeni:
  4
  .Cumhur. 11. sınıf öğrencisimisin yoksam?? :D
   
  #6
 7. Franticorpse

  Franticorpse Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  6,160
  Beğeni:
  3
 8. patron_06

  patron_06 Daimi Üye

  Katılım:
  19 Temmuz 2006
  Mesaj:
  683
  Beğeni:
  0
  işte türk edebiyatının bugünlere gelmesini sağlayan adam.tanzimatın kurucusu;)
   
  #8
 9. SQUIRE

  SQUIRE Forum Ustası

  Katılım:
  26 Mayıs 2006
  Mesaj:
  3,386
  Beğeni:
  0
  şair evlenmesi yazılan ilk tiyatro eseri. yazılmış ama oynanamamış. oynana ilk tiyatro eseri vatan yahut silistre
   
  #9
Yükleniyor...