İmamlara ve muhtarlara resmi nikah kıyma yetkisi !!!

mydos
Forum Ustası


Başbakan Binali Yıldırım grup konuşmasında çok tartışılacak yeni değişiklikleri anlattı. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre, resmi nikah kıyma yetkisi muhtarlara ve müftülere de veriliyor. Yıldırım, "Bundan böyle büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi vereceğiz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikah kıyabilecek" diye konuştu.

Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idaresinde yapılacak. Dış politika konusunda da açıklama yapan Yıldırım'ın "Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Sadece Rusya ve Mısır'la sınırlı değil" şeklinde sözleri de dikkat çekti.Başbakan Binali Yıldırım’ın nikah konusundaki açıklamaları şöyle:


“İçişlerinde vatandaşlık hizmetlerinde devrim gibi düzenlemeler geliyor. Evlenme ölüm gibi nüfus olayları için artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak.Vatandaş acısını sevincini bir kenara bırakıp bürokrasiyle uğraşmayacak.Vatandaş mahkeme kararını ihtiyaç duymadan adını soyadını değiştirebilecek.

Adınız hoşunuza gitmiyor. Bunun için mahkemeye gitmeye gerek olmayacak. Değiştirebileceksiniz. Bununla da sınırlı değil. Pasaport ve ehliyet işlemi artık bundan böyle nüfus idaresinde yapılacak.Polisten alınıyor nüfus idaresine veriliyor. Emniyetteki 5 bin polis asli hizmetlerine dönecek.


Bir değişiklik de evlendirme yetkisi ile ilgili. Bundan böyle büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi vereceğiz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikah kıyabilecek.”


"SADECE RUSYA VE MISIR'LA SINIRLI DEĞİL"


Türkiye'nin dış politikasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırım, Türkiye'nin Rusya ve Mısır'la olan ilişkilerine değinerek, "Bu dönem başta bir şey söyledim. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Bu doğrultuda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Sadece Rusya ve Mısır'la sınırlı değil, Akdeniz'i ve Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularımızla dosthane ilişkilerimizi geliştirmek en önemli hedefimiz, en önemli şiarımız olacaktır" dedi.


Kaynak
 
redyellow
Forum Ustası
Tipik oda tv haberi:)

Haberde "il ve ilçe MÜFTÜLERİ" deniyor ama bizim kansız oda tv insanları yanlış yönlendirmek için İMAMLARA diyor.
 
necdet35
Co-Admin
Site Yetkilisi
Usta ben 56 yaşındayım.

Şurda iki dakikalık interent keyfimiz var.

Geliyoruz yazıyoruz, çiziyoruz, tartışıyoruz, bazen gülüşüyoruz, şakalaşıyoruz vs.vs.

Ama bu yaştan sonra hiç kimse ama hiç kimse bana KANSIZ deme edepsizliğini yapamaz, yaparsa misliyle cevap veririm.

İnsanın sabrının da bir sınırı var yahu.

Eşşek kadar adam geliyor hiç alakası yokken edepsizlik yapıp, olayı kişiselleştiriyor.
Gilayı tasvip etmiyorum bu arada şahsınıza kansız dememiş gördüğüm kadariyla.
 
fearof
Forum Ustası
FEYZİOĞLU'NDAN BAŞBAKANIN 'MÜFTÜLER DE NİKAH KIYACAK" açıklamasına yanıt.

Bu işin özellikle çocuk gelinlerin sayılarında artışa neden olacağı görüşü hakimken, biz konuyu bir hukukçuya, Feyzioğlu'na sorduk.

Feyzioğlu, kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören ve yaptıkları açıklamalarla adeta aleni bir şekilde bunu gösteren AKP hükümetinin bu yasayı da yine kendi çıkarları lehinde kullanabileceği tehlikesine dikkat çekerken, kadınların Cumhuriyet'le kazandıkları haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığının da altını çizdi. Feyzioğlu, konuyla ilgili açıklamasında “Kadınların özgür iradeleriyle evlenme haklarını yok edecek; kayıt güvenilirliğini de tehlikeye sokacak bir gelişme. Nihayetinde, kadınların ellerinden, Cumhuriyet'in kazanımları masum bir kolaylık gibi gösterilerek alınacak” uyarısında bulundu.

“İRADELERİ ELE GEÇİRİLECEK”

Feyzioğlu; “Öncelikle kadınların cumhuriyetle ve cumhuriyet devriminin temellerinden olan Medeni Kanun'la kazandıkları haklarını tehdit eden bir gelişme. Belediyede kıyılan nikahta; nikah memuru, başka her hangi bir konuda kendini yetkili görmediği, yani insanların haklarına müdahale hakkını kendinde bulmadığı için sadece nikahı kıyıyor. Ama müftü ve imam ile muhtarda iş böyle değil. Bu kişiler, insanların evlerinin içine öyle ya da böyle kendilerine biçtikleri görev tanımlarıyla giren insanlar. Hal böyle olunca müftü de, imam da, muhtar da evlilik akti gibi resmi bir resmi işlemin dışında ikna edici girişimlerde de bulunacak. Mesela ‘bundan daha iyisini mi bulacaksın, boyu boyuna, huyu huyuna’ gibi... Bu,kadınların ve özellikle evlenme yaşında olsalar bile kendi ayakları üzerinde sağlamca duramayan gençlerin iradelerini baskı altına alabilecek” dedi.

“ÖZELLİKLE KADINLAR AĞIR BASKI GÖRECEK”

“Kadınlar, bu ağır baskıdan büyük zarar görecek” diyen Feyzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü. “Din adamlarının nikah kıyması, Türkiye gibi din ve devlet işlerini birbirinden henüz ayırmayı başaramamış tam aksine giderek din kurallarının devlet işlerini biçimlendirmesine izin verilen bir ülkede; dini nikahın, resmi nikahın yerine geçmesine sebebiyet verecek. Açılan bu kapıdan sadece evlilik sözleşmesi degil, evliliğe, boşanmaya, mal rejimine, çocukların velayetine, evin yönetimine kısaca aile hukukuna ilişkin bütün din kuralları da girecek. Yani kadını eşit vatandaş yapan laik hukuk, yerini şer'i hukuka bırakacak. Ben bir adım sonrasını tereddütsüz ifade ediyorum. Bugün dini nikahı, resmi nikah olarak getirenler, yarın, ‘Evlenen kadın ve erkek kendilerine uygulanacak hukuku da serbestçe belirlesin’ diyecekler” diye konuştu.

“KADINI EŞİT VATANDAŞLIKTAN MAHRUM EDECEKLER”

Uygulama ile kadının giderek eşit vatandaşlık hakkından mahrum bırakılacağını savunan Feyzioğlu “Eşler, kendilerine uygulanacak hukuku serbestçe seçerler" benzeri bir cümledeki bu 'serbestçe’ kelimesinin aldatılıcığını kullanarak, kadını Türk Medeni Kanunu’nun kendisine sağladığı eşit vatandaşlıktan mahrum edecekler. Çok eşlilik, mirasta az pay, çocuk üzerindeki kısıtlanmış velayet hakkı, kocanın kadını terbiye etme hakkı ve hatta iz bırakmadan ‘hafifçe tokatlama hakkı’nı bile göreceksiniz. Bu kapıdan bunlar birer birer içeri sokulmak istenecek. Başı açık, başı kapalı, o mezhepten, bu mezhepten, inancını yaşayan ya da inanmayı tercih etmeyen, farklı inanan vs. her kadın burada birleşmek zorunda. Yarım vatandaş olmak istemiyorsa, tehlikeye karşı sesini çıkarmalı." dedi.


KAYNAK:
 
redyellow
Forum Ustası
Bu işin özellikle çocuk gelinlerin sayılarında artışa neden olacağı görüşü

Yasalar belli.

Şu yaştan küçükler RESMİ NİKAH YAPAMAZ.

Hal böyle iken, yasada bunun aksine bir değişiklik yapılmadan sırf müftü nikah kıyıyor diye nasıl çocuk gelin sayısı artacak ki?

Müftü dediğiniz kişi şu an nikah kıyan belediye memuru ile aynı konumda: DEVLET MEMURU.

devletin yasası neyse ona göre işlem yapılacak.

Devlet resmi nikah yaşı 18 diyorsa 18 den küçüğe, 30 diyorsa 30 dan küçüğe müftü de belediye memuru da nikah kıyamaz.

Çok önyargılı bir yazı giriş olmuş.
 
Gila
Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Tipik oda tv haberi:)

Haberde "il ve ilçe MÜFTÜLERİ" deniyor ama bizim kansız oda tv insanları yanlış yönlendirmek için İMAMLARA diyor.
her ikisinin de dili
çok keskin; hayırlısı :p
Mübarek bir ayda ve üzüntülü bir gecede kişisel sorunları bir kenara bırakın
Sevgili arkadaşlar bu mübarek günlerde saygı ve sevgimizi muhafaza edelim lütfen ! @Gila


Dedik ki..

Bu vatandaş, diğerleriyle fıtrat kardeşidir.

Cumhuriyetin ilkelerine karşı eylem, fıtratlarında vardır.


Dedik ki..

Müftüler nikahlara yetişemez, görevi imamlara devrederler


Forum imamı da küplere binmiş.

Yaşadığımız ülke TÜRKİYE..

BİZ KIRK KİŞİYİZ, BİRBİRİMİZİ BİLİRİZ

İmamları geçtiler, vaizlere bile yetki vermek üzerinde çalışıyorlar şu an.

Aşağıdaki küpür, 4 saatlik bir haber küpürü.Şimdi nooldu?


 
Üst