İmeisi Klonlanmış Ürünlerde Yapılması Gereken İşlemler

AdrenaLiN_
Forum Ustası
Bilindiği gibi sahtekar cep telefonu servisleri , çin malı ve kayıtsız cihaz alan kullanıcılar basit bir kaç yolla kendi telefonlarını yurt içi operatörlere açmak için imei klonluyorlar. Bir hafta önce bana da imei numaranız klonladı diye bir mesaj geldi.

e -devletten imei nosunu sorguladığımda klonlanmış olduğunu doğruladı.

klonlanmış cihazlar ülkemizde kanunun gereğince sadece bir telefon numarasına kayıt edilir.Başka sim kart taktığımızda iletişim sağlamaz.Yani satarken başınızı ağrıtır.Tekrar kayıt işlemleri için evrak göndermeniz lazım olur.Kısacası faturalı aldığınız cep telefonu yüzünden mağdur duruma düşersiniz.

bu yüzden durumu bimere taşıdım.Bir kaç gün önce Kaçakçılık suçlarından aranarak bimere bulunduğum şikayet hakkında bilgi istediler ve ifadeye çağırdılar.İfademi verdim ve bu imei numaramı klonlayanı bulmaları için savcılığa şikayette bulundum.

eğer başınıza böyle bir durum gelirse çekinmeyin sizde suç duyurusunda bulun .Bulamazlar demeyin gayet ciddi çalışıyorlar.

imei numaranız klonlanmış ise sizden faturanızı + kimlik fotokopinizi ve onların verdiği bir evrağı doldurup göndermenizi isteyeceklerdir. Garantiniz bitse bile faturanızı saklayın yoksa bir hak iddia edemezsiniz.Ayrıca 2.el cep telefonu alırken kesinlikle fatura isteyin.Faturanın üzerinde cep telefonu modelini ve imei nosun yazmasına özen gösterin.Umarım başınıza böyle bir durum gelmez ama tedbiri elden bırakmamaya özen gösterin :)
 
Penqueen
Banned
maalesef bu imei hırsızlıklarının büyük bir kısmını kullandığımız operatörler yapıyor
3g modemlerde uluslararası pazarda vergi vermemek için iç piyasadaki telefonların imei numaralarını kullanıyorlar
bizim milletimizde de fatura saklama gibi bir alışkanlık olmadığı için mağdur duruma düşüyor
 
Ne0
Forum Kalfası
Uzun süre kullanılmayan cihazlara iptal gelecekti doğru mu bu ne yapabiliriz?
 
Üst