Işınlanma Gerçek Olabilir mi?

1. Ké$MéKé$

Ké$MéKé$ Cool Üye

Aynı anda iki yerde birden olmak ister miydiniz? Ya da uzay gemisi Atılgan’ın mürettebatı gibi ışınlanmak? Bilim, maddelerin ‘yer değiştirebileceği’ni birkaç yıl önceki bir fizik deneyinde görünce, şimdi hızla bir ‘yer değiştirme projesi’ni gerçekleştirmeye koyuldu.
    Projenin adı ‘Claytronik’. Claytronik, farklı bir mekanda maddelerin (belki bir doktorun!) üç boyutlu görüntülerini gerçekmiş gibi gösterebilecek...
    Işınlanmanın veya bir maddeye yer değiştirtmenin bilimsel adı teleportasyon. Ne yazık ki, günümüz insanı için ışınlanmak henüz hayal. Ancak iki bilim insanı Seth Goldstein ve Todd Mowry’ın araştırmalarının önümüzdeki yılların ilgi odağı haline geleceği de kesin. Ne yapıyor bu iki araştırmacı?

Bilgisayar bilimcisi bu ikili, insanların 3 boyutlu fiziksel görüntülerini çoğaltacak akıllı bir ürün geliştirmeye çalışıyor. Eğer her şey yolunda giderse bir internet bağlantısı ile kendinizi bir başka mekana yansıtabilecek ve bir tutam ‘akıllı nano toz’ ile kopyanızı birleştirebileceksiniz.
    Goldstein ve Mowry’nin projeleri henüz daha bebeklik aşamasında. Birbirleri ile kablosuz bağlanan nano bilgisayarlardan oluşan bu yeni ürün, anlık bir zaman dilimi içinde, muzdan insana kadar her türlü cisim ve varlığın bir kopyasını oluşturabilecek. Claytronics adı verilen bu projede atomun tek partikülleri de ‘claytronik atom’ ya da kısaca ‘catom’ diye tanımlanıyor. Gelin biraz izah etmeyle çalışalım...
    Örneğin evinizdeki bir tutam catom, doktorunuzun 3 boyutlu şeklini odanın içine getirebilir ve doktorunuz nabzınızı ölçebilir. Bu arada gerçek doktor kendi muayenehanesinde kameranın önünde oturuyor ve sizin claytronik bileğinizi tutuyor... Evinizdeki doktorun muayenesi bittikten sonra görüntüsü ayrışıyor, arkasında bir sürü kristal bırakarak... Belki de bu kristal zerrecikler sonra bir hareketli heykele ya da bir sandalyeye dönüşecek.
    Ne dersiniz,mümkün mü?

2. ≈ЌφЯHảΠ≈

≈ЌφЯHảΠ≈ Forum Kalfası

aga bende de dazla yok ama azcık verdım karma

3. ms-dos

ms-dos Forum Kalfası

Geçmişte denenmiş olumlu sonuçlar alınmış.Ama birkaç askerin ölmesinden dolayı askıya alınmış.

4. Ké$MéKé$

Ké$MéKé$ Cool Üye

saolasın kardeş

5. uygarozdemir

uygarozdemir Forum Ustası

nerden bu bilgi ???

6. DarisTaN

DarisTaN Forum Ustası

kim demiş ;)

7. Ké$MéKé$

Ké$MéKé$ Cool Üye

yok yaw askıya alındığı falan.adamlar son sürat çalışıyo bu konuda.
    olumlu bir sonuç ne zaman alınır,bizim bunu görmeye ömrümüz yeter mi bilmiyorum ama:) şu anda üzerinde en çok durulan mevzulardan biri bu.

bunla ilgili bi çalışma 2-3 yıl önce de Japonya'da yapılmış.Orada bi bezelye tanesini kablodan geçirerek başka bir yere taşımışlar ama çıkan şey pek bezelyeye benzemiyomuş. ışınlanma mümkün ama asıl sorun karşıya da aynen geçmek.dolayısıyla adamlar enerji aktarımını halletmişler ancak iş bu enerjiyi kontrol edebilmekte.bu da mümkün mü bilmiyorum

- Yönetici düzenlemesi: : 16 Ağustos 2006
  8. a111_b111_c111

a111_b111_c111 Banned

9. ms-dos

ms-dos Forum Kalfası

Benim bildiyim kadarıyla amerika bir trene tıka basa asker doldurmuş.Işınlama yapılmış ama askerler gitmeleri gereken yere parçalar halinde gidince proje askıya alınmış.Bunun belli bir kaynağı yok ama 2.dünya savaşında savaşı bitirecek çok proje üzerinde çalışılmış buda onlardan biri.Rusya'nın sibirya'ya düşen ufo'yu saklaması gibi bir belgesi yok.

10. absolute

absolute Elit Üye

Bu konuyla ilgili pek haber ve bilgi sızdırmıyorlar açıkcası.Biraz sakat bir olay sanırım.İlerki zamanlarda bulunması herşeyi çok değiştirir.Bilgi için Saol +k

11. Ké$MéKé$

Ké$MéKé$ Cool Üye

haklı olabilirsin ama çok uçuk bi olay gibi geldi bana.yani pek gerçekçi deil.çünkü insanlar daha şimdilerde bi bezelyeyi gönderemiyo; o zamanlar(taa 2. dünya savaşı sıraları) bi tren dolusu insanı göndermeyi nası deneyebilir:)
    zaten bu tip çalışmalar önce nebatat,hayvanat üzerinde denenir,insanla başlanmaz.
    bu olay bana ilginç geldi açıkçası :eek:

12. Ké$MéKé$

Ké$MéKé$ Cool Üye

benim çok ilgimi çeken bir olay.paylaşmak ve arkadaşların düşüncelerini öğrenmek istedim.
    ama dediğiniz gibi sır perdesi arkasında bir olay bu.çok fazla göz önünde bulundurmuyorlar ama bu konu üzerine harıl harıl çalıştıkları bi gerçek..
    ayrıca karmalar için tşk:)

13. NhamK

NhamK Banned

biz kullanıyoruz burda arkadaşlarla, güzel

Yükleniyor...