İkinci El Otomobil Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TroubleMaK3R
Forum Ustası
Konu içeriğini görebilmek için lütfen sayfayı aşağı kaydırın ya da buraya tıklayın. İçerik hemen aşağıdadır.

Siteyi reklamsız gezmek için lütfen üye olun ya da giriş yapın.


Otomobil alış-verişi birçoğumuz için kritik bir konudur. Peki, emeğimizin karşılığını tam alabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Artan nüfus ve hızla büyüyen dünya, insanoğlunu otomobillere mahkum kılıyor. Özellikle Türkiye’deki yetersiz toplu ulaşım sistemleri, herkesin otomobil hayali kurmasına sebep olmakta. Hal böyle olunca da çok büyük bir pazar ve alış-veriş trafiği karşımıza çıkıyor. Bu büyük pazarda yolumuzu kaybetmememiz, kötü niyetli insanlar tarafından sömürülmememiz için otomobil alış-verişinde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.
Kimseye Kapora Yollamayın

Özellikle sahibinden.com gibi büyük ilan sitelerinde dolandırıcılar cirit atmakta. Piyasa fiyatının çok altında bir otomobil gördüğünüz zaman heyecanlanabilirsiniz. Ancak, karşınızdakinin bir dolandırıcı olduğu ihtimalini göz ardı etmeyin. Kelepir olduğunu düşündüğünüz aracın sahibiyle yaptığınız telefon görüşmesinde, karşı taraf size acelesi olduğunu, zaten fiyatın bu sebepten düşük olduğunu söyleyebilir. Bu tarz dolandırıcıların en büyük hamlesi otomobile çok talep olduğunu söylemesi ve bu sayede sizi telaşlandırıp sizden hesabına kapora göndermenizi istemesidir. Yanına kadar gidip görmediğiniz hiçbir otomobil için kapora ödemeyin. Aksi halde bir daha ne kelepir olduğunu düşündüğünüz araca ne de kapora yatırdığınız kişiye ulaşabilirsiniz.


Ekspertiz Yaptırın

Satın almayı düşündüğünüz otomobilin satıcısı size otomobilin geçmişi ile ilgili yalan söyleyebilir. Bu yüzden asla kimseye güvenmeyin ve otomobilin duruşuna aldanmayın. Mutlaka yetkili serviste veya özel serviste otomobili kontrol ettirin. Bir ustanın onayını almadan alış-veriş yapmayın.

Lastikleri Kontrol Edin

Lastik, otomobilin en pahalı sarf malzemelerinden bir tanesidir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz otomobilin lastiklerini kontrol edin ya da ettirin. Ömrünü tamamlaya yakın lastikleri, otomobili satın alır almaz size masraf çıkartacaktır.


Kilometre Düşürenlere Dikkat

Günümüzde ikinci el otomobil pazarında en büyük problemlerden bir tanesi kilometresi düşürülmüş otomobillerdir. Birçok modelde bunu anlamanın teknik bir yolu yok. Yani istisnalar dışında bir cihaz bağlanıp otomobilin aslında kaç kilometrede olduğu görülemiyor. Bunu anlamanın en iyi otomobilin yaşı ile yaptığı kilometreyi oranlamaktır. Yani 10 yaşında bir otomobilin kilometre sayacında 30 bin yazıyorsa şüpheye düşebilirsiniz. Ancak, bu her yaşı büyük, kilometresi düşük otomobilin dolandırıcılık aracı olarak kullanıldığı anlamına gelmez. Direksiyon ve vites üzerindeki aşınmalar size otomobilin kilometresi ve yıpranmışlığı ile ilgili çok yol gösterecektir.
 
Zafer
Forum Ustası
2. el otomobil satarken yalan söylemeyen mi var!

Aldıktan sonra ki ilk masrafın zaten yağı,filtresi ile başlar verdiğin paranın yarısı kadar arabaya masraf yapanlar var.
 
semetay
Çırak
Çok duydum şahit oldum insanların canını yakmaktan başka bişey degil insanların içi nasıl rahat ediyo adama hasarlı masraflı araç satarken anlamıyom walla adam arabanın bi parçasını yaptırcak mesela parçanın ömrü bitmiş uzun gitmez diyo olsun abi aracı sattım zaten diyo böyleleri de var
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst