iPhone Kullananlar Buraya! İşte Mutlaka Bilmeniz Gereken iPhone Özellikleri

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,956
  Beğeni:
  4,577
  iPhone Kullananlar Buraya! İşte Mutlaka Bilmeniz Gereken iPhone Özellikleri

  iPhone uygulamalarına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Belki de bunun için fazladan bir uygulamaya ihtiyacınız yok! Çünkü zaten iPhone birçok pratik uygulamayı özellik olarak barındıyor. Şimdi sıkı durun, çünkü bir iPhone uzmanı olmanızı sağlayacayız!

  1. Ekran Konuşma Özelliği
  [​IMG]
  Uzun makaleleri ve mailleri okumaya çok mu üşeniyorsunuz? iPhone’nun tam bunun için bir özelliği var!
  Yapmanız gereken: Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Konuşma > Ekranı seslendir

  2. Video Kaydı Sırasında Fotoğraf Çekme
  [​IMG]
  Video kaydı aldığınız esnada ekranda oluşan küçük beyaz yuvarlağı fark etmemiş olabilirsiniz. Bu özellik size video çekerken aynı esnada fotoğraf çekme olağanı sağlıyor. Yani çocuğunuzun mezuniyetini videoya alırken aynı zamanda fotoğraflarını da çekebilirsiniz!

  3. Çalan Şarkıyı Sayaç İle Durdurma
  [​IMG]
  Şarkı dinlemeden uyuyamayanlardan mısınız? Ama sabaha kadar da şarkının çalmasını istemiyor musunuz? iPhone sizi yine düşünmüş!
  Yapmanız gereken: Sayaç> Sayaç bitince> Çalmayı durdur

  4. Eğim Ölçme
  [​IMG]
  iPhone’nun pusula uygulamasını kullanmıyor olmanız çok muhtemel. Pusula birçok insanın silmek istediği ama silemediği bir iPhone uygulaması. Ama eğim ölçme özelliği belki uygulamaya bakış açınızı biraz olsun değiştirebilir. Pusula uygulamasında sağa kayarsanız, eğim ölçme özelliğini görebilirsiniz. Bu sayede belki de takım çantanızdan bir aleti çıkarma imkânı bulabilirsiniz!

  5. Hesap Makinesi Hileleri
  [​IMG]
  Hesap makinesinde bir işlem yaptıktan sonra sayıları kopyalamak isterseniz üstüne basılı tutmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda eğer bilimsel hesap makinesine geçmek isterseniz, hesap makinesi açıkken ekranı döndürmeniz yeterli olacaktır!

  6. Mesaj Saatlerini Görebilme
  [​IMG]
  Eğer gönderdiğiniz mesajın saatini ya da size atılan mesajın saatini görmek isterseniz ekranı sola kaydırmanız yeterli olacaktır.

  7. Daha Hızlı Şarj
  [​IMG]
  Telefonunuzun hemen şarj olmasına mı ihtiyacınız va? Uçuş modunu açmanız yeterli olacaktır.

  8. En Üste Hızlıca Geçmek
  [​IMG]
  Bir site de dolaşırken hızlıca üst tarafa geri mi dönmek istediniz? Uzun uzun ekranı kaydırmanıza gerek yok! Tek yapmanız gereken ekranın en üstüne basmak.

  9. Gece Modu
  [​IMG]
  Hadi itiraf edelim! Bazen iPhone’larımızın ekranları fazla aydınlık ve parlak olabiliyor. iOS’un yeni güncellemesiyle gelen “Night Shift” özelliği ile ekranınızın göze batan parlaklığından kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken: Ekranı yukarı kaydırıp menüyü açtıktan sonra aydınlığı ayarladığınız bölümün üstüne basılı tutmak. Gelen ekranda “Night Shift” özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

  10. Titreşim Özelliği
  [​IMG]
  Rehberinizdeki kişilere özel zil sesi tonu ayarlayabildiğiniz gibi titreşim de ekleyebiliyorsunuz. Yapmanız gereken rehberinize gidip istediğiniz kişiyi seçmek, daha sonra düzenle kısmından zil sesi tonuna tıklamak. Sonrasında da titreşim özelliğini etkinleştirmek!

  11. Kalıcı Büyük Harf
  [​IMG]
  Diyelim ki hararetli bir konuşmanın ortasındasınız ya da önemli olan bir konu
  konuşucaksınız ve büyük harfle yazmak istiyorsunuz. iPhone bunu kolayca yapabilmenizi sağlıyor! Yapmanız gereken, klavyede büyük harf etkinleştirme tuşuna iki kere basmak.

