İnsanlığın Sonuna İlişkin En Gerçekçi 6 Kıyamet Senaryosu | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

İnsanlığın Sonuna İlişkin En Gerçekçi 6 Kıyamet Senaryosu

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
İnsanlığın Sonuna İlişkin En Gerçekçi 6 Kıyamet Senaryosuİnsanlığın Sonuna İlişkin En Gerçekçi 6 Kıyamet Senaryosu
Kıyamet filmlerinde olası her senaryoyu gördük: süper yanardağlar, salgınlar, devasa göktaşları… Peki gerçekten insanlığın sonu ne zaman ve nasıl gelecek?

İklim değişikliği


Leziz oksijen ve nitrojen karışımlı atmosferimiz sayesinde nefes alabiliyoruz. Kutuplardaki metan salındığı takdirdeyse, atmosferimiz pek leziz olmayacaktır. Bilim insanları (en azından onurlu olanlar) böyle bir kıyamete doğru sürüklendiğimizi bas bas bağırıyorlar. Böyle bir iklim değişikliğinin tüm insanlığı mı yoksa bir kısmını mı öldüreceği hâlâ cevaplanamayan bir soru. Bazı insanlar iklimin daha kontrollü olduğu izole habitatlarda kurtulabilir. Yine de böyle bir kıyamet sonunda insanlığın rolünün silineceği aşikâr.

Yapay zekâ


Bizden daha iyi koşan, zıplayan ve öldüren makineler yapmaya çok yakınız. Hastalıklara dayanıklı, yemek problemi olmayan, kendilerini yeniden başlatabilen ve kopyalarını çoğaltabilen robotlar, insanların asla sahip olamayacağı bir ölümsüzlüğe sahip olabilecek. Elbette bizim sanatsal ve nörotik eğilimlerimize oranla, onların entelektüel kabiliyetleri daha pratik ve mantıklı olabilir. Zaten eninde sonunda bize ihtiyaçları olmadıklarını anlamaları için, şiirden anlamaları gerekmiyor! Hepimizi öldürürler mi, yoksa bir kısmımızı öldürüp mesajı anladığımızdan emin mi olurlar, bilemiyoruz. Belki bizi üzerimizde deney yapmak için canlı tutabilirler.


Salgın


İnsan eliyle veya doğa kaynaklı bir salgın, havayla bulaştığı ve uygun bir kuluçka süresi olduğu takdirde kısa bir sürede tüm dünyaya yayılabilir. Elbette dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tip salgınlarla laboratuvar ortamında çalışan pek çok bilim insanı var. Biri, büyük bir şehirde tek bir şişe düşürdükten sonra insanların patır patır ölmesi epey muhtemel.

Aslında böyle bir teoriden daha olası senaryo, antibiyotiklerle ilgili. Eskiden hasta olduğumuzda antibiyotiğe başlardık ve hemen geçerdi. Peki ya şimdi? Doğrudan hastaneye gidip daha ciddi şekilde tedavi oluyoruz ve işe yarayıp yaramayacağı belli bile değil. Yeni üretilen antibiyotiklerin sayısı şu anda sıfırlanmış durumdayken, bakteriler diğer yandan çoğalmaya ve gelişmeye devam ediyor. Bir gün hastalanan insanları iyileştirecek hiçbir ilacımızın olmayacağını acı yoldan öğreneceğiz.

ZombilerToxoplasmosa gondii’nin beynimizi ele geçirip insanlığı yürüyen ölülerden ibaret bir sürüye dönüştürmesine sadece ufak bir mutasyon uzaklığındayız.

Süper insanlar


CRISPR/Cas sayesinde insan genetiğini değiştirmek çok kolay; o yüzden Çin, ABD, Rusya, Kuzey Kore gibi devletlerin de acayip bir şey üzerinde çalıştığını düşünmek çok da sıradışı değil. Bir 50 sene içinde süper zekâya sahip veya su altında nefes alabilen insanlar görebiliriz. Tabii yeni gelen “türün” biz eski tip insanlara nasıl davranacağı kuşkulu.

Savaş


1960’lar ve 80’ler arasındaki nükleer tehdidi kitaplarda kalmış olabilir ancak nükleer başlıklar hâlâ bir yerlerde duruyor. Yine büyük güçlerin karşı karşıya geldiği bir senaryo çok olası.Sonumuzun nasıl geleceği konusundan daha ilginci, hayatta kalıp kalmayacağımız. Saydığımız tüm ihtimaller herhangi bir uzaylı medeniyetinin başına gelebilir. Sanayinin olduğu bir medeniyet, bir süre sonra sanayinin sonuçlarıyla ekosistemini etkileyecektir. Sanayiden sonra kendinden daha hızlı çalışan ve daha zeki bilgisayarlar üretecektir. İlaç ürettikçe, ilaçlara olan bağışıklığı gelişecektir. Buradan organik kimyaya yönelecek ve kendi genetiğiyle oynayacaktır, gibi gibi… Tabii, günümüzde bu problemin hepsini aynı anda yaşadığımızı düşünürsek, biz insanların sonunun daha hızlı geldiği su götürmez bir gerçek.Peki sonumuzun gelmesini nasıl engelleyebiliriz? Örneğin, küresel ısınmayı durdurmak için tüm ekonomiyi değiştirmemiz gerekiyor. Ekonomik uygulamalar ve politik kısıtlamalar sebebiyle şu anda küresel ısınmayla savaşacak şekilde harekete geçemiyoruz. Toptan değişim, diğer problemlerin çözümü için de gerekli. Tüm bu problemleri ciddiye alıp hemen şu anda bir şeyler yapmaya başlarsak, belki hayatta kalabiliriz.
 

fearof

Forum Ustası
Tek inandığım ''Kendi sonumuzu kendimizin hazırladığı'' gerçeğidir.
 
Tambora, Endonezya'da, Sumbawa'nın kuzey kıyısında volkanik dağ. Günümüzde etkin olmayan yanardağ 1815 yılının Nisan ayında patlamış toplamda 92.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bunlardan 11.000-12.000 kişi direkt patlama anında, büyük bir kısmı ise patlamadan sonra meydana gelen kıtlık ve hastalıklardan ölmüştür.

Patlama o kadar büyüktür ki, küresel çapta iklimde anormalliklere neden olmuştur. Atmosfere karışan volkanik kül sıcaklığı düşürmüş, 1816'da Kuzey yarımkürede yaz ortasında kar görülmesine neden olmuştur. Bu nedenle 1816 yılı "Yazsız Yıl" (en:Year Without a Summer) ilan edilmiştir. Patlama sonucunda dağın yüksekliği 3.900 m'den 2.851 m'ye düşmüştür.
 
Üst