insan boyutundaki kunduzlar neden yok oldu

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,783
  Beğeni:
  4,586
  Bilim insanları, dev kunduzların neslinin tükenmesiyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıkardılar. Yapılan son çalışmalara göre, dev kunduzları yok eden şey de iklim değişimi.

  Bilim insanları, dev kunduzların neslinin tükenmesiyle ilgili yeni bilgiler buldu. Yapılan çalışmaya göre, neslin yok olmasındaki en büyük etken iklim değişimi.

  Dev kunduzlar, bir zamanlar Kuzey Amerika’da yaşayan, boyutları insanınkiyle yarışabilecek hayvanlardı. Bu tür, göl civarlarında ve sulak alanlarda yaşamayı tercih ediyordu. 10.000 yıl önce, buzul çağının sonlarında, dev kunduzların nesli tükendi.

  [​IMG]

  Bu dev hayvanların ağırlığı 100 kilogramı geçebiliyordu ancak görünüşü günümüz kunduzlarına benziyordu. Yine de iki tür arasında birbirlerine benzemeyen 2 nokta vardı. Bu noktalardan biri kuyrukları, diğeriyse dişleriydi.

  Dev kunduzlar, günümüz kunduzlarına göre daha ince ve uzun kuyruklara sahipti. Dişleriyse, günümüz kunduzlarının keskin dişlerine oranla daha kaba ve eğimliydi.

  [​IMG]

  Bilim insanları şimdiye kadar, mamut ve dev kunduzlar gibi buzul çağı hayvanlarının neden yok olduğunu kesin olarak bilmiyordu.

  Çalışmalar, dev kunduzların daha sıcak ve daha ıslak iklimlerde yaşayabildiğini göstermişti. Dev kunduzların fosilleri çoğunlukla, eski sulak alanların yakınlarında bulunuyordu. Ancak dev kunduzların yaşam şekilleri günümüz kunduzlarıyla benziyor muydu, kimse bilmiyordu.

  Fosiller üzerinde yapılan çalışmalar gösterdi ki dev kunduzlar, günümüz kunduzları gibi devirdikleri ağaçlarla beslenmiyordu. Onun yerine su bitkilerini yiyorlardı. Yani dev kunduzların hazıra konmaya dayalı bir beslenme düzeni vardı. Bu düzen onları iklime bağımlı bir hale getirdi. Bu da türün sonunu hazırladı.

  [​IMG]


  Buzul çağın sonlarına doğru, iklim aşırı sıcak ve kuru bir hale geldi. Yaşamak için sulak alanlara ihtiyacı olan dev kunduzlar sa bu ortama uyum sağlayamadı ve nesilleri tükendi.


  kaynak
   
  #1
 2. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  721
  Beğeni:
  98
 3. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,299
  Beğeni:
  3,478
  Artık
  Hay bin kunduz demediğimiz için :p
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #3
 4. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  721
  Beğeni:
  98
  Nasıl bir şey olurdu ya. Yenir mi kunduz :)?
   
  #4
 5. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,544
  Beğeni:
  273
  Yaşanmazdı ya iğrenc
   
  #5
Yükleniyor...