  12. WiFi Şifresi Paylaşma
  [​IMG]
  Bu özellik iOS 11 kullanan iki iPhone arasında kullanılabiliyor. İki telefonunda güncelleme yaptığından ve Bluetooth’unun açık olduğundan emin olduktan sonra bir WiFi ağı seçip şifre ekranının gelmesini bekleyin. Daha sonra WiFi’a bağlı telefonu diğer telefona yakınlaştırın. Eğer her şey yolunda giderse, WiFi’a bağlı telefonunun ekranına şifreyi paylaşmak için bir ekran gelecektir. Parolayı paylaş dedikten sonra, iyi bir arkadaş olarak oradan ayrılabilirsiniz.

  13. Yazılanı Geri Alma
  [​IMG]
  Yazdığınız yazıları silmekle uğraşmak istemiyorsanız, tek yapmanız gereken telefonunuzu sallamak! Ama öncesinde geri alma özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

  14. Denetim Merkezini Özelleştirmek
  [​IMG]
  Denetim merkezi, ana ekranı yukarı doğru kaydırdığınızda gelen menüdür. Denetim merkezinizi özelleştirebilir, istediğiniz ve sık kullandığınız uygulamaları ve özellikleri istediğiniz şekilde menüye ekleyebilirsiniz.
  Yapmanız gereken: Ayarlar> Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir

  15. Ekran Kaydı Özelliği
  [​IMG]
  Denetim Merkezinizi özelleştirirken ekran kaydı özelliğini ekleyebilirsiniz. Ekran kaydı almaya başladıktan sonra, kayıt tuşunun üzerine basılı tutarak mikrofon özelliğini de aktifleştirebilir, hem kayıt alıp hem de konuşabilirsiniz.

  16. Seri Fotoğraf Çekmek
  [​IMG]
  Diyelim ki bir basketbol maçında ya da bir yarıştasınız ve kritik bir fotoğraf çekmek istiyorsunuz. O anı tam olarak yakalamaya çalışmak yerine fotoğraf çekme tuşuna basılı tutarsanız hızlı bir şekilde bir düzine fotoğraf çekebilir, içinden istediğiniz fotoğrafı seçip kaydedebilirsiniz.

  17. Ekran Küçültme
  [​IMG]
  Tek elle kolayca kullanabildiğiniz iPhone’lar için geçerli değil ancak iPhone pluslarda kullanabileceğiniz bir özellik var. Dokunmatik orta tuşa tam olarak basmadan, yumuşak bir şekilde iki kere dokunduğunuz da ekran yarıya inecek ve kullanımınız kolaylaşacaktır.

  18. QR Kodu Okuma
  [​IMG]
  QR kodu okutmak için fazladan bir uygulama kullanmanıza gerek yok! Çünkü Apple, kamerasına QR kodu okuma özelliği geldi. Tek yapmanız gereken kamerayı açmak ve kodu göstermek!
  19. Kamera Tuşu
  [​IMG]
  Bazen selfie çekmek için kamera tuşunu kullanmak sizi zorlayabilir. Ancak ses açma kapatma tuşlarını kullanarak da fotoğraf çekebilirsiniz!

  20. Aynı Anda 3 Uygulama Kapatmak
  [​IMG]
  Orta tuşa iki kere bastığınız zaman uygulama kapatma ekranı geldiğinde, üç parmağınızı birden kullanarak 3 uygulama birden kapatabilirsiniz! Bu size hem enerji hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır.

  21. Kamera Izgarası
  [​IMG]
  Instagram’ınız için mükemmel kusursuz fotoğraflar mı çekmek istiyorsunuz? Bunun için kameranızın ızgara özelliğini kullanabilirsiniz.
  Yapmanız gereken: Ayarlar> Kamera> Izgara özelliğini etkinleştirmek

  22. Aramalar İçin Otomatik Cevap Özelliği
  [​IMG]
  Diyelim ki birisi aradığında konuşamayacak durumdasınız ve durumunuzu haber vermek istiyorsunuz. İşte burada iPhone sizin için otomatik cevap mesajları yardımcınız olacaktır! İstediğiniz 3 otomatik mesajı yazabilir, arama anında otomatik olarak bu mesajları gönderebilirsiniz.
  Yapmanız gereken: Ayarlar> Telefon> Mesajla Yanıtla

  23. Kamera Odaklama Kilidi
  [​IMG]
  Bir manzarayı çekerken odaklanmayan kameradan sıkıldınız mı? O zaman yapmanız gereken tek şey kamera ekranına basılı tutmak ve odaklama
  kilidini etkinleştirmek. Bu sayede her defasında odaklamaya çalışmakla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

  KAYNAK:
   
  #1
 2. necdet35

  necdet35 Co-Admin

  Katılım:
  22 Haziran 2006
  Mesaj:
  65,120
  Beğeni:
  6,068
 3. vantura

  vantura Super Moderator

  Katılım:
  17 Haziran 2006
  Mesaj:
  24,887
  Beğeni:
  1,196
  @necdet35
  İzmir’e göndereceğim kargoyu iptal ettireyim bari...
  :D:D:D
   
  • Beğen Beğen x 2
  #3
  Son düzenleme: 14 Haziran 2018
Yükleniyor...