Intel’in Kürek Kürek Çekirdek Attığı, 56 Çekirdekli İşlemcisi Xeon Platinum Tanıtıldı

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,452
  Beğeni:
  4,459
  Intel’in Kürek Kürek Çekirdek Attığı, 56 Çekirdekli İşlemcisi Xeon Platinum Tanıtıldı

  İntel'in çekirdek sayısı ağırlıklı işlemcileri de yeni 9200 serisini oluşturacak. Bu işlemciler 32 çekirdeğe sahip olan Platinum 9221'den başlayıp 56 çekirdekli işlemcilere kadar gidecek. Orta segmentteyse 48 çekirdekli ve 96 iş parçacıklı Platinum 9242 bulunacak.

  [​IMG]

  Henüz Xeon Platinum’un fiyatı hakkında bir bilgi yok. İşlemcinin ne zaman piyasaya çıkacağı da bilinmiyor. Ancak bu parçaların büyük oranda işletme odaklı olmasına ve epey de yüksek bir fiyat etiketine sahip olmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Bu işlemcileri evlerimizdeki bilgisayarlardan ziyade iş yerlerinde ve büyük sunucularda göreceğiz.

  Intel’in yeni nesil işlemcilerinde gideceği yol da bu işlemcilerle beraber az çok belli oluyor. AMD daha önce Ryzen ve Threadripper işlemcilerine sığdırabildiği kadar çok çekirdek koymuştu. Şimdi Intel de ona ayak uyduruyor.
  Intel’in bu yıl içerisinde çıkarması muhtemel olan özel seri işlemciler ve AMD’nin Zen 2 mimarisini kullanarak geliştireceği yeni Ryzen ve Threadripper işlemcilerle beraber çekirdek savaşlarının gittikçe sertleşeceğini öngörebiliriz.

  kaynak
   
  #1
Yükleniyor